Bebek ve çocuk odalarında aydınlatma

Çocuk ve bebek odalarında ki aydınlatma, görselliğin yanı sıra çocuğunuzun fiziksel ve psikolojik gelişimi içinde önemli bir konudur. Çocuk odası aydınlatmasında beyaz ışık yerine sarı ışık kullanımı uzmanlarca önerilen bir seçimken spot ışıklar tercih edilmesi gereken ışıklardan değildir. Fakat spot ışıkları da alçıpan ya da kartonpiyer her ne olarak adlandırılıyorsa onların katlarının arasından kenarlara yansıtmalı olarak kullanabilirsiniz. Ama piyasada bunca çeşitli ve güzel lambalar varken zaten evinizin en eğlenceli olacak odasında sıradan spot lambalar kullanmak zaten sağlıklı olsa bile tercih edilmemelidir bence. Ama bunlar gibi kafalarını oynatarak istediğiniz yere çevirebileceğiniz spotları dimmer anahtarlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Avize de dimmer kullanmakta odanın uyku, çalışma, oynama gibi değişik modlar için uygun hale getirilmesinde büyük kolaylık sağlar.Her aktivite farklı gereksinimlere sahiptir. Bu aktiviteler için odanızın değişik yerlerinde aplik, masa lambası, okuma lambası vs. gibi birbirlerinden bağımsız açılıp kapanan değişik seçimlerden yararlanabilirsiniz.


Seçtiğiniz aydınlatmanın çocuğunuzun direk gözüne gelmeyecek şekilde yerleştirilmesine özen göstermelisiniz. Aksi halde bu bebeğinizi rahatsız eder. Bebekler ışığa bakmayı çok sevdiklerinden gözlerini rahatsız etmeyecek kadar kuvvette, mümkün ise ayarlı ışıklar kullanılması gerekir.


Gece içinde az ışık veren ve emniyetli bir yerde duran (bu panda gibi) gece lambaları miniklerin güven içinde korkmadan uyumaları için iyi bir seçim olacaktır. Tabi sadece karanlıkta uyuyamayan çocuklar için. Çünkü epifiz bezinin melatonin (uyku hormonu) salgılaması için mutlaka karanlık gerekiyor. Yani bu demek oluyor ki çocuklarınızın uyku düzeninin sağlıklı olması için bebeklikten itibaren karanlıkta uyumaya alıştırmalı ve o şekilde devam etmelisiniz. Büyükler içinde bu kural geçerli ;)

8 Responses

 1. nalan güler Says:

  eşinizi suçlamak için gitt,im ama güzel bir bloga suçlamayazmaya kıyamadım,sizi üzdüğü için de ona övgü de yazmadım.siz iletin lütfen.
  bu güzel blogunuzu readerım dan izliyorum .bu günkü konu da çok ilginç.
  siteden alıntı yapmakla ilgili bir kayda rastlamadım.İzin verirseniz bazı konulardan 1-2 kareyi linkinizle birlikte blogumda ve 10marifette yayımlayabilir miyim?
  yanıt bekliyorum
  sevgilerimle

 2. somber Says:

  Linkimle birlikte oldukca istediginiz yerde yayimlayabilirsiniz.

 3. cimcimcime Says:

  bu devirde çocuk olmak lazım yaww :)

 4. eftelya Says:

  annem böyle şeylere pek izin vermio:( ama ben yapıorum hem bu lambaları sizin yaptığınıza pek inanmıorum:$

 5. somber Says:

  Lambalari benim yaptigim nerde yaziyor acaba? Bende bi bakayim farketmeden lamba yaptiysam haberim olsun :) )

 6. yasemın Says:

  nerden satın alabılırız pembelı prenseslı olanı

 7. yasemın Says:

  acıl cevap ıstıyorum

 8. Tuba Mavituna Says:

  Surada satiliyor http://www.glow2sleep.co.uk/fairy-pendant-light.html

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.