May 26

Son günlerde yeni kedi alıcak olmanın heyecanı içinde internette geçirdiğim vaktin büyük bir kısmını mama kapları, yataklar tırmalama kuleleri gibi şeylere bakarak geçirdiğimden ve birçoğunu kaydettiğimden dolayı büyük bir arşive sahip oldum. Bana göre en eğlenceli ve şirin olanları mama kapları. Sizlerle de paylaşmak istedim. Ayıp olmasın diye köpekler içinde bir tane koydum ama bence birçoğu köpekler içinde kullanılabilir. Özellikle küçük köpekler için.

O kadar çok göstermek istediğim şey var ki darmadağınık durmasınlar diye bir yerde toplamaya çalıştım ama boyutları aynı olmayanlar o kadar iyi durmadı. Neyse olsun :)

Aslında benim aklımda düz beyaz seramik bir kap alıp fimo yardımıyla üzerine şekiller yapıp isminide yazarak daha ona özel birşeyler yapmak var ama bakalım. Bir yandanda görünüş açısından çokta güzel olmayan ama sağlık ve tazelik açısından daha iyi olabileceğini düşündüğümüz otomatik belirli saatlerde açılan yada kapakları infra red le açılan mama kapları var.

Sanırım sonuç 1-2 hafta sonra belli olacak :)

May 24


Evinizde kendi kendinize, basitçe, telden bunun gibi ürünler yapabilirsiniz.

Bazıları sadece aksesuar olarak bazıları ise hem aksesuar hemde değişik kullanım alanları için ilginç bir düşünce gibi görünüyor.

Hem basit hemde farklı. Bu adrese bi göz atmanızı ve diğerlerinide görmenizi tavsiye ederim. Hayal gücünüzü de kullanarak çok güzel şeyler çıkartacağınıza eminim.

May 20

Merdivenler:

Merdivenler üst katın ve alt katın Ch’i'sini birbirine bağlayıp, Ch’i'nin evin tüm köşelerine dolaşmasını sağladığı için önemlidir.Merdivenler düz bir hat biçiminde değil de yumuşak eğimlere sahip olmalıdırlar. Sarmal merdivenlerden enerjinin dolaşmasına zorluk çıkardığı için kaçınılmalıdır. Korkuluklarda da sert köşeler olmamalıdır.

Bir merdivendeki basamak sayısı önemlidir. Üçlü ya da dörtlü gruplar halinde sayılır. Üçlü döngü şöyledir: altın, gümüş, ölüm. Dörtlü döngü ise şans, bolluk, şanssızlık, başarısızlıktır. Doğal olarak son basamağın altın, gümüş, şans ya da bolluk olması gerekir. Böylece basamaklar için ideal sayılar şöyle belirlenir: bir, iki, beş, on, on üç, on dört, on yedi, yirmi iki, yirmi beş, yirmi altı, yirmi dokuz.

Merdivenler ön kapıya, tuvalet kapısına, yatak odası kapısına bakmamalı, evin tam merkezine yerleştirilmemelidir. Merkez iyi şansa ait bir konumdur ve bu alan merdiven için kullanılırsa, iyi şans ziyan olur.

Merdiven kasası çok dik, çok dar ya da sarmal olmamalıdır. Hafifçe kıvrılmalıdır. Merdivenlerin ortasında bir sahanlık iyi kabul edilir.

Basamakların arasında aralık olması Ch’i'yi karıştırır ve her iki yöne de ilerlemesini zorlaştırır.

Oturma odası:
Oturma odası evin öbür odalarıyla orantılı olmalıdır. Biçimi düzgün olmalıdır. Pencerelerinden güneş ışığı almalıdır. Ancak odanın ana girişine doğrudan bakan bir pencere olmamalıdır. Oturma odasının eşyalarla tıkabasa, kalabalık bir görüntüsü olmamalıdır.

Odanın daha dengeli görünmesini sağlamak için uzun kenarlardan birine ayna konmalıdır.

Oturma odası evde yaşayan insanların kişiliğini yansıtmalıdır. Örneğin ilgi alanları, sevdikleri kitaplar, modeller, aldıkları sertifikalar, fotoğrafları bu odada olmalıdır.

Aile reisinin oturduğu iskemle odanın ana girişine bakmalıdır.

Yatak odası: 

Yatağın yerinin önemi yaşamsaldır.Yatak öyle yerleştirilmelidir ki, yatakta yatan kişi odaya her gireni görmelidir. İdeali, yatağı kapının çaprazındaki köşeye yerleştirmektir. Yatağın ayakucu doğrudan kapıya bakmamalıdır, çünkü bu Çinlilere tabutu anımsatır. Buna ‘ölüm’ konumu denir.

Yatak açıkta bir kirişin altında durmamalıdır. Kirişin altında yatan kişinin bedeninin tam kirişin altına rastlayan bölümü hastalanır. Kiriş midenize rastlıyorsa, mide rahatsızlığı çekersiniz. Başınızdan geçiyorsa, başınız ağrır. Yatağın konabileceği başka bir yer yoksa, kiriş yatağı keseceğine uzunlamasına durursa daha iyi olur.

