Nerede kalmıştık?

Döndüğümde rica üzerine olan kız bebek odalarıyla ilgili birşeyler yapıcaktım fakat bu ara sitenin bebek odalarından geçilmiyor olması nedeniyle aslında gitmeden önce yazmam gereken bu yazıyla başlamak istiyorum. Bundan sonra da o konuya geçerim inşallah.

Türkiye ye gitmeden bir önceki haftasonu Londra da sanırım 6.sı düzenlenen %100 Design London daydım. %100 Design büyük bir ev fuarı diyebilirim. Ev eşyalarından yapı malzemelerine kadar herşey vardı. Henüz size söylememiştim, birkaç ay önce okullu oldum :) İç mekan tasarımı öğrencisi olarak ilerde işime yarayacak birsürü kartvizit, broşür, katolog vs. topladım. Hatta o kadar çok topladım ki onlar ve fotoğraf makinem gibi ıvır zıvırın karışımını taşımaktan sırtım tutuldu :D


Gelelim beklediğimi aldım mı? ya. Normalde görmemiş olduğum yeni yeni mobilyalar görmeyi bekliyordum ama olmadı. Çoğu zaten önceden de bildiğim mobilyalardı. Ama dediğim gibi ilerki zamanlarda ihtiyacım olabilecek birçok tasarımcı ve ya firmaların bilgilerini almış olduğumdan yine de faydalı oldu sanırım. Daha önceden görmemiş olduğum çok az şeyden biri bu yataktı. İçinde ki ışığı modunuza göre değiştirebiliyorsunuz ve mp3 playerınızı yatağın kendi sistemine bağlayarak içinden nereden geldiği belli olmayan müziği dinleyebiliyorsunuz. Müzik için yanında kendi mobilyasına monte edilmiş ses açıp kapatma ve ileri geri tuşları var. Böyle bir yatağım olsun isterdim ama boyut olarak genelde bulabildiğimin en büyüğünü alan ben için çok küçük bir yatak. Etrafında hiçbir yazı olmadığından yatak hakkında sadece gözlemlediklerimi aktarabiliyorum o yüzden sadece bu kadarını söyleyebileceğim.

Bunun dışında tasarımcıların özel olarak yaptığı lambalar en çok ilgimi çekenlerdendi. Aşşağıda ki fotoğrafta ki keçeden yapılmış duvar süslemelerine bittim, fotoğrafta çok anlaşılmıyor ama bütün duvar tavandan yere kadar bunlarla kaplıydı. Ben biraz daha yakından görünsün diye asıl fotoğrafı kesip küçülttüm. Yapı malzemeleri olarak da çok güzel banyolar, mutfaklar, duvar kağıtları ve fayanstı, mozaikti, camdı çok değişik, güzel şeyler vardı.

Bir tane workshop a katıldım. Orta da biyerde büyük bir masa yapmışlar bir tekstil öğrencisi el yapımı fayans, kumaş, nakış gibi şeylerin nasıl yapıldığını öğretiyordu. Orda ayak üstü sizde kendinizinkini yapıp onların küçük duvarlarına asıyorsunuz. Ama yaptığınız parçalar normalde olacak şeylerden çok alakasız şeyler. Gruplar halinde yapılıyordu. Bana nakış çıktı başkada kimseye çıkmadı :) Nakış dediğimde bildiğimiz kumaş üzerine dikiş makinesiyle yapılan birşey gelmesin aklınıza. Garip bir şekilde deri parçaları var. Üzerine garip yünleri yapıştırarak şekil veriyorsunuz. Derinin kendi yapışkanlı gibi öyle yünü koyunca yapışıyor direk. Amaç üzerine desen yapmaktı ama olayı tam kavrayamadığımdan ya da anlamlandıramadığımdan böyle saçma birşey yaptım bende :D Profesyoneller yaptığında normalde nasıl birşey oluyor ya da nasıl kullanılıyor gibi bilgiler yoktu ortalıkta. Işıklandırma yüzünden parlamayan fotoğrafını çekemedim malesef.

Son olarak bu basit, keçeden yapılmış lambalarda favori yasarımlarım arasında yerini aldı. Sadece keçeyi kesip, biryerine ilik açıp düğmeyle birbirine tutturmuşlar. Bence evde yapılabilecek son derece basit ve şirin birşey.

 

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.