Aug 31

Ikea nın 2009 katoloğu çıkmış bulunmakta. Bununla beraber yeni seride rastladığım ODDA serisinin askı, dolap ve kirli çamaşır sepeti karışımdan oluşan dolabını çok beğenmemle birlikte Ikea nın diğer ürünleriyle karıştırılmış bir kapı girişi karışımı yaptım kendi kendime. Eğer uygun mekanım olsa gerçekte de yapardım ama malesef yok.

Aslında bu dolabın asıl kullanımı yatakodalarında gösterilmiş sitede. Belki içinde küçük bir kirli çamaşır sepeti barındırdığı içindir. Ama herşekilde kullanılabilir bence.

Bu kırmızı rafı küçük ışıklarla birlikte kullanıp üzerine de kutu veya renkli küçük sepetler yerleştirerek özellikle kış günlerinde eldiven ve bere gibi eşyalarınız için ulaşımı kolay ve görünümü düzenli olacak bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Ayna da kapıdan çıkmadan önce son kontroller açısından gerekli birşey.

Extra askıya ihtiyaç varsa bunlar en uyumlu olacak askılardır herhalde.

Işıklandırma için raflarda ki ışıkların yeterli olmayacağı bir gerçek. Onun için bunun gibi bir ışıkla takviye sağlanabilir.

Halıları da yanyana kullanarak renk uyumu olayını iyice abartmanızı öneririm.

Aug 27

Kitaplıklar özellikle modern dizayn edilmiş mekanlarda en olması gerekenlerden bence. Özellikle büyük olanlar.

En pahalı olan ünlü tasarımcıların kitaplıklarından kendi mekanınızın büyüklüğüne göre yaptırabileceğiniz marangoz işi kitaplıklara kadar bir çok çeşite rastlayabilirsiniz. Tabi uygun fiyatlı orta kaliteli Ikea kitaplıklarını da unutmamak lazım.

Birkaç fotoğrafta olduğu gibi kitaplarınızı klasik sıralamaktansa yatık veya farklı yönlere doğru yerleştirebileceğiniz kitaplıklar asimetrik görünümleriyle mekana daha modern bir hava katmaktalar.

Kitap aşığı olanlar içinde tüm duvara uygulanabilecek bu tarz bir kitaplık farklı ve ayrı kitaplıklar kullanmaktan daha akıllıca bir çözüm. Tek kötü yanı büyük bir mekana ihtiyacınızın olması.

Bazı kitaplıkları çok büyük mekanlarda oda ayırımı yapmak için kullanabilirsiniz. Ya da kapı girişinden salonu ayırmak için gibi işlevsel durumlarda da iyi bir ayırım aracı olabilir.

Yatak odanızda küçük bir kitaplık bulundurmak yatarken kitap okumayı sevenler için kullanışlı olabilir. Kitaplarınızla birlikte ıvır zıvırlarınız içinde extra yer sağlamış olursunuz.

Aşşağıda ki iki kitaplık benim favori kitaplıklarım. Tasarımcıları Ronan ve Erwan Bourellec kardeşler olan bu kitaplıklardan petek şeklinde olan birgün alınacaklar listemde yerini almış bulunmakta. Beyazdan başka yeşil, siyah ve kırmızı olmak üzere 3 rengi daha var. İsmi de ” Cloud bookcase”. Diğerinin ismi ise ” Brick bookcase”. Oda yine aynı tasarımcılardan.

En altta ki kitaplığımız da Piola Leaning Bookcase. Bu da yukarıda ki birkaç kitaplığın aksine çok kitabı olan kişiler için pek uygun olmayan bir kitaplık.

Aug 24

Bu sayfaya uzun bı bakış attığımda bir süredir sizleri ilginç ürünlerimden mahrum bıraktığımı farkettim. Neyse ki elimde birsürü birikmişler yine.
Bu kovanın her ne kadar dekorasyonla çok ilgisi olmasa da bahçenizde kullanabileceğiniz birşey olduğundan yine evle ilgili değişik ürün.

Bozuk paralarınızın etrafta dolaşıp görüntü kirliliğine sebep olmaması için bunun gibi bir kumbara kullanabilirsiniz. Evinize biraz sıradışılık katmasının yanı sıra espirili bir ürün. Umarım kırarak açmak zorunda değilsinizdir :)

Balina vazo aslında popüler bir vazo ama yine de görmemiş olanlarınız varsa buyursunlar. Daha gerçekçi durması için örtü kullanılmayan masa ya da konsol vs. gibi şeylerin üzerinde kullanılmalı. Gördüğünüz üzere siyah ve beyaz olmak üzere iki seçeneği var.

Titiz insanlar için ev sahibinin bütün şekerlere tek tek ellemiş olması düşüncesi açısından pek uygun olmayan bu şekerlik çok şeker tüketilen bir evde de uygun olmasa gerek. Yoksa hayatınızın yarısını şeker yerleştirmekle geçirebilirsiniz. Ama görünüş açısından güzel. Belki çok çay içmeyi seven misafirleriniz için bireysel şekerlik olarak bardaklarının yanında servis edilebilir. Ama bu kadar kasmaya gerek varmıdır orasını bilemiyeceğim.