Yatak bir aynaya bakmamalıdır. Yatağa bakan ayna evlilik üzerine büyük gerilim bindirir. Ancak bir nedenle yatan kişi odaya girenleri göremiyorsa, aynalar gerekli olabilir.

Kadın hamileyken yatak yerinden oynatılmamalıdır, yatağın altının da bu dönemde tozu alınmamalı ve temizlenmemelidir. Çinliler Ling, yani molekül boyutlarında ruhların yatağın altında doğmamış bebeği bekleyerek ona yaşam soluğu (Ch’i) vereceğine inanırlar. Yeni doğmuş bebeklerin odaları Sharlar açısından kontrol edilmelidir çünkü Sharlar bebekleri mutsuz ederek sürekli ağlamalarına neden olurlar.

Mutfak:

Birçok feng shui uygulayıcısına göre mutfak evin en önemli odasıdır çünkü içinde ocak vardır ve ocak ailenin zenginliğini simgeler.

Mutfak iyi aydınlatılmış, geniş ve havadar olmalıdır.

Ocak (ya da fırın ya da mikrodalga), mutfaktaki en önemli nesnedir. Kendisini kullananın sırtı mutfak kapısına dönük olmayacak biçimde yerleştirilmelidir.

Ocak ve mutfak aile zenginliğini simgelediği için tertemiz olmalı ve iyi işlemelidir ki, ailenin maddi durumuna katkıda bulunsun.
Ocak ön kapıya, tuvalet kapısına ve ana yatak odası kapısına bakmamalıdır. Bir köşede ya da kiriş altında olmamalıdır. Merdivene, yatağa bakmamalıdır. Mutfak kapısı arka ya da ön kapıya bakmamalıdır.
Mutfak ya da tuvaletteki su kaçakları tamir edilmelidir. Feng shui açısından suyun akıp gitmesi iyi değildir.

Banyo: 

Tuvalet ve banyo suyun (paranın) kullanıldığı alanlardır. Bu nedenle burada bulunan kişinin maddi durumunu etkiler.

Banyo ön kapıdan görülmemeli ya da zenginlik mekânında olmamalıdır.

Banyoda ayna kullanmak yararlıdır. Küçük kare ayna parçalarıyla kaplanmış duvarlardan kaçının. Bu tür dekorasyon bir ağ oluşturur ve paranın akıp gitmesine neden olur.

Daha fazla bilgi için KAYNAK.

May 13


Eskiye göre artık modern mobilya bulmak daha kolay ve daha çok tercih edilen bir tarz. Eğer düşük bir bütçeniz varsa ikea sizin için ideal mekan olabilir. Ama birçok evde sahip olduğunuz mobilyaların aynılarıyla karşılaşmaya hazır olmalısınız. Yok ben ööle sevmem benimki farklı olsun diyorsanız biraz bütçenizi genişletmek ve daha detaylı araştırmalar yapmak zorundasınız.

Fotoğraflar size biraz fikir verebilir ve çokta fazla kullanılmayan mobilyada beyaz rengin güzelliğini farketmenize yardımcı olabilir. Açık renk seçimi yatakodanızı herzaman daha aydınlık gösterecektir. Özellike aydınlatma açısından problemleriniz varsa ( küçük pencere yada yetersiz ışık gibi) beyaz, gri yada açık renk ahşap mobilyaları tercih etmeniz daha ferah ve aydınlık bir odaya sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda büyük aynalarda odayı biraz olsun geniş göstermeye yardımcı olurlar.

Bana biraz uçuk geldi ama mantıklı karşılayacak insanlarda vardır elbet. Sağdaki yeşil örtülü beyaz yatağın fiyatını bildiriyorum, kendisi 13.000 ytl civarında.

May 11

 

Zannediyorum ki çoğu kişinin çocukluğundaki yemek maceraları ağzına düzinelerce hayali uçağın girip çıkması gibi anılarla doludur. Nasıl oluyor anlamıyorum ama aynı numara yıllardır devam etmekte ve hala birçok çocuğun beslenme ihtiyacını kolay yönden giderme yolu olarak kullanılmakta. Bu numaranın daha gerçekçi olmasında yardımcı olmak için tasarlanmış bu kaşıklarla artık çocuğunuzu kandırdığınızı hissetmenize gerek yok :D

 

 

Bu kocaman diş ise aslında bir masa lambası. Bana göre özellikle dişçi muayenehanelerinde kullanmak için ideal bir aksesuar ve aydınlatma ürünü. Evlerde de değişik ve hoş olabilir.

 

 
Ütü tahtası ise sıkıcı ütü yapma saatlerinize biraz eğlence katabilir.

 

Metal çiftimize gelince, onlar banyonuzda yaşamalarına izin verdiğiniz sürece partnerınızın kirli havlusuyla sizin temiz havlularınızın karışmasını önleyeceklerdir :P

« Previous Entries