Kısa kısa feng-shui

Merdivenler:

Merdivenler üst katın ve alt katın Ch’i'sini birbirine bağlayıp, Ch’i'nin evin tüm köşelerine dolaşmasını sağladığı için önemlidir.Merdivenler düz bir hat biçiminde değil de yumuşak eğimlere sahip olmalıdırlar. Sarmal merdivenlerden enerjinin dolaşmasına zorluk çıkardığı için kaçınılmalıdır. Korkuluklarda da sert köşeler olmamalıdır.

Bir merdivendeki basamak sayısı önemlidir. Üçlü ya da dörtlü gruplar halinde sayılır. Üçlü döngü şöyledir: altın, gümüş, ölüm. Dörtlü döngü ise şans, bolluk, şanssızlık, başarısızlıktır. Doğal olarak son basamağın altın, gümüş, şans ya da bolluk olması gerekir. Böylece basamaklar için ideal sayılar şöyle belirlenir: bir, iki, beş, on, on üç, on dört, on yedi, yirmi iki, yirmi beş, yirmi altı, yirmi dokuz.

Merdivenler ön kapıya, tuvalet kapısına, yatak odası kapısına bakmamalı, evin tam merkezine yerleştirilmemelidir. Merkez iyi şansa ait bir konumdur ve bu alan merdiven için kullanılırsa, iyi şans ziyan olur.

Merdiven kasası çok dik, çok dar ya da sarmal olmamalıdır. Hafifçe kıvrılmalıdır. Merdivenlerin ortasında bir sahanlık iyi kabul edilir.

Basamakların arasında aralık olması Ch’i'yi karıştırır ve her iki yöne de ilerlemesini zorlaştırır.

Oturma odası:
Oturma odası evin öbür odalarıyla orantılı olmalıdır. Biçimi düzgün olmalıdır. Pencerelerinden güneş ışığı almalıdır. Ancak odanın ana girişine doğrudan bakan bir pencere olmamalıdır. Oturma odasının eşyalarla tıkabasa, kalabalık bir görüntüsü olmamalıdır.

Odanın daha dengeli görünmesini sağlamak için uzun kenarlardan birine ayna konmalıdır.

Oturma odası evde yaşayan insanların kişiliğini yansıtmalıdır. Örneğin ilgi alanları, sevdikleri kitaplar, modeller, aldıkları sertifikalar, fotoğrafları bu odada olmalıdır.

Aile reisinin oturduğu iskemle odanın ana girişine bakmalıdır.

Yatak odası: 

Yatağın yerinin önemi yaşamsaldır.Yatak öyle yerleştirilmelidir ki, yatakta yatan kişi odaya her gireni görmelidir. İdeali, yatağı kapının çaprazındaki köşeye yerleştirmektir. Yatağın ayakucu doğrudan kapıya bakmamalıdır, çünkü bu Çinlilere tabutu anımsatır. Buna ‘ölüm’ konumu denir.

Yatak açıkta bir kirişin altında durmamalıdır. Kirişin altında yatan kişinin bedeninin tam kirişin altına rastlayan bölümü hastalanır. Kiriş midenize rastlıyorsa, mide rahatsızlığı çekersiniz. Başınızdan geçiyorsa, başınız ağrır. Yatağın konabileceği başka bir yer yoksa, kiriş yatağı keseceğine uzunlamasına durursa daha iyi olur.

Yatak bir aynaya bakmamalıdır. Yatağa bakan ayna evlilik üzerine büyük gerilim bindirir. Ancak bir nedenle yatan kişi odaya girenleri göremiyorsa, aynalar gerekli olabilir.

Kadın hamileyken yatak yerinden oynatılmamalıdır, yatağın altının da bu dönemde tozu alınmamalı ve temizlenmemelidir. Çinliler Ling, yani molekül boyutlarında ruhların yatağın altında doğmamış bebeği bekleyerek ona yaşam soluğu (Ch’i) vereceğine inanırlar. Yeni doğmuş bebeklerin odaları Sharlar açısından kontrol edilmelidir çünkü Sharlar bebekleri mutsuz ederek sürekli ağlamalarına neden olurlar.