Sanırım değişik ürünler de en çok çeşit askılıklarda oluyor. Dizayn etmesi mi kolay? Yoksa sadece insanların aklına askı fikirlerimi daha çok geliyor bilmiyorum. Sürekli takip edenler bilir ara ara değişik askılar yayınlıyorum. Önceden yayınlamış olduğum bıçak askılıklar, mr. and mrs. hangup
gibi. Şimdilik aklıma bunlar geldi. Başka da vardı sanki ama hatırlayamadım. Neyse bunlarda mutfak için tencere sapı askılar.

Bu da böyle garip bir sürahi.

Aug 19

Çocuk ve bebek odalarında ki aydınlatma, görselliğin yanı sıra çocuğunuzun fiziksel ve psikolojik gelişimi içinde önemli bir konudur. Çocuk odası aydınlatmasında beyaz ışık yerine sarı ışık kullanımı uzmanlarca önerilen bir seçimken spot ışıklar tercih edilmesi gereken ışıklardan değildir. Fakat spot ışıkları da alçıpan ya da kartonpiyer her ne olarak adlandırılıyorsa onların katlarının arasından kenarlara yansıtmalı olarak kullanabilirsiniz. Ama piyasada bunca çeşitli ve güzel lambalar varken zaten evinizin en eğlenceli olacak odasında sıradan spot lambalar kullanmak zaten sağlıklı olsa bile tercih edilmemelidir bence. Ama bunlar gibi kafalarını oynatarak istediğiniz yere çevirebileceğiniz spotları dimmer anahtarlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Avize de dimmer kullanmakta odanın uyku, çalışma, oynama gibi değişik modlar için uygun hale getirilmesinde büyük kolaylık sağlar.Her aktivite farklı gereksinimlere sahiptir. Bu aktiviteler için odanızın değişik yerlerinde aplik, masa lambası, okuma lambası vs. gibi birbirlerinden bağımsız açılıp kapanan değişik seçimlerden yararlanabilirsiniz.


Seçtiğiniz aydınlatmanın çocuğunuzun direk gözüne gelmeyecek şekilde yerleştirilmesine özen göstermelisiniz. Aksi halde bu bebeğinizi rahatsız eder. Bebekler ışığa bakmayı çok sevdiklerinden gözlerini rahatsız etmeyecek kadar kuvvette, mümkün ise ayarlı ışıklar kullanılması gerekir.


Gece içinde az ışık veren ve emniyetli bir yerde duran (bu panda gibi) gece lambaları miniklerin güven içinde korkmadan uyumaları için iyi bir seçim olacaktır. Tabi sadece karanlıkta uyuyamayan çocuklar için. Çünkü epifiz bezinin melatonin (uyku hormonu) salgılaması için mutlaka karanlık gerekiyor. Yani bu demek oluyor ki çocuklarınızın uyku düzeninin sağlıklı olması için bebeklikten itibaren karanlıkta uyumaya alıştırmalı ve o şekilde devam etmelisiniz. Büyükler içinde bu kural geçerli ;)

Aug 4

Aslında 1 hafta önce yazdığım ve fotoğrafları koyma konusunda sorun yaşayıp 1 haftadır draft olarak sakladığım bir konum olmasına rağmen, onun sorununu henüz çözemediğimden daha çok çocuk odası örneği isteyen bir okuyucumun isteğini yerine getiriyorum şimdilik.

 

Fotoğraflar konusunda ki sorunum devam etmekte, umarım o kadarda kötü görünmüyorlardır.

Sanırım bunun gibi birşeyi marangozda yaptırmanız fiyat açısından uygun olacaktır. Aynı zamanda biraz becerikliyseniz, kenarda ki desen yerine kendiniz farklı desenler de çizip yaptırabilirsiniz. Böylece hem kendi tasarımınız olan yatağınızla övünür, hemde başka kimsede olamayacak eşsiz bir yatağa sahip olmuş olursunuz  ;)

 

Anneler bu gibi yüksek yatakların güvenliği açısından biraz tedirgin olsalar da altlarındaki saklama alanı açısından çok kullanışlı görünüyorlar. Oyuncaklarını kolayca kaldırabilecekleri biryerler olması belki çocuğunuzun düzen alışkanlığı konusunda da katkılar sağlayabilir. Ayrıca bunun gibi yatakları da kendiniz yaptırabilir, güvenlik açısından da ek olarak kenarlarına koruma yaptırabilirsiniz.

 

Bu gibi dönüştürülebilen yataklar kullanım süresi uzunluğu açısından gayet ekonomikler. Çocuğunuz büyüyüp kenarlarını çıkardıktan sonra fotoğrafta ki gibi perdeler, duvarlar vs. gibi ana öğeleri değiştirirek aynı üründen bambaşka bir oda elde edebilirsiniz.

 

Ağaç ev şeklinde ki yatak, kapalı alan açısından çocuğunuza güvenli bir uyku sağlayabilir. Hem uyku hem oyun alanı olarak kullanılabilir ve çocuğunuz için odasının yanı sıra daha da kapalı ve özel bir alan oluşturabilir.

 

Bu da aynı odayı paylaşmak durumunda olan kardeşler için ranza veya iki ayrı yataktansa kullanılabilecek değişik bir çözüm.