Oct 29


Geçen gün bir araştırma yaparken şu sitede bu hotele rastladım. Dünyanın değişik yerlerinde ki tasarım olarak ilgimi çeken otel odalarına rastladığımda bunları sizinle paylaşmayı borç bildiğimden hemen tanıtıma geçiyorum :D


Deniz altının eşsiz dünyasının tadını kuru elbiselerinizle yatağınıza uzanarak çıkartabileceğiniz, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir yer Poseidon Underwater Hotel. Bu bir gerçek, zira kendisi yerin 13 metre civarı altındaki ilk oteli. 2009 un başlarında açılması planlanan hotelde 6 restoran, 7 bar, dive shop, su sporları merkezi, butik, kütüphane, tiyatro, konferans salonu, tenis kortu gibi daha birçok aktivite mekanı mevcut. Beni en çok cezbeden kısımlarından biri içeriden balıkları besleyebilmeniz.

Bütün suit ler özel bir filmle kaplanmış ve içeride ışık yanıyor olsa dahi hiçbir odanın içi dışarıdan görünmüyormuş. Suyun 13 metre altında dışarıdan görünmek o kadarda muhim olmasa gerek :)

Mekan Fiji de yer almakta, kendini değişik yerleri görmeye adamış insanlar için kesinlikle görülmesi gerekenler listesine eklenecek biryer olduğunu düşünüyorum.

Şurada da kendi sitesi var, daha detaylı araştırma yapmak isterseniz buyurunuz.

Oct 27

Evinizde ki en göz alıcı şeyin halınız olmasını istiyorsanız işte size birkaç öneri. Burada geçen sene fotoğraflarımın küçük olduğu zamanlardan kalma bir halı konusu var.

 

Şu sitede benim yazmak istediğim konuyla ilgili fazlasıyla örnek var. Çoğuda süper bence! Zaten o hepsini toplamış bana fazla bulacak şey kalmamış.
 

 

 

Daha fazla halı için site içinde halı diye arama yaparsınız farklı farklı konularda geçen halılara ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bunları yanlışlıkla başka yere koymuşum, şimdi buldum ekliyeyim bari.

 

Oct 21

Çocukla alakası olmayanlar; bu post tan sonra bebek ve çocuk odasıyla ilgili birşeyler yazmaya uzun bir ara vereceğim içiniz rahat olsun :D

 


Kız bebek denince gerek kıyafet, gerek oda olsun hep pembe gelir insanın aklına. Birçok insan herkesin yaptığını yapmayayım diye pembe renkten uzak durmaya çalışsada yine son karar çoğunlukla pembe de kılınır. Bence kız çocuk denince akla pembe, pembe denince de kız çocuk gelir. İkisi birbirini tamamlayan 2 şeydir benim gözümde.

Fotoğraflarda gördüğünüz üzere ana renkler farklı uygulansa dahi pembe yine aksesuarlar ya da nevresim, yatak örtüsü gibi şeylerle biryerlerine serpilmiş odaların.

 

Ama ne renk uygulayacaksanız uygulayın önce ki bebek odası yazısında bahsettiğim gibi gece odanın karanlık olmasını sağlamanız çok önemli.

 

Küçük dekorasyon önerileri olarak mdf den yapılmış harfleri istediğiniz renklere boyayarak ya da hazır boyanmışlarını alarak bebeğinizin ismini oluşturup odanın duvarına ya da kapısına asarak odasını kişiselleştirebilir, duvar kağıdı ya da benzeri duvar süslemeleri kullanmak yerine odayı düz bir renge boyamayı düşünüyorsanız bir duvarı ya da odadaki girinti, çıkıntıları farklı renklere boyayarak daha neşeli ve içaçıcı odalar yapabilirsiniz.

 

Bebeğinizin ayak veya el baskılarını çıkartıp çerçeve yapabileceğiniz alçı setlerinden almanız da hem ilerisi için hoş bir anı hemde bebeğinizin odası için hoş bir duvar süslemesi olacaktır. Burcu nun blog unda nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Aslında ben 3 boyutlu olmayıp sadece elini ya da ayağını bastırarak çıkarabileceğiniz tarzda olanları daha çok seviyorum. Hem sanki daha dayanıklı olurlar gibi geliyor. Ama bunlarda daha sanatsal :D

 

Odayla uğraşmak için fazlaca zamanınız varsa flickr dan bulduğum bu fotoğraftaki gibi yuvarlaklar ya da başka şekiller de yapabilirsiniz.

