The Ice Hotel

Burada havaların buz gibi olması (gerçek anlamda!,her sabah buzların çözülmesi 11 i buluyor) böyle bir şey yazmama ilham verdi sanırım.

The ice hotel den Finlandiya, İsviçre, Kanada, İzlanda vs. bir sürü yerde var. Ama bizim konumuz Finlandıya da ki.

Soğuktan, kardan, buzdan hoşlanan tipler için hayallerde ki mekan olabilir.
İsviçrede birde buna benzer Igloo hotel ler var. Şu eskimoların yaşadığı yuvarlak küçük yapılar.

 

Igloo nun ne olduğunu anlamayanlar için birde şuraya Igloo fotoğrafı sıkıştırdım. Ice hotel le alakası yok yani yukarıda ki fotoğrafın.

Böyle bir yerde kalmak için gece eksi derecelerde uyumayı göze almanız gerekiyor. Elbet uyku tulumları ve sizi sıcak tutacak diğer şeyleri temin ediyorsunuz fakat oda da hiçbir şekilde ısıtma kullanılmıyor olması sabaha donmadan uyanmak için yeterli olurmu bilemiyorum. Hiç uyku tulumunda yatmadım ve ne kadar sıcak tutabiliyor bir fikrim yok.

Yıllar önce bir gece sobayla sadece bir odası ısıtılan büyük bir evin soba yanan odadan uzak, bir başka odasında dışarıda kar yağarken ve hava buz gibiyken yatmıştım da, hayatımda o kadar sert bir yatakta da yatmadım o zamana kadar ve ondan sonra. Her nekadar berem de dahil olmak üzere, binbir kat kıyafetle de yatmış olsam da yüzüm kendini üşümekten alıkoyamamıştı. O günden sonra sokakta yatan insanları çok iyi anlar oldum. Ice hotel e gitmeden aynı deneyimi yaşadım yani :D Pek tavsiye etmem ama, herkesin zevki farklı tabi.

 

Ice hotel yer yıl taze karlar ve buzlarla yeniden yapılıyor. Odaların ısısı genellikle -5 ve -8 derece arasında. Termal giysilerle uyuyorsunuz. Ren geyiği postu ve uyku tulumlarıyla da daldığınız uykudan bir daha uynamama riskini ortadan kalmırmış oluyorsunuz :) Her oda da sauna olduğuna unutmamak lazım. 3 çeşit oda tipi var.
1. Ice Rooms: Bu odalarda sadece buzdan yapılmış ve ren geyiği postuyla kaplanmış yataklar var.
2. Design suite: Bu odalarda buzdan yapılmış sandalyeler ve duvarlara kazınmış bazı sanatsal işler var. Bu odada ki yatağınız buz ve ren geyiği postunun yanısıra birde kar dan oluşuyor.
3. Art suite: Bu oda ise birsürü buz heykelleri ve diğer buzdan yapılmış sanatsal ıvır zıvırlardan oluşuyor.

 

Sadece dünya da ki en iyi tasarımcılar ve sanatçılar Ice hotel i tasarlamak için kabul ediliyor.

Odaların yanısıra resepsiyon, bardaklar, masalar, Ice bar vs. diğer herşey yine buzdan oluşuyor.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.