Jan 30


Minderler ve yastıklar biz farketmesekte yaşantımıza büyük rahatlık katar lar. Geriye bakıp biraz düşündüğünüzde bunu farkedeceksiniz.
Aslında onlara büyük haksızlık ediyoruz. Çünkü rahatlatmanın yanısıra birçok ortama renk katıyorlar ve dekorasyonu tamamlıyorlar. Ama biz bunun farkına varamıyoruz. Mesela ben bazı koltukları üzerinde şirin minderler, yastıklar olmadan düşünemiyorum. Ne kadar güzel bir koltuk olursa olsun çok boş geliyor.

Küçük yastık ve minderlerin yanı sıra birde yer minderlerimiz var ki onlar hemen hemen herkes için ideal. Mesela çocuk odasında çocuklar yerde oynarken onlara arkadaş yada maddi durumu çok iyi olmayan öğrenci evlerinde :) baş mobilya olarak kullanılıyor. Yada fazlaca misafir gelmesi durumunda koltuklarda yer kalmaması sebebiyle yine yardıma koşuyorlar.
Neyse bu kadar tanıtıcı bilgiden sonra gelelim bunları almanın yanısıra kendi çabalarınızla yapmaya. Bu sayede sizin minderleriniz hiç kimsede olmayan tek üretimlik bir ürün olacak belkide ;)

Verdiğim örneklerden yararlanarak kendiniz kocaman çiçek, yıldız, kalp yada benzer şekillerde düz birşeyler dikebilir yada biraz daha çetrefillendirip mesela kocaman bir kaplumbağa yada kirpi gibi birşeyler dikebilir, boncuk veya düğme kullanarak göz, burun gibi şeyler yapabilirsiniz. Küçük olanları içinse kumaş boyasıyla şirin kuzular, geometrik şekiller biraz daha abartıp, sanat boyutunda soyut çalışabilirsiniz :) Aslında örgüdende güzel minderler yapabilirsiniz. Mesela kocaman bir yuvarlak yada baklava desenleri gibi örnekler kullanabilirsiniz.

Jan 29


Farkettim ki yatak odaları hakkında hiçbirşey yazmamışım şimdiye kadar. Haksızlık olmasın diye bugün yatak odalarına yer vermeye karar verdim.
Verdiğim örnekler birkaç tarza hitap edecek şekilde. Siz de benim örnek verdiğim mobilyalara ek olarak duvarlarınızı boyamak yada çeşitli aksesuarlar kullanmak suretiyle yatakodalar ınızı daha uyunası veya daha yaşanası mekanlara çevirebilirsiniz.

Duvarlara boya yada stickerlar la çeşitli şekiller verebilirsiniz. Yada kullandığınız yatak örtüsü veya minderleri kendiniz boyayarak kendi zevkinize uygun birşeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Bence yatağın başucuna asabileceğiniz küçük karelerden oluşan 3 lü ayna grubu yada yine küçük kare veya dikdörtgenlerden oluşan tablolar la odanızda modern bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Eğer o kadar modern olmasın diyorsanızda ( bu ismi kullanmak çok komik gelmiştir hep)
cibinklik kullanabilirsiniz. Ne olduğunu bilmeyenler için şu bolca mavi içeren resimdeki tül diyebilirim. Ve lütfen bunun başka bir adı varsa bana söylerseniz sevinirim. gerçekten bu kelimeyi kullanmak çok komik geliyor ve kullanmaktan hoşlenmıyorum pek.

Tabi ben sadece yatıp uyuyacağım başka işim yok istemem öyle karma karışık derseniz gayet sade ve güzel odalarda yapabilirsiniz ;) .

Jan 23

Deniz kabukları, şekerler ve taşlar bilindiğinin aksine dekorasyon için kullanımı son derece önemli ve zevkli objelerdir. Şu anda deniz kabuğu ve taş toplamak için biraz erken bir tarih olabilir ama size tavsiyem yazın ilk iş bunlardan biraz toplayıp evinizin dekorasyonunda kullanmanızdır. Yok ben o kadar bekleyemem diyorsanız bazı yerlerde minik fileler içinde satılıyorlar. Çok fazla örnek verebileceğim yer yok ama ikea da taşların satıldığını biliyorum. Hemde farklı renk tonlarında.