Oct 18

Döndüğümde rica üzerine olan kız bebek odalarıyla ilgili birşeyler yapıcaktım fakat bu ara sitenin bebek odalarından geçilmiyor olması nedeniyle aslında gitmeden önce yazmam gereken bu yazıyla başlamak istiyorum. Bundan sonra da o konuya geçerim inşallah.

Türkiye ye gitmeden bir önceki haftasonu Londra da sanırım 6.sı düzenlenen %100 Design London daydım. %100 Design büyük bir ev fuarı diyebilirim. Ev eşyalarından yapı malzemelerine kadar herşey vardı. Henüz size söylememiştim, birkaç ay önce okullu oldum :) İç mekan tasarımı öğrencisi olarak ilerde işime yarayacak birsürü kartvizit, broşür, katolog vs. topladım. Hatta o kadar çok topladım ki onlar ve fotoğraf makinem gibi ıvır zıvırın karışımını taşımaktan sırtım tutuldu :D


Gelelim beklediğimi aldım mı? ya. Normalde görmemiş olduğum yeni yeni mobilyalar görmeyi bekliyordum ama olmadı. Çoğu zaten önceden de bildiğim mobilyalardı. Ama dediğim gibi ilerki zamanlarda ihtiyacım olabilecek birçok tasarımcı ve ya firmaların bilgilerini almış olduğumdan yine de faydalı oldu sanırım. Daha önceden görmemiş olduğum çok az şeyden biri bu yataktı. İçinde ki ışığı modunuza göre değiştirebiliyorsunuz ve mp3 playerınızı yatağın kendi sistemine bağlayarak içinden nereden geldiği belli olmayan müziği dinleyebiliyorsunuz. Müzik için yanında kendi mobilyasına monte edilmiş ses açıp kapatma ve ileri geri tuşları var. Böyle bir yatağım olsun isterdim ama boyut olarak genelde bulabildiğimin en büyüğünü alan ben için çok küçük bir yatak. Etrafında hiçbir yazı olmadığından yatak hakkında sadece gözlemlediklerimi aktarabiliyorum o yüzden sadece bu kadarını söyleyebileceğim.

Bunun dışında tasarımcıların özel olarak yaptığı lambalar en çok ilgimi çekenlerdendi. Aşşağıda ki fotoğrafta ki keçeden yapılmış duvar süslemelerine bittim, fotoğrafta çok anlaşılmıyor ama bütün duvar tavandan yere kadar bunlarla kaplıydı. Ben biraz daha yakından görünsün diye asıl fotoğrafı kesip küçülttüm. Yapı malzemeleri olarak da çok güzel banyolar, mutfaklar, duvar kağıtları ve fayanstı, mozaikti, camdı çok değişik, güzel şeyler vardı.

Bir tane workshop a katıldım. Orta da biyerde büyük bir masa yapmışlar bir tekstil öğrencisi el yapımı fayans, kumaş, nakış gibi şeylerin nasıl yapıldığını öğretiyordu. Orda ayak üstü sizde kendinizinkini yapıp onların küçük duvarlarına asıyorsunuz. Ama yaptığınız parçalar normalde olacak şeylerden çok alakasız şeyler. Gruplar halinde yapılıyordu. Bana nakış çıktı başkada kimseye çıkmadı :) Nakış dediğimde bildiğimiz kumaş üzerine dikiş makinesiyle yapılan birşey gelmesin aklınıza. Garip bir şekilde deri parçaları var. Üzerine garip yünleri yapıştırarak şekil veriyorsunuz. Derinin kendi yapışkanlı gibi öyle yünü koyunca yapışıyor direk. Amaç üzerine desen yapmaktı ama olayı tam kavrayamadığımdan ya da anlamlandıramadığımdan böyle saçma birşey yaptım bende :D Profesyoneller yaptığında normalde nasıl birşey oluyor ya da nasıl kullanılıyor gibi bilgiler yoktu ortalıkta. Işıklandırma yüzünden parlamayan fotoğrafını çekemedim malesef.

Son olarak bu basit, keçeden yapılmış lambalarda favori yasarımlarım arasında yerini aldı. Sadece keçeyi kesip, biryerine ilik açıp düğmeyle birbirine tutturmuşlar. Bence evde yapılabilecek son derece basit ve şirin birşey.