Çoluk çocuk sevinsin

blik_race_ya_.jpg

Hiç farkettinizmi bilmiyorum ama çocuklar her nekadar dışardan dekorasyonla alakalı olabilecek en son kişiler olarak düşünülse de, aslında öyle değiller. ( Belki evin geri kalanı için olabilir ama kendi odaları için asla :D ) Dekorasyon programlarını izleyenler dikkat etmiştir belki genelde yeni odalarını gördüklerinde en çok hoplayıp zıplayan, en çok sevinen onlardır. Onlar için odaları hemen hemen istedikleri herşeyi yapabileceklerini bildikleri, tamamen özgür oldukları ve kendilerine ait olduğunu hissettikleri güvenli bir mekandir. Böyle bir yerin özellikle onların zevki doğrultusunda dizayn edilmiş olması onlar için tahmin edemeyeceğiniz ölçüde mutluluk vericidir. Zaten genelde zamanlarının birçoğunu da odalarında geçirdiklerini düşünürseniz onlar için nekadar önemli bir mekan olduğunu daha iyi anlamış olursunuz.

reindeer-l.jpg


Ayrıca psikolojik gelişimleri için de duvarların renkleri vs. çocuklar için biraz daha önemlidir. Mesela bazı beyin hastalıkların da duvarlarda değişen renkler olması dikkatlerini o renklere vermesi iyileşmelerine yardımcı oluyor. Bu hakkında çok detaylı bir fikrim olmadığı için daha detaylı yazmak istemedim ama eğer çocuğunuzun bu tarz bir problemi varsa bu konuyu detaylı araştırmanızı tavsiye ederim.

ha2977.jpg

Çocuklar hernekadar kendi odaları gibi kendilerine özel bir mekanda takılıyor olsalarda bu gibi oyun çadırları herzaman hoşlandıkları birşeydir.Ne gibi bir düşünce içerisinde olduğunu hatırlamıyorum ama bende küçükken sürekli battaniyenin bir ucunu dolabımın çekmecelerine sıkıştırıp diğer ucunuda yatağımın üstüne sererek kendime sahte bir kamp yeri oluşturup karanlıkta öylece o battaniyenin altında oynamayı çok severdim. Neyseki artık bu işler için özel oyun çadırları varda çocuklar benim gibi uğraşmak zorunda kalmıyor :D

master-hmc028.jpg

Bu yatakta olduğu gibi altında ki çekmeceden başka bir yatak çıkan yataklar çocuklarınızın yatıya gelen arkadaşları için iyi bir kullanım alanı sağlıyor. Onun dışında aynı odayı paylaşan iki kardeş içinde yer sorunu olan evlerde yine kullanışlı bir yatak. Ama kardeşler çekmecede sen yatıcaksın ben yatıcam şeklinde kavgalara tutuşabilirler. Benden hatırlatması.

boat_bed.jpg

Bunun gibi birşeyin odayı daha derli toplu göstereceği görüşündeyim. Yatağıydı, oyuncaklarıydı birçok ıvır vızır içerisine saklanmış olacaktır. Küçük odalar için de yer sorunundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

coa-460042-l.jpg

Son olarak özellikle 2-5 yaş arasındaki, buldukları her kağıt parçasına resimler çizip, anlamsız anlamsız şeyler yazma meraklısı olan minikleriniz için bu şekilde bir masa hem kendi boyutlarına uygun oldugundan onlar için rahat olur, hemde salon sehpası yada yemek masası gibi eşyalarınızı boyanmaktan kurtarmış olursunuz.

lc-stc13002-l.jpg

One Response

  1. cocuklacocuk Says:

    kesinlikle kendi odalarında çok rajhat ediyorlar. dağıtıyorlar gönüllerince, bizlerinde derleyici toplayıcılara ihtiyacı çok. Bir de çadır da olsa o battaniye altı hala cazip.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.