Mar 28

Daha önceden defalarca taşınmak isteğimi tekrarlamıştım. Geçtiğimiz haftalarda yoğun bir ev arayışı içindeydik ve sonunda birtane bulup onunla anlaştık. Taşınacağım evin kendisinin güzel olmasının yanısıra mutfak ve banyosununda yeni olmasını istiyordum, ama malesef mutfağı süper olan evlerin ya bahçeleri çok kötüydü ya da geri kalan kısımları kullanışsızdı. Nitekim mutfağı çok süper istediğim gibi olmayan ama geri kalanı baktığımız evlerin içinde en kullanışlı ve büyük olanı seçtik. Birnevi mutfağımdan fedakarlık etmiş oldum. İlerde belki evi alırız ve bende mutfağı tamamen değiştirebilirim. Kiralık olmasının yanısıra aynı zamanda satılıkta çünkü.

509908

Daha öncede söylediğim gibi bu eve taşınırken geçici olarak diye düşündüğümüzden ha şu zaman ha bu zaman diye diye 2.5 seneyi bulduk. Bunun için baştan evi fazlaca delmek istemedik. Ama şimdi taşınacağımız evi uzun zaman geçireceğimiz bir ev olarak düşündüğümüzden baştan istediklerimi yapmaya başlayacağım inşallah. Mesela bu eve ilk taşındığımızdan beri hep merdivenlerin kenarında ki duvarı fotoğraflarla ya da şu içinde ölü  kelebeklerin olduğu tablolarla kaplamak istemiştim (kelebek koleksiyonu gibi birşey). Şimdi bu planlarımı uygulayabileceğim. Tamamen kelebek tablolarıyla kaplamaktan yıllar içinde yavaş yavaş vazgeçmiş olsamda belki fotoğrafların arasına birkaç tane serpiştirebilirim.

 

509516

Geçen gün sergilenecek fotoğraflar için acaba hepsi aynı çerçevede mi olsa yoksa farklı farklı ama aynı tarzda mı olsa , fotoğraflar normal renkli mi olsa yoksa siyah-beyaz mı olsa vs. vs. gibi düşünceler içindeyken ilham verecek birkaç fotoğraf buldum. Belki sizede bazı değişimler yapmak için ilham verebilir diye düşündüm. Ben henüz karar verebilmiş değilim ama. Fotoğraflarımdan bazılarının renkleri çok güzel, sanki onları siyah-beyaz yaptığımda özelliklerini kaybedicekler gibi geliyor. Ama bazılarınında ışıkları kötü ama kendileri güzel ancak siyah-beyaz yapınca kurtarıyorlar :) offf daha çok düşünmem lazım!

hall_002

Ümid ediyorum ki duvar bu işlemler için matkap gerektirmez.Çünkü ben matkap kullanmak için çok sakarım, eşimse matkapla duvar delmekten nefret ettiğinden ancak 2-3 tane deler delse delse. Ya da birkaç sene boyunca beklemem gerekir halletmesi için :) Neyse bunların cevabını ortalama 1 ay sonra alacağım. Mayısın ilk haftası taşınıyorum inşallah.

walls07-06-p89

Fotoğraflar housetohome dan..

Mar 20

Yasemin hanımın erkek bebek odaları isteği üzerinden biraz zaman geçmiş olsa da sonunda yerine getiriyorum.

3230515987_cdd782c1b1_o

İlk fotoğraf flickr dan. Düşük bütçeyle tasarlanmış bu odayı aslında kızları için tasarlamışlar ama bana gayet unisex bir oda gibi göründü.

 

lpmain0211091

 

 

2008-08-05-abc-nursery

 

2008-03-10-sara1

 

Yukarıda ki ler ohdeedoh dan. Tüm siteyi dolaşmanızı şiddetle tavsiye ederim.

crib1

Yeşil bebek odası Project nursery den.

 

nurseries-hshui103-green-africa_w60

Orman ya da amazon nasıl adlandırırsanız o temalı oda Quizilla dan.

