Nov 23

Doğa esintilerini evinde barındırmayı sevenler için, ağaç askılıklara arkadaş konu olarak taşlı tasarımları buyurunuz.

 

Benim en sevdiğim Smarin Design ın keçeden yapılmış yün koltuk ve minderleri. Başka bir deyişle Livingstone ları. Koltuklar arkanıza yaslanmayacağınız durumlarda gayet rahatlar. Uzanmak ve ya arkaya yaslanmayı gerektirmeyecek kadar kısa oturumlar için ideal olabilir. Yün olmaları görünümleriyle aşırı derecede zıtlık oluşturarak sıcak ve yumuşak olmalarını sağlamış. Doğal taş renklerinin yanısıra kırmızı rengide var. Aynı zamanda yünlerin yanısıra daha geniş, alçak ve yazlık kumaşlardan yapılmış bahçe ve havuz başı gibi yerler için tasarlanmış olanlarıda var. Onların da ismi Néo Livingstones.

 

Çook çok öncelerde bu taşlı halının bir benzerini daha tanıtmıştım. Ama ne de olsa zaman aşımına uğramış ve konumuza da uygun diye bunu da kullanmadan geçemedim.

 

Halılara değinmişken bir diğer halı da 2form Design dan. Bu halı da her nekadar soğuk ve sert görünse de % 100 yünden yapılmış sıcacık bir halı. Aşşağıda ki çok daha yakından detaylı görünümü.

 

 

Lamba ise olur da evinizi yukarıdakilerle bezemeye karar verirseniz aydınlatmanız eksik olmasın diye :)

 

Aksesuarsız olmaz açısından mumluklar.

 

Tabureler ise tek başlarınayken taşla alakaları yok gibi ama birbirlerine birleşikken iyiler. Ev kullanımındansa biryerlerin bekleme salonlarında kullanılabilesi şeyler bana kalırsa.

 

Nov 19


Roll top küvetlerin isim olarak Türkçe de bir karşılığını bulamadım. Var mı ondan da emin değilim.

Victoria tarzı tasarımlardan hoşlanıyorsanız evinizin favori parçalarından olacağını düşünüyorum.

Bu konuyu yazmakta ki amacım Türkiye de ki bir çok insanın banyolarını kullanım amacı dışında pek fazla düşünmemeleri. Ama bence nasıl salonunuzun güzel görünmesini önemsiyorsanız banyoyu da aynı şekilde düşünmelisiniz.

Bunun için banyoyu aksesuarlandırmanın yanı sıra yapabileceğiniz şeyler; tavana kadar fayansınız yoksa fayans olmayan ve su gelmeyen kısımları desenli duvar kağıtlarıyla kaplamak, (Ama tabi bu işlem için rutubetsiz bir banyo ya da sahip olmalısınız.) klasik plastik banyo dolapları yerine normal tahta, hatta renki boyanmış dolaplar kullanmak, banyonuzun duvarlarına da tablolar asmak ya da canlı çiçek kullanmak olabilir. Bazıları için banyonuzun büyük olması gerekiyor tabi.

Yeriniz olduğu takdirde banyonuzda kullanacağınız tek bir sandalye de hem görünüm için hemde banyo yaparken asacak yeriniz yoksa havlularınızı ve bornozlarınızı üstüne koyabilmeniz açısından kullanışlı olacaktır.

Tüm bunların yanısıra yatak odanızı yeniden tasarlıyorsanız, birkaç fotoğrafta göreceğiniz gibi eski zamanlara dönerek yatak odanızda küvete sahip olabilirsiniz. Tamamen açık olarak, duvar ya da dolap gibi birşeyle bölünerek oluşturulmuş bir ayrımda ya da girintili çıkıntılı bir odanın o kadar ayak altında olmayan bir bölümünde olmak üzere çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

Her nekadar tarihleri 1837 lere dayansa da bazılarının dış yüzeyleri metalik görünümlü olarak kaplanarak biraz daha modernize edilmiş.

Aşşağıda kiler ise daha klasik olanlara birkaç örnek daha.


Bu arada fotoğrafları toplayalı çok uzun zaman oldu ama yanlış hatırlamıyorsam hepsi Living Etc. nın galerisinden di.

Nov 11

Birçok insan bu tarz bir askılığı kapı girişi için uygun bulmayabilir ya da yeri olmayabilir ama bunları gördükten sonra bu bakış açınızı değiştirebileceğinizi düşünüyorum.

