Dec 30

Yeni yılda herkesin hayatının istediği gibi ve istediği kişilerle geçmesi dileğiyle…
 

 

 

 

 

 

 

 

 

penguins_happy-new-year-lilpenguinshop-4462384

 

Yeni yılınız kutlu olsun!!

Dec 25

Yaşadığım zaman kıtlığından dolayı fazlaca açıklama yazamayacağım.  Ama yinede çok bekleyip yazılı birşeyler olmasındansa, az bekleyip fotoğraf görmeyi tercih edeceğinizi düşündüm.

cool_toilet_5

 

Bu kocaman ağızlı pisuar halka açık bir tuvalet, nerede olduğunu bilmiyorum ama muhtemelen japonya. Böyle birşey çıksa çıksa onların başının altından çıkar herhalde :D

 wc001

Dolardan yapılmış tuvalet kağıdı çok zengin insanlar için kullanılan, benim şimdi açıklayamayacağım tabiri tamamen gözler önüne seriyor. Aynı zamanda tahmin edebileceğiniz gibi, dünyanın en pahalı tuvalet kağıdı olma ünvanına sahip.

aquarium-sink1

Lavobo  ise elinizi yıkadığınız suları bir şekilde filtreleyip balıklara gönderiyor. Böylece akvaryum için ayrı su masrafından kurtulmuş oluyorsunuz. Ondan ne kadar masraf olacaksa!

outdoor-bathtub

Yuvarlak küvet ve yağmur sistemi her ne kadar o kadar da garip olmasa da banyonuzu tropikal adalarda ki şelalelerde yapıyormuş hissi uyandıracakmış gibi.  Ben ilk gördüğümde aklıma Mavi Göl gelmişti. Çocukluğumda ki favori filmlerimden di. O zamandan beri hep öyle bir yerde yaşamak istemişimdir.

rain-shower-bathtub-bathroom-design1

Aslında araştırmamı yaparken çok daha fazla garip tuvalete rastladım ama, Rtük benide kapatır diye korktum :D   Türk gelenek ve göreneklerine pek uygun değillerdi.  Garip tuvaletlerin içinde birde alaturka tuvaletlere rastladım. Çok komik bulup dalga geçer şekilde fotoğraf çektirmiş birileri ve İran a gidip tuvaleti nasıl kullanacağını anlayamayan ve çok zorluk çeken birinin bloguna rastladım.

Dec 21

 

 

birthday-cake2

 

 

Sitenin 2. yıldönümü aslında birkaç gün önceydi ama siteyle ilgili bazı sorunlar yaşadığımdan ancak yazabildim. Hepinize 2 senedir yazmaktan bıkmamamı sağladığınız için teşekkürler. Daha uzun yıllar devam etmek ümidiyle :D

Dec 16


Ülkemizde yılbaşının hafiften christmas edasında kutlanmasından mütevellit Living etc. ve Ideal Homes dergilerinin christmas için düzenlediği bu dekorasyonları bende size yılbaşı için öneriyorum.

Belki bu kadar abartmanıza gerek yoktur ama biyerden bi fikir ötekinden başka bir fikir kaparak kendi dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz.


Örneklerde ki gibi sofralar hazırlayarak ağırlayacağınız misafirleri sofranıza hayran bırakabilirsiniz. Yemekler ne kadar kötü olursa olsun, misafirleriniz kötü yaptığınız yemeklerle değil hayran bırakan sofranızla hatırlayacaktır o günü. Yemekleriniz de güzel olursa bonus tabi :)

Altın renginde ki süsler siyaha yakın koyu kahverengi ahşap mobilyalarla iyi giderken, siyahla birlikte kırmızı, beyaz mobilyalarla kırmızı, turuncu, pembe ve mavi gibi canlı renkler, ceviz tonlarında ki mobilyalarla ise christmas denince akla ilk gelen renkler olan kırmızı ve yeşil renkler en iyi uyumu sağlıyor bana göre.

Ağaç süslemeyi düşünüyorsanız ve modern bir mekana sahipseniz, klasik yeşil ağaçtansa beyaz ağaçlardan kullanmak daha güzel olabilir. Zaten Türkiye de insanların genelde yapay ağaç kullandığını varsayıyorum. Beyaz ağaçları evinizin geri kalan dekorasyonunun renklerine göre tek bir renk ya da rengarenk süslerle süsleyebilirsiniz.

