May 29

Evinizde bazı değişiklikler yapmayı düşünüyor fakat yeni tarzınız konusunda karar veremiyorsanız size ilham verebileceğini düşündüğüm bazı salon- oturma odası görünümleri. İçlerinden bazılarını kapalı balkon ya da kış bahçesi tarzı yerler için de uygulayabilirsiniz. İlki benim çok sevdiğim iki tasarımcı Colin ve Justin in tasarımlarından ve kapalı balkon ya da kış bahçesi içinde kullanabileceklerinizden biri.

3637.jpg

Fotoğrafların çoğu Living ETC. dergisinin galerisinden. Birkaçı ise Martha Stewart tan.

508034.jpg

506573.jpg

mpa102631_0707_couch_xl.jpg

Bu tasarımlara göz atarak salonunuzu renkli bir şekilde mi tasarlamak istersiniz, yoksa sade ve açık renklerde mi? bunlara karar verebilir, uygulamak istediğiniz tarz konusunda da belki bir karara varabilirsiniz. Ben her zaman kırmızı, mavi ve beyaz üçlüsü kullanımını çok sevmişimdir. Belki sizde bir odanız için böyle birşeyler deneyebilirsiniz.

509522.jpg

509846.jpg

532997.jpg

Aynalar, yer lambaları, masa lambaları ve koltuğunuz için değişik minderler güzel görünüm için dekorasyona yardımcı olacak öğelerdir. Aynalar gündüz, lambalar ise gece ışık dağılımı için önemlidir. Işık ise başlıbaşlına dekorasyonun en önemli parçasıdır. Bunun için sadece tavandan gelen ışıkla yetinmeyip mekanınızın farklı köşelerine yer lambası, masa lambası veya duvar için aplikler kullanarak ışık opsiyonlarınızı geniş tutmalısınız. Farklı ambiyans oluşturmak ya da modunuza göre kendinizi iyi hissettirecek ışık ayarlaması için ise ışığı kısıp, yükseltebileceğiniz dimer anahtarlardan kullanabilirsiniz.

mpa102631_0707_porch_xl.jpg

colourful-living-room.jpg

living112.jpg

Düzenli aralıklarla kullanacağınız taze çiçekler de hem koku hem görüntü olarak mekanınıza tazelik getirecektir.

living9.jpg

mpd102374_fall06_porch_xl.jpg

Tek kişilik koltuk yerine kullanabileceğiniz sallanan sandalyeler kitap okurken veya dinlenirken zamanın keyfini çıkartabileceğiniz şeyler olmalarının yanı sıra, aynı zamanda koltuklarınızla aynı görünümde olmamaları sebebiyle mekanınızın görünümüne hareket katacaktır.

living4_001.jpg

living-room11-06-p128.jpg

Orta sehpası yerine büyük puflar kullanmak da değişik bir seçenek olarak düşünülebilir. Ayak uzatmak içinde kullanarak daha rahat bir ortam oluşturulabilir.

mpd102099_sum06_dintoliv_xl.jpg

mpd102374_fall06_couch_xl.jpg

May 26

b012large.jpg

Sokağa bakan camları olan ve dışarıdan görünmek istemeyen ya da ev içinde normal camlı kapıları olup bu durumdan rahatsız olanlar için camlarınıza uygulayabileceğiniz en uygun ve güzel görünümlü çözüm bence camları bu şekilde buzlu camlara çevirmek. Tabi hiçbir sorununuz olmadan sadece güzel görünümü içinde kullanabiceğiniz bir yöntem. Bu işleme ” window frosting” deniyor. Uygulama için iki seçeneğiniz var.

c054large.jpg

000073_3_0.jpg

Birincisi biraz daha kolay ama Türkiye de nerelerde bulunur bilemiyorum. Bu, şu, ve bu sitelerde detaylı görebileceğiniz üzere cam boyutlarınıza göre özel sticker alıyor ve yapıştırıyorsunuz.

b059large.jpg

kidsroom.jpg

İkincisi ise sprey yöntemi. İstediğiniz isim olsun, desen olsun ne istiyorsanız ona göre kalıp kullanarak camı buzlamak için kullanılan özel bir spray alıyor ve boşluk kalmasını istediğiniz yerlere kalıplarınızı yapıştırıp, geri kalan yerlere sprayi uyguladıktan sonra kalıplarınızı çıkartıp sonuca ulaşmış oluyorsunuz.

home_kiss_cook.jpg

May 18

Siteyi ilk açtığım zamanlarda odaların aksesuarlandırılması konusunda mutfak içinde hem işe yarar hemde mutfaklarımızı güzelleştiren ürünlerden bahsetmiştim. Bu konu da mutfağınıza aksesuar olmakla kalmayıp aynı zamanda kullanılabilir özelliğe sahip birkaç ürünü kapsıyor.

img_8935-1.JPG

Bunlardan ilk ikisi benim geçen hafta aldığım dondurma kapları ve yaklaşık bir ay önce aldığım Homie nin mama saklama kabı. Bazı kuru mamaların fermuarlı poşette olmaması mamaların bayatlamasını önlemek için başka poşetlere koyup, ağzını sıkıca bağlayıp her gün o poşetleri açmaya çalışma süreciyle ömrümüzün ufak bir kısmını gereksiz bir sıkıntı süreciyle geçirmemize sebep olabiliyor. Bende bu gereksiz sıkıntıdan kurtulmak için bu tarz şirin birşeyler arıyordum ki sonunda buna rastladım. Vakumlu kapağı sayesinde mamanın sürekli taze kalmasını sağlıyor. Birde tasadüfen mama kaplarının altındaki amerikan servis le takım oldu :)