 

Son yıllarda ki bu ağaç ve ağaç dallarıyla ilgili olan takıntımın kaynağını henüz bulamamış olsamda, sanırım uzun bir süre daha devam edeceğini biliyorum. Çünkü yukarıda ki ve aşşağıda ki askılıklardan bir tanesi gelecekteki alınacaklar listeme eklenmiş durumda.

Aslında genel olarak ağaç şeklinde ki askılıklara yer vermeyi planladıysamda bu elektrik direğini görünce onuda eklemeden edemedim. ” David Potts- Stobby pole coat stands

 

 

Erich Ginder ın Ghost tree coat rack ı daha çok gerçek ağaç dallarına ayak eklenmiş gibi duruyor ama daha doğal ortamdan hoşlananlar için daha tercih edilebilesi olabilir. Bu arada 6-7 ay önce yazdığım başka bir konuda bahsettiğim Erich Ginder ın diğer ünlü tasarımı olan geyik boynuzu şeklindeki askılığa şuradan bakabilirsiniz.

 

 

Montlarınız, kabanlarınız için böyle birşeyler almanın zamanı gelmiştir belkide ;)

 

Nov 7

Nendo nun tasarlamış olduğu lahana sandalye daha önceden yazdığım bir konuya ekti aslında. Ama fotoğrafları konusunda sorun çıkartınca sonraya ertelemiştim. İşte bu zaman o zaman.

Kendisi size uzunca bir kütük kıvamında geliyor. Sizde evinizde katman katman açarak koltuğu oluşturuyorsunuz. Bir nevi Ikea nın kendin yap ürünleri gibi. Sadece çok daha pahalısı.

 

Her ne kadar konu Cabbage Chair hakkında olsa da Nendo nun neredeyse en ünlü tasarımı olan Diamond Chair e de değinmeden edemiyeceğim. Bu sandalyeyi bir yerlerden gözünüz ısırıyorsa muhtemelen dekorasyon dergilerini karıştırırken rastlamışsınızdır.

 

Sitesine bir göz atmak isterseniz buradan buyrunuz. Çikolata kalemler ve geyikli soketlerde benim favorilerimden ;)

Nov 2

İngiliz kumaş tasarımcısı Cath Kidston ın tasarımlarında kıyafetten ev ürünlerine kadar bir çok şey bulmak mümkün. Benim en sevdiğim yönü; mesela banyonuz için kullandığınız aksesuarlarınızla aynı desende bornoz giyebiliyor olmanız ya da tabak- çanaklarınızla aynı desende mutfak önlüğü kullanabiliyor olmanız gibi şeyler.

Çamaşır asarken mandalların kıfetlerle aynı ya da uyumlu renkte olması gerektiği gibi hastalığı olanların bayılacağı bir durum :) Ben ilk evlendiğim zamanlarda bu hastalığa sahiptim ama 1-2 senede iyileştim çok şükür :D Şimdi sadece pijama takımlarını birbirlerinden uzak yerlere asamıyorum o kadar. Her zaman beraberler ya, kururkende özlerler belki birbirlerini :)

Ürünler genellilke country tarzında. Eski ingiliz tarzında küçüklü, büyüklü gül desenler oldukça fazla. Bunların yanısıra birde puantiyeli ve kareli kumaşlar var. Hepsi çok şirin.


Çoğu aynı renklerin birleşiminden oluşuyor. Desenlerin içindeki renkler sade kullanılarak yapılmış peçete halkaları ve kaseler gibi ürünlerde dekorasyonunuzu tamamlamanız için düşünülmüş.


Bilindik ev gereçlerinin yanısıra kapı altından gelen soğuğu kesmek için yapılmış bu köpek, mantardan yapılmış iğnelik, örgü şişlerini saklamak için yapılmış şişlik (bu ismi ben taktım) ve porselen teapot lar için kullanabileceğiniz çayınızı sıcak tutmayı kendine görev edinmiş keçeden teacosy gibi daha birçok kullanışlı şey bulmak mümkün.


Aynı zamanda aynı desenden duvar kağıtları, kumaşlar, yastık kılıfları gibi daha bir çok şey var.

Beni ilgilendiren kısmı ev kısmı olduğundan kıyafetlerin ya da çantaların fotoğraflarını koymadım ama bir göz atmak isterseniz sitesine bakabilirsiniz.

Not: En üstteki Roberts radio nun başka renkleri ve desenlerinden piyasada bulmak mümkün, desenli olanlar Cath Kidston tasarımlı kumaşların baskısından.