Sep 25

moss_spr99_l.jpgBir önceki konuyla alakalı olarak davet ettiğiniz misafirleri masaya uygunft_nov05msl58_l.jpg biçimde yerleştirmek için tasarlayabileceğiniz bu kartlar özellikle eşli davetlerde konukların karman çorman olmaması için gayet işe yarar bir fikir. Misafirlerin oturmalarını kendilerine bırakırsanız sizin de yerinize oturabilirler ve size de servis yapması zor bir köşe kalabilir.

Bu kartlar yine Martha Stewart tan. Her zaman söylediğim gibi aynılarından yapmanızın yanı sıra size değişik fikirler de verebilirler. Böylece belkide az bir benzerlikle kendi eşsiz kartlarınızı tasarlayabilirsiniz.

ft_winter05msw01_l.jpgKağıttan gemi şeklinde olan bence en güzeli. Hemde yapmak için üstün bir origami bilgisine ihtiyacınız yok :) sanırım hepimiz küçüklüğümüzde nasft_fall05msw08_l.jpgıl yapıldığını öğrenmişizdir. Artık onları suda yüzdürmekten davet masanıza terfi ettirebilirsiniz. Ama kullanım alanı açısından modern bir yemek takımıyla kullandığınızda daya uygun olacağını düşünüyorum.

Değişiklik olarak bunun gibi üzerinde isimler yazan paketler hazırlayarak hem misafirlerinizin oturma düzenini sağlayabilir hemde yemek sonrasında onları keyiflendirecek çikolata yada fındık,badem gibi şeylerle içini doldurabilirsiniz.

Sep 18

a100879_fal04_rufflerunner_l.jpgİftara gelen misafirlerinize değişik sofralar hazırlayarak kendinizden diğer iftar sofralarında da bahsedilmesini istiyorsanız :) belki fotoğraflardan esinlenerek şık sofralar hazırlayabilirsiniz.

Benim size önerim ya belli bir konsept kullanmanız yada monokrom renklerden oluşan bir masa hazırlamanız. Bunun için tek bir renk üzerinden gitmeniz gerekiyor tabi. Mesela koyu yeşil bir masa örtüsü üzerine biraz daha açık yeşil tabaklar ve biraz daha açık renklia101097_win05_graphicblue_l.jpg bardaklar kullanabilirsiniz. Veya bardakları normal cam bardak olarak kullanıp bu renk oyunlarını peçetelerinizde kullanabilirsiniz.

Konsept uygulamaya gelince, diyelim gül desenli tabaklarınız var. Bunlarla birlikte masaya içinde tek bir gül barındıran ince küçük vazolardan kullanabilirsiniz. Ama vazo ve çiçeklerin insanların birbirlerini görmesini engellememesi lazım. Aynı zamanda masanın boş kalan yerlerine gül yaprakları serperek te dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Bu fikri diğer çiçeklerlede kullanabilirsiniz tabi. Ama masada yaprak istiyorsanız bunu en güzel gülle sağlayabilirsiniz.

ft_nov05msl12_l.jpgVeya bu konudan da yararlanarak deniz kabukları kullanarak bir sofra hazırlayabilirsiniz. Nasıl bir konsept kullanırsanız kullanın masanızdan birkaç tanede olsa mum eksik etmeyin derim ben. Mumları eşit aralıklarla kullanmanız önemle rica olunur :)

Not: Kağıt peçetedense kumaş peçete kullanmanız masanızı daha kaliteli gösterecektir. Aynı zamanda gül yaprakları yada deniz kabukları gibi şeyler kullanmaktansa daha sade bir masayı tercih edecekseniz, masa dekorunuza uygun peçete bileziklerinden kullanmanız masanızın şık görünmesinde katkıda bulunacaktır.

Bu arada fotoğraflar Martha Stewart tan yine.