Bence klasik yeşil ağaçlar biraz daha klasik tarzda ki evler için daha uygun olacaktır. Ya da yine modern olup koyu ahşap renklerde mobilyası olanlar için. Yeşil ağaçlarıda yine daha modern ve sade bir görünüm için tek renk kullanarak ya da daha geleneksel ve sıcak bir görünüm oluşturmak için rengarek süslerle süsleyebilirsiniz.


Salon ve yemek masalarından başka süsleyebileceğiniz en uygun yerlerden biri de girişler. Evinize girip çıkarken daha neşeli ayrılıp, daha neşeli girmenize yardımcı olabilecek ve gelen giden insanları da yaratıcılığınızla etkileyebileceğiniz bir mekan hazırlamak için merdivenleriniz varsa trabzanlarınızı süsleyerek işe başlayabilirsiniz. Yoksa da eşiklere asacağınız süsler, kapılara asacağınız çelenkler ve gerekli ışıklandırmayla bile aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Son zamanların popüler el işi maddesi keçe yi kullanarak çeşitli süsler hazırlayıp kendi ağaç süslerinizi ya da etrafa asacağınız süsleri de kendiniz yapabilirsiniz.

Christmas kutlayanlara şimdiden Merry Christmas , kutlamayanlara yeni yıl tebriği zamanında yapılacaktır :D

Dec 13

Burada havaların buz gibi olması (gerçek anlamda!,her sabah buzların çözülmesi 11 i buluyor) böyle bir şey yazmama ilham verdi sanırım.

The ice hotel den Finlandiya, İsviçre, Kanada, İzlanda vs. bir sürü yerde var. Ama bizim konumuz Finlandıya da ki.

Soğuktan, kardan, buzdan hoşlanan tipler için hayallerde ki mekan olabilir.
İsviçrede birde buna benzer Igloo hotel ler var. Şu eskimoların yaşadığı yuvarlak küçük yapılar.

 

Igloo nun ne olduğunu anlamayanlar için birde şuraya Igloo fotoğrafı sıkıştırdım. Ice hotel le alakası yok yani yukarıda ki fotoğrafın.

Böyle bir yerde kalmak için gece eksi derecelerde uyumayı göze almanız gerekiyor. Elbet uyku tulumları ve sizi sıcak tutacak diğer şeyleri temin ediyorsunuz fakat oda da hiçbir şekilde ısıtma kullanılmıyor olması sabaha donmadan uyanmak için yeterli olurmu bilemiyorum. Hiç uyku tulumunda yatmadım ve ne kadar sıcak tutabiliyor bir fikrim yok.

Yıllar önce bir gece sobayla sadece bir odası ısıtılan büyük bir evin soba yanan odadan uzak, bir başka odasında dışarıda kar yağarken ve hava buz gibiyken yatmıştım da, hayatımda o kadar sert bir yatakta da yatmadım o zamana kadar ve ondan sonra. Her nekadar berem de dahil olmak üzere, binbir kat kıyafetle de yatmış olsam da yüzüm kendini üşümekten alıkoyamamıştı. O günden sonra sokakta yatan insanları çok iyi anlar oldum. Ice hotel e gitmeden aynı deneyimi yaşadım yani :D Pek tavsiye etmem ama, herkesin zevki farklı tabi.

 

Ice hotel yer yıl taze karlar ve buzlarla yeniden yapılıyor. Odaların ısısı genellikle -5 ve -8 derece arasında. Termal giysilerle uyuyorsunuz. Ren geyiği postu ve uyku tulumlarıyla da daldığınız uykudan bir daha uynamama riskini ortadan kalmırmış oluyorsunuz :) Her oda da sauna olduğuna unutmamak lazım. 3 çeşit oda tipi var.
1. Ice Rooms: Bu odalarda sadece buzdan yapılmış ve ren geyiği postuyla kaplanmış yataklar var.
2. Design suite: Bu odalarda buzdan yapılmış sandalyeler ve duvarlara kazınmış bazı sanatsal işler var. Bu odada ki yatağınız buz ve ren geyiği postunun yanısıra birde kar dan oluşuyor.
3. Art suite: Bu oda ise birsürü buz heykelleri ve diğer buzdan yapılmış sanatsal ıvır zıvırlardan oluşuyor.

 

Sadece dünya da ki en iyi tasarımcılar ve sanatçılar Ice hotel i tasarlamak için kabul ediliyor.

Odaların yanısıra resepsiyon, bardaklar, masalar, Ice bar vs. diğer herşey yine buzdan oluşuyor.

« Previous Entries