Mutfak:

Birçok feng shui uygulayıcısına göre mutfak evin en önemli odasıdır çünkü içinde ocak vardır ve ocak ailenin zenginliğini simgeler.

Mutfak iyi aydınlatılmış, geniş ve havadar olmalıdır.

Ocak (ya da fırın ya da mikrodalga), mutfaktaki en önemli nesnedir. Kendisini kullananın sırtı mutfak kapısına dönük olmayacak biçimde yerleştirilmelidir.

Ocak ve mutfak aile zenginliğini simgelediği için tertemiz olmalı ve iyi işlemelidir ki, ailenin maddi durumuna katkıda bulunsun.
Ocak ön kapıya, tuvalet kapısına ve ana yatak odası kapısına bakmamalıdır. Bir köşede ya da kiriş altında olmamalıdır. Merdivene, yatağa bakmamalıdır. Mutfak kapısı arka ya da ön kapıya bakmamalıdır.
Mutfak ya da tuvaletteki su kaçakları tamir edilmelidir. Feng shui açısından suyun akıp gitmesi iyi değildir.

Banyo: 

Tuvalet ve banyo suyun (paranın) kullanıldığı alanlardır. Bu nedenle burada bulunan kişinin maddi durumunu etkiler.

Banyo ön kapıdan görülmemeli ya da zenginlik mekânında olmamalıdır.

Banyoda ayna kullanmak yararlıdır. Küçük kare ayna parçalarıyla kaplanmış duvarlardan kaçının. Bu tür dekorasyon bir ağ oluşturur ve paranın akıp gitmesine neden olur.

Daha fazla bilgi için KAYNAK.

10 Responses

 1. kozmik süpürge Says:

  bu bilgiler için teşekkürler…

 2. somber Says:

  rica ederim ;)

 3. mamma mia! Says:

  Ben bu durumda evde olmaması gereken herşeyi yapmışım…sanırım evi acilen terketmem gerekiyor:)))

 4. k.güller Says:

  Benim mutfağımda, yemek yaparken sırtım kapıya dönük durumda.Mutfağımı değiştirmeme imkan yok. Bu durumda ne yapabilirim.teşekkürler…

 5. solmaz Says:

  işyerimizde tuvalet ve mutfak yanyana ve güneydoğuda yani evin zenginlik kısmında. önlem olarak ne yapabilirim. ve bu bölümde 3 kapı yaklaşık 2 m2lik ufak bir antereye bakıyor

 6. Tuba Mavituna Says:

  Yorumlariniz icin tesekkurler, fakat feng shui konusunda cok bilgili bir insan degilim. Feng shui hakkinda hicbirsey bilmeyen insanlara biraz yardimci olmasi acisindan bir iki yazi yazmistim, onlarda tum bildiklerimi kapsayan ve biraz arastirmayla zenginlestirdigim yazilardi. Daha fazlasini bende bilmiyorum malesef. Zamanim olsa seve seve daha kapsamli bir arastirma yapip yorumlarinizi cevaplamaya calisirdim.

 7. prefabrik Says:

  feng-shui hakkında bilgi için teşekkür ederim hep merak etmişimdir.

 8. sinem oktay Says:

  merhaba blogunuz gerçekten çok hoş benimde blogum var birbirimize link versek aslında çok güzel bir yardımlaşma olurdu, isterseniz nacizane feng shui bilgilerimide paylaşırdım sizinle
  kolay gelsin

 9. Tuba Mavituna Says:

  Merhaba, oncelikle tesekkurler. Dikkat ettiyseniz sitenin hicbiryerinde link listesi yoktur. Link alisverisi gecmis yillarda yaptigim birseydi ama artik malesef yapmiyorum.

 10. sinem oktay Says:

  bilgilere göre bütün evler aynı, biz yıldız haritası çıkarmakla ve saatlerce kafa yormakla boşuna uğraşıyoruz, doğru bilgiler giriniz…

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.