_mg_8905-1.JPG

Havaların biraz ısınmasıyla birlikte dondurma yeme sıklığımızın artması sonucunda evde doğru düzgün dondurma kaplarımın olmayışı beni biraz rahatsız etti. Herşeyin kendi tabağında yenmesi konusunda takıntılı olan ben dondurmayı sıradan bir kase ile servis edemezdim tabiki :D Türkiye de kalan dondurma kaplarımı da taa buralara taşıyamayacağıma göre kendimi dondurma kabı arayışına verdim. Hernekadar plastik şeylerden hiç hoşlanmasamda bunları bulduğumda çok bir alasım geldi. Daha önce de internette rastlamıştım zaten. O zamanda hoşuma gitmişti.

10650bricco1.jpg


Artık Türkiye de yoklar sanırım ya da ben görmedim ama eskiden mis sütün müydü neydi bu tarz süt kutuları vardı. Sanırım içinde günlük sütler oluyordu. Bu sürahide o süt kutuları şeklinde tasarlanmış. İçine süt koyarsınız, su koyarsınız orası size kalmış.

ceramic_cherry-butter-dish_-2.jpg
sprinkle-butter.jpg

Tereyağ kaplarını herzaman çok sevmişimdir. O tereyağlarının basit plastik kutularındansa bu tabaklardan kullanmak hem buz dolabınızda hemde masanızda daha hoş bir görüntü oluşturacaktır. Tereyağ yemek istemeyen çocuklarınıza da belki biraz ilham kaynağı olabilirler.

cherrytrinket.jpg

Bunların yanısıra birde cupcake şeklinde ki minik kaplar var. Şeker kabı olarak kullanabilir, hamur yoğururken, bulaşık yıkarken vs. yüzüklerinizi koyabilir, kendi ihtiyacınıza göre ufak tefek şeyler için kullanabilirsiniz.

153_saladplant_cutout-1.jpg

Salata kaşıklarıda oldukça olağan dışı. Çekmecenizde saklamak yerine mutfak camınızın önünde ya da mutfakta çiçek bulundursanız nereye koyabilecekseniz öyle bir yere koyabilmeniz için oldukça uygun.

144_saladplantsitu-1.jpgİngiltere sitesinden alışveriş yapabilenleriniz varsa benimkiler hariç, diğerlerini şuradan temin edebilirsiniz.

May 2

Yaz mevsiminin kapıya dayanmasıyla balkonlara, bahçelere, teraslara açılma zamanı geldi. Küresel ısınma sayesinde bundan sonra yazların daha da uzun sürmesi beklenirken, bu uzun yazları açık havanın tadını çıkararak geçirmek isteyenlere fikir verebilecek birkaç öneri de benden.

cocoon-hammock-3.jpg

hometemptations.jpg

ji-dhc101-07.jpg


products_egg_chair_beach1.jpg

Salıncaklar küçük, büyük ailece keyif alınabilecek bahçe mobilyaları. Tek kişilik ve ya 2-3 kişilik olmak üzere çeşitli salıncaklar mevcut. Malzeme olarak ise ahşapların yanı sıra hasırlar da son derece şık. Şık bir dışmekan oluşturmak için benim tavsiyem; artık şu Yeşilçam filmlerinden fırlama, demir iskeletli, çiçek desenli minderlerlerden oluşan salıncaklardan kurtulmak.

prd7fb0838c-01a0-48cd-bbbc-505a06a8a9eb.jpg

bucketcandles.jpg

230207821.jpg

floral_fabric_lanterns.jpg

Bahçe mobilyalarında tercih edebileceğiniz birçok tarz var. Daha yaygın olan hasırların yanı sıra fotoğraftaki gibi fransız bistro tarzı ürünler de kullanabilirsiniz. Diğerlerine göre biraz daha küçük boyutlarda olmaları sebebiyle fazla masa, sandalye yerleştirmeye müsait olmayan yerler için son derece kullanışlılar. Bunlarla birlikte kullanabileceğiniz aksesuarlar; Kağıt veya kumaştan fenerler, metal çiçek sulama kapları ve yine renkli metal kovalarda mumlar ya da çiçekler olabilir.

drop_big.jpg

otb0692.jpg

mla102472_0607_lights_xl.jpg


98-7201565ia69uc453099x.jpg

Hasır bahçe mobilyalarında aksesuar ve aydınlatma için; bambo meşaleler ya da şu uzun çubuklu şirin mumlardan kullanabilirsiniz. Fotoğrafını Martha Stewart tan aldığım bu kağıt lambaları da kendi zevkinize göre süsleyip yağmur almayan bölgelerde rahatça kullanabilirsiniz.

prd82b6c27a-221e-4eee-a5ad-4612db7d74e7.jpg

kerry-young.jpgsierra_outdoor_fireplace-2.jpg

Biraz daha modern mobilyaları tercih ediyorsanız bu tarz birşeyler kullanabilir, nasıl bir tarz kullanıyorsanız kullanın bunun gibi bir dış mekan şöminesiyle birlikte bahçe dekorasyonunuzu tamamlayabilir ve serin günlerde de bahçenizin ve ya terasınızın tadını çıkartabilirsiniz.