Mod değişimi

Evinizin uzun zamandır aynı olması canınızı mı sıkmaya başladı? Kocaman ve ağır mobilyaları oradan oraya çekerek yerlerini değiştirmeye çalışmak çok mu zor? Duvarların rengini değiştirmeye zaman, para vs. niz mi yok? Bu zahmetlere katlanmak zorunda kalmadan, yapabileceğiniz ufak tefek değişimler mekanda hayal edemeyeceğiniz bir görünüm oluşturabilir. Evinizde yapabileceğiniz en ufak mod değişiminin ortamda ne derece farklılık yarattığına inanamayacaksınız!

 

285257

Mesela merdiven trabzanlarınızı burada yapraklarla süslendiği gibi ya da zevkinize göre daha farklı şeylerle süsleyebilirsiniz.  Mekanda ki renk sayısını azaltarak ya da çoğaltarak da büyük bir değişim oluşturabilirsiniz. Mesela sadece 2 veya 3 renk seçip, koltuklarınıza bu renklerde küçük minderler ekleyebilir, ortalıktaki biblo vs. gibi karışıklık oluşturan aksesuarlardan kurtularak, tekrar seçmiş olduğunuz yeni renklerden tabak içinde düz renkli blok mumlar kullanabilirsiniz.  Kullanmakta olduğunuz sehpa ve masa örtülerinden kurtulup, onları biraz çıplak yaşatmayı deneyebilirsiniz.  Her ne kadar çoğu Türk örtüsüz yaşamayı hala kabullenememiş olsa da örtüsüz bir sehpa ya da masanın ortamı ne kadar modernize edeceğine inanamayacaksınız. ( Tabi bu mobilyalarınızın tarzına da bağlı)

 

 

_mg_0266

Duvar rengi değiştirmenin yerine büyük tablolarla var olan rengi kamufle edebilirsiniz. Ya da benim yatakodasında kullandığım (yukarıda ki fotoğraf)gibi  dilediğiniz renklerde bir kumaş seçip, uygulamak istediğiniz duvarın büyük kısmına bu kumaşı monte edebilirsiniz.  Hem sıkıldıkça kumaşı değiştirerek düşük bütçeyle daha sık değişiklik yapabilirsiniz. Benim bu kumaşları kullanma amacıma gelince: oturduğum evde duvar rengini değiştirmeme izin yok, tablo için duvar delmem de depozitodan büyük bir kısmın gitmesi demek ki bu eve zaten geçici süreliğine taşınmıştık ( ama 2.5 sene oldu :) ) Şampanya rengi de en nefret ettiğim duvar rengidir. Nitekim bu eziyeti durdurmanın bir yolunu bulmam gerekiyordu ve buldum. Bu odadan çok memnun olduğum söylenemez ama elimden gelenin en iyisi buydu heralde.   

gallery

 

Bir diğer fikir ise yine yukarıda ki fotoğrafta olduğu üzere; duvarınızın bir kısmını ve ya bazı kısımlarını duvar kağıdıyla kaplayıp, çerçevelerin kenarlarında da aynı duvar kağıdını kullanarak dekorasyonu tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.

 

686

Salon veya oturma odasında değişik şekillerde aynalar kullanarak ortamın modunu değiştirebilir,  kullanacağınız yer küçük bir mekan ise cam karşısına ya da ışığı yansıtacak güzel bir yere yerleştirerek mekanın daha da büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

3731

 

Duvara monte edeceğiniz bu tarz kitaplıklarda  yine ortamın modunu değiştirmeye yardımcı olacaktır. Bu tarz da bir kitaplık bulamasanız dahi sıradan kitaplıkları sıra dışı bir şekilde monte ederek gerekli görünümü elde edebilirsiniz.

2 Responses

 1. çınar Says:

  merhaba,
  fikirler güzel,teşekkürler. ehliyetinde hayırlı olsun. evlenmek üzere olan ben için dekorasyon konusunda fikirlerini bekliyorum.

 2. Zeynepname Says:

  Sevgili Tuba;
  Bu entryni okuduktan sonra tevfuk mudur bilemem kuzenim bana duvar kagıdıyla evine hoş bir dekorasyon istedigini söyledi, hemen okuduklarımdan bahsettim ve tabiri caizse fikirlerinle fikirlerimmiş gibi öğündüm : )
  teşekkürler ;)

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.