Sep 13

Herkese hayırlı ramazanlar. Umarım aileniz ve misafirlerinizle birlikte güzel iftarlar geçirirsiniz. Araştırmaya fırsat bulabildiğimde misafirlerinizi ağırlamanızda yardımcı olabilecek, sofra hazırlamaya dayalı bir konu yazacağım inşallah. Ama şimdilik bu kadar.

Sep 11

8837_dt.jpghabitat-bed.jpgGünlük hayatınızın büyük bir bölümünü yatak odasından uzakta geçiriyor olsanız da sabah uyandığınız da etrafınızın düzenli ve güzel dekore edilmiş olması güne daha iyi başlamanızda olumlu etkiler yaratacaktır. Bu işe en basit nevresimler ile başlayabilirsiniz. Birde dağınıklıkları toplayarak tabi :)

Özelllikle yatak örtüsü kullanmıyorsanız bu nevresimlere daha çok özen göstermeniz gerekiyor anlamına gelir. Emin olun düzenli ve farklı şekillerde yapacağınız bir yatak, yatak odanızın modunu yüksek ölçüde ve olumlu yönde değiştirecektir.

koko.jpgflores.jpgBunun için buradaki nevresim, yastık, ıvır zıvır lardan yeni fikirler edinebileceğinizi umuyorum. Modern tarzda bir yatak odasına sahipseniz nevresim seçenekleriniz klasik yatak odalarına göre daha çeşitli olacaktır.

Rengarenk nevresim veya yatak örtülerinize desenli kısmın içindeki dbedlinen.jpgüz renklerden yastıklar yada battaniye gibi ekstra aksesuarlarla daha da enerji katabilir yatakodanızı daha eğlenceli bir mekana dönüştürebilirsiniz.

Fotoğrafların üzerlerine tıklayarak daha detaylı görebilirsiniz.

Daha fazla çeşit görmek isterseniz de Koko ve Granet Hill e bakabilirsiniz.

Sep 6

Uzun bir hastalık dönemi ardından hastalığın vermiş olduğu can sıkıntısını üzerimden atma çalışmaları sonrasında siteye birşeyler yazabilecek duruma dönebildim tekrar.

Bugün ki önerim etrafta alt boşluğu yüksek olan kitaplık, yatak vb. şeylerin atlarındaki boşlukları göstermektense fazla eşyaları da ortadan kaldırabileceğiniz güzel bir saklama mekanı yapmak.07_2005-p79_3.jpg

07_2005-p79_2.jpgFotoğraflarda da görebileceğiniz üzere güzel görünümlü eşit boyutlardaki sepetler yardımıyla bu olayı gerçekleştirebilirsiniz. Yanyana kutular yada sepetler koymayı düşünüyorsanız bunların aynı olmasına gerek yok. Sadece aynı boyutlarda ve birbirlerine uyumlu renklerde olması yeterli.

Bu tarz kutuları biryerlerden almaktansa kendiniz de elde edebilirsiniz. Küçük veya orta boylardaki karton kolilerden kapaklarını iç kısmına kıvırdıktan sonra üzerini kumaş yada renkli hediye paketleriyle kaplayabilirsiniz. Biraz daha sanatsal birşeyler yapmak isterseniz düz renk bir kağıtla kapladıktan sonra üzerine sevdiklerinizin resimlerinden kolaj çalışmaları yapabilirsiniz. Bu kutucuk yada sepetciklere kulp yapmak istersenizla102240_0906_bench_l.jpg çekmecelerinizdeki kulp deliklerini göze alarak ( ölçü açısından) kutuyu kaplamadan önce makasın tek tarafıyla 2 tane delik delin. Kurdele yada kalın bir ip geçirin, ben kırnap ipten yapmıştım. 3 eşit parçadan örüp kalınlaştırdım. Daha sağlam ve katı duruyorlar o zaman.

Delikleri delip kutuyu kaplayın. Sonrasında alt kısımda kalan delikleri üst kısımdan da delin ve hazırladığınız ipi geçirip iç tarafan düğümleyin. Ta daaa kutunuz hazır :)