5002080_stokkesleepisystem_f108

 

10904_pd2

 

Oval ve yuvarlaklar son yıllarda epeyce popüler olmuş beşikler. Nereden bulduğumu birdaha bulamadım ama :)

 

glenna-jean-neutron-crib-bedding

 

461736768_f430bc24d1_o

Mar 15

Bir önce ki yazımda artık boş vaktim olacak, daha sık yazacağım diye sevinmiştim ama eşimin bu hafta ki konferansının iptal olması nedeniyle yalnız kalacağım, bir sürü araştırma, istenen konuların yazılması vs. gibi uğraşılacak 4 gün geçirmek yerine bir an önce bu evden kurtulmaya yönelik girişimlerde bulunmaya karar verdik. Nitekim geçen hafta içi boyunca internetten ev arayıp dün ev bakmaya gittik.  Taşınmayı düşündüğümüz yer şu an ki evden 1.5 saat kadar uzakta olduğundan günün bir kısmı da yollarda geçmiş oldu. İşin kötü yanı ise tüm gün ev gezip, tamamen beğenmediğim fakat oturulabilecek bir yer olarak düşündüğüm sadece 1 tane ev çıkmış olması. Dolayısıyla bugünün geri kalanında yeni bir ev listesi yapıp yarın salı günü için görüşme ayarlayabilirsek salı günü tekrar oralara biryerlere gideceğiz. İnşallah güzel birşeyler bulabiliriz.

 

pg88

 

hg0602-17

 

 

Yukarıda ki sebeplerden ötürü yeni araştırmalar yapamadığımdan arşivimde ki yazılmayı bekleyen konulardan birine değinmek istiyorum.

 

p9911

 

hg0607-94c

Yukarıda ki fotoğrafta ki Michael Young ın ağaç portmantosunu daha önce de bir yazımda misafir etmiştim.  O yazıyı kaçırdıysanız ve bunun benzerlerini de görmek isterseniz şuradan buyurunuz.

 

ih0510-60

ch0602-74

Belki evlenme hazırlıkları yapan ve bunun için öneriler isteyen arkadaşımız için faydalı bir yazı olabilir.

 

lounge_living

bright_living_room1

 

Şu yazıda  da anlattığım gibi tek renk seçerek, aksesuarlarla ortamı zenginleştirmek vs. olaylarında hangi rengi seçsem acaba diye düşünüyorsanız, fikir verebilecek bu fotoğraflardan yararlanarak, pembe rengi başka hangi renklerle kullanabilirsiniz, ne tarz mobilyalarla nasıl dururlar, hangi pembe tonu size hitap ediyor gibi sorularınıza bazı yanıtlar bulabilirsiniz.

 

pattern31

 

ih-wall-7

 

Şu boş kuş kafesleri bayağı hoşuma gidiyor. Bende bir tane almıştım ( indirimdeydi dayanamadım :) ) bir seneden fazladır taşınınca kullanırım diye diye her beğendiğimi aldığım fakat bu eve uymuyor diye kullanmayıp bir kenarda tuttuğum birçok şeyden biri kendisi.

tropical-colours

Mar 10

Bildiğiniz üzere bu blogu pek kişisel bilgi aktarımı için kullanmıyorum. Fakat son zamanlarda ki sık yazamayışım sizide ilgilendirdiğinden nedenleri paylaşmak istedim. Kasım sonlarından beri ehliyet almaya çalıştığımdan zamanımın büyük bir kısmını ders alarak veya evde çalışarak geçiriyordum. Ya da yorgunluktan bezmiş biçimde uyuyarak. İngiltere de ehliyet almak hayal edilemeyecek kadar zormuş. Hiç tavsiye etmem :) İşin komik yanı tam Türkiyede ehliyet almıştım. Aldıktan birkaç ay sonra buraya taşındım ve elimde işe yaramayan bir ehliyetle kalakaldım.  Sonra burdan alabilmem için 2 sene yaşamış olmam gerekiyordu onu bekledim falan filan. Neyse ki dün sınavımı geçtim. Yippee :D Bundan sonra daha sık yazabileceğimi ümid ediyorum. Gerçi hala devam etmekte olan iç mekan tasarımı okulum var ama yine de büyük bir yükten kurtulmuş oldum.