Bu taşları öbek halinde yere veya masa vs. gibi bir yerlere koyabilir yada şık bir kase içinde de sergiye sunabilirsiniz :) . Büyük saksılardaki çiçekler de toprağın üzerini kapatmak için de kullanabilirsiniz. Ama bu durum için beyaz taş kullanmanız daha uygun olur. Çünkü çiçeği suladığınızdan dolayı koyu renkli taşların bazı kısımları kireç gibi beyaz bir doku oluşturuyor. Tabi böyle oldukça üstündeki taşları yenileriyle değiştirme şansınız da var oda ayrı konu.

Deniz kabuklarına gelince bunlarla yemek masanızı zenginleştirebilir, dolap veya duvar gibi bir yerlere yapıştırabilirsiniz. Yanında bir iki tanede deniz yıldızı ortama daha bir güzellik katar. Eğer ahşap boyama gibi hünerleriniz varsa açık mavi tonda birşeyler boyayıp kum görüntüsü veren boyalarla birlikte üzerine deniz kabukları yapıştırabilirsiniz. Eğer bu kumlu boyalardan kullanırsanız deniz kabuklarını slikon vs. gibi herhangi bir yapıştırıcı kullanmadan direk boyanın üzerine koyup biraz bastırarak beklediğiniz de zaten kendiliğinden yapışıyor ;)


Şekerleri ise kendi renklerine uygun yada değişik şirin kaselerde servis etmeniz ev dekorasyonuna da katkı sağlar. Şeker yerine küçük kağıtlara sarılı çikolatalardanda kullanabilirsiniz.

Bu konuda fotoğraflardan ilham alarak kendiniz de birşeyler

Jan 22


Müzik dinleme zevkinizi 3-5 katına çıkaracak olan bu müzik sistemlerini, farketmeden evinizi güzelleştirmek için de kullanmış olacaksınız. Bu şirin görüntüleriyle ofisinize yada evinizin herhangi bir bölümüne sıkılmadan neşe katacaklardır.

Aslında şöyle genel bir bakış attığımızda bu tarz ürünler hep Philips in başının altından çıkıyor. Ama onlar daha çok müzik setleri için bu tarz tasarımlar kullanıyorlar. Normal ses sistemleri içinde şirin tasarımları var tabiki, ama dediğim gibi daha çok micro system olarak adlandırılan bu tarz sadece bilgisayardan bağımsız kullanabileceğiniz ürünler bunlar. Günümüzde bu tarz ürün kullanan çok fazla insan kalmadığını düşünüyorum. Ama bana kalsa kullanmasam bile sadece görünüş için alırım :)

Artık hemen hemen her evde bir bilgisayar var. Bilgisayarlarda oyun, film, müzik hepsi bir arada olduğundan bence surround system ler daha kullanışlı. Bunları kullanmaya başlamadan önce küçücük şeylerden bu kadar iyi ses çıktığı aklımın ucundan bile geçmezdi. Oysa şimdi küçük bölgelerdeki kıytırık sinemalardan bile daha iyi sesleri olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyle şu anda her iki seçenek içinde örneklerim var. Bilgisayar sahibi olanlar ve olmayanlar burdan buyurun.

Jan 18Bu örgüden yapılmış battaniyelerin hem yapımı kolay, hemde evinize biraz renk katmaya yardımcı olacaktır. Bebek battaniyesi, koltuk şalı, diz battaniyesi vs. olarak kullanabilir yada dekorasyon amaçlı yatağınızın ayakucu kısına koyabilirsiniz. Elimde maalesef örnekleri yok ama zaten geneli çok kolay sadece düz örgü yada haroşa olarak yapılmış. Sadece bir tanesi saç örgülü felan eğer iyi bir örgü örücüyseniz onuda burdaki resimden çıkartabilirsiniz belki.

Daha önceki battaniye konusunda örgü battaniyelere çok fazla yer vermemiştim. Sonradan aslında bu battaniyelerin daha edinilebilesi oladukları geldi aklıma.

Biraz fazla karışık bir görüntü oldu ama eminim size daha çok yardımcı olacaktır ;) . Çiçekli pembe battaniye ye kendi zevkinize göre renk ekleyebilir yada aynı renkle devam edip daha büyük bir battaniye yapabilirsiniz bence. Buradaki kullanımı sadece dekorasyon amaçlı ama dediğim gibi yaparsanız aynı zamanda kullanılabilir özelliği de olacaktır.

« Previous Entries