Bunun dışında Türkiye de ki Homeshowroom dergisinde yazmaya başladım. Bu ay ki sayıda yazımı okuyabilirsiniz.

 

torn_l_plate0000039197492

Mar 10

Evinizin uzun zamandır aynı olması canınızı mı sıkmaya başladı? Kocaman ve ağır mobilyaları oradan oraya çekerek yerlerini değiştirmeye çalışmak çok mu zor? Duvarların rengini değiştirmeye zaman, para vs. niz mi yok? Bu zahmetlere katlanmak zorunda kalmadan, yapabileceğiniz ufak tefek değişimler mekanda hayal edemeyeceğiniz bir görünüm oluşturabilir. Evinizde yapabileceğiniz en ufak mod değişiminin ortamda ne derece farklılık yarattığına inanamayacaksınız!

 

285257

Mesela merdiven trabzanlarınızı burada yapraklarla süslendiği gibi ya da zevkinize göre daha farklı şeylerle süsleyebilirsiniz.  Mekanda ki renk sayısını azaltarak ya da çoğaltarak da büyük bir değişim oluşturabilirsiniz. Mesela sadece 2 veya 3 renk seçip, koltuklarınıza bu renklerde küçük minderler ekleyebilir, ortalıktaki biblo vs. gibi karışıklık oluşturan aksesuarlardan kurtularak, tekrar seçmiş olduğunuz yeni renklerden tabak içinde düz renkli blok mumlar kullanabilirsiniz.  Kullanmakta olduğunuz sehpa ve masa örtülerinden kurtulup, onları biraz çıplak yaşatmayı deneyebilirsiniz.  Her ne kadar çoğu Türk örtüsüz yaşamayı hala kabullenememiş olsa da örtüsüz bir sehpa ya da masanın ortamı ne kadar modernize edeceğine inanamayacaksınız. ( Tabi bu mobilyalarınızın tarzına da bağlı)

 

 

_mg_0266

Duvar rengi değiştirmenin yerine büyük tablolarla var olan rengi kamufle edebilirsiniz. Ya da benim yatakodasında kullandığım (yukarıda ki fotoğraf)gibi  dilediğiniz renklerde bir kumaş seçip, uygulamak istediğiniz duvarın büyük kısmına bu kumaşı monte edebilirsiniz.  Hem sıkıldıkça kumaşı değiştirerek düşük bütçeyle daha sık değişiklik yapabilirsiniz. Benim bu kumaşları kullanma amacıma gelince: oturduğum evde duvar rengini değiştirmeme izin yok, tablo için duvar delmem de depozitodan büyük bir kısmın gitmesi demek ki bu eve zaten geçici süreliğine taşınmıştık ( ama 2.5 sene oldu :) ) Şampanya rengi de en nefret ettiğim duvar rengidir. Nitekim bu eziyeti durdurmanın bir yolunu bulmam gerekiyordu ve buldum. Bu odadan çok memnun olduğum söylenemez ama elimden gelenin en iyisi buydu heralde.   

gallery

 

Bir diğer fikir ise yine yukarıda ki fotoğrafta olduğu üzere; duvarınızın bir kısmını ve ya bazı kısımlarını duvar kağıdıyla kaplayıp, çerçevelerin kenarlarında da aynı duvar kağıdını kullanarak dekorasyonu tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.

 

686

Salon veya oturma odasında değişik şekillerde aynalar kullanarak ortamın modunu değiştirebilir,  kullanacağınız yer küçük bir mekan ise cam karşısına ya da ışığı yansıtacak güzel bir yere yerleştirerek mekanın daha da büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

3731

 

Duvara monte edeceğiniz bu tarz kitaplıklarda  yine ortamın modunu değiştirmeye yardımcı olacaktır. Bu tarz da bir kitaplık bulamasanız dahi sıradan kitaplıkları sıra dışı bir şekilde monte ederek gerekli görünümü elde edebilirsiniz.

« Previous Entries