Eski Banyom

Sonunda işlerim biraz hafifledi ve yazı yazabilecek boşluğa kavuştum. En ilk önce yerleşmesi gereken yer olan salonum malesef eşimin masa parçalarını kaybetmesi ve merdiven bekleyişi içinde olmamız nedeniyle jaluzileri monte edemiyor olmamız sonucunda daha tam yerleşemedi. Ama gerisi fena değil. Alınacak ve yapılacakları tamamladıktan sonra ( sanırım 3-4 ay surecek) fotoğraf yayınlayabileceğimi umid ediyorum. 3-4 ay deyince korkmayın, boya sürecinide işin içine kattım.

Öbür evde otururken ev fotoğraflarım konusunda bir söz vermiştim. Neyse ki taşınmadan önce bir kısmının fotoğrafını çekebildim. Mutfak ve ofisi sonraya bırakmıştım. Sonra da unutup çekmediğimi şimdi farkettim :D

_mg_05041

Önce ki iki evimi de hep en fazla 2 renk ve değişik tonlarını kullanarak ve bütün evde hemen hemen aynı renk paletini kullanarak tasarlamıştım.  Aslında bütün evde aynı renk tonlarını kullanmanız odaları birbirine tamamlayan ve evi bir bütün kılan genel bir tasarım sistemi.  İlk evimde kırmızı tonları ve beyaz kullanmıştım. Ama bu olaydan çok sıkıldım ve şimdi taşındığım evi bonibon kutusu dökülmüş kıvamında rengarenk yapmayı düşünüyorum.

Son çıktığım evde ise mydeco yazısında gördüğünüz gibi beyaz ve gri (ya da açık sütlü kahvemsi tuhaf bir renk) kullanıyordum ilk başlarda. Beyazın dışında ki renk kullanmak zorunda kaldığım, seçimi tamamen benimle bağlantısız olan bir renkti. Banyo beyaz olduğundan istediğim rengi kullanma özgürlüğüne sahiptim ve ilk başlarda yine evin geri kalanıylaörtüşen bir renk seçip, gri, açık  mavi, beyaz ve o tuhaf grimsi, kahverengimsi renkten çizgili banyo halısı, turkuaz  banyo perdesi ve onlara uygun başka aksesuarlar kullanıyordum.Sonra sıkıldım. Kış ta geliyordu ve eve sıcaklık katacak bir renge ihtiyacım vardı. Bende turuncuyu seçtim.

 

_mg_05141

Turuncu renkle birlikte banyoya biraz daha sıcaklık katması için ahşap aksesuarlar kullandım. Klozetin önceden beyaz olan kapağını ahşapla değiştirdim. Aslında tuvalet kağıdı tutucusu  içinde ahşap olanını almıştım ama sonradan beyazı çıkarmanın çok zor olduğunu keşfettim.  Aslında sabunluk felan da var ahşap ama küvetin iç kısmında kaldığından fotoğrafta görünmüyor. Yukarıda ki fotoğrafta sağ koşede ki beyaz hasır şeyi merak eden olursa; 3 tane tuvalet kağıdı alan bir kutu. Tuvalet kağıtsız kalmamanız için güzel bir saklama çözümü. Özellikle misafirler için.

Turuncudan önce kullandığım mavi tonlarla beyaz seramik sıvı sabunluk vs. kullanıyordum.  Ahşaplarla birlikte camın daha iyi uyum sağlayacağını düşünerek onları cama çevirdim. Tabi bu değişimde sıvı sabunluk ve dış fırçalığın fotoğrafta gördüğünüz cam pamuk kavonozunun takımı olmalarının da büyük etkisi vardı. Şu kapının dışında asılı Toilet levhasını da çok seviyorum. Bundan önce ki evimin banyo kapısında da unisex tuvalet işareti vardı.

_mg_05091

Çok eski yazılarımda yazmış olduğum banyolarınızı aksesuarsız bırakmayın çağrılarımdan hatırlayan olurmu bilmem ama banyoda bitki hep hoşuma gitmiştir.  Ama bitki büyütmede çok beceriksiz biri olduğumdan ikea nın şu yapay ama aynı gerçek gibi duran çimenimsi otlarından aldım. Yapay çiçeklerden de hiç hoşlanmam ama belki çiçekli birşey olmayıp ot gibi durduğundan çok sevdim kendisini. (Yapay çiçeklerden bahsetmişken; Yapmayın etmeyin evinizin görüntü kalitesini düşürüyor!) Arada bir öneri vermişken bir tane daha veresim geldi. Mümkün olduğunca düz renk havlu kullanın. Birbirine uygun renkli havluları yanyana kullanmaktan çekinmeyin. Nasıl olsa makina yıkıyor öyle değil mi?  

Ben bu turuncu banyo ile birlikte ayak havlularımın renklerine göre el havlularını da aynı kullanarak (hepsi düz renk) arada değişik renkleri birleştirdim. Mesela her zaman turuncuyla çok yakıştığını düşündüğüm pembe, turkuaz ve sarı.

_mg_05151

Gönül isterdi ki duvarların rengini de değiştireyim ama boyayamadığımdan yapamamıştım. Güzel bir banyo değildi, küçüktü, eski görünümlüydü ve şekilsizdi ama yinede turuncu değişimi yaptıktan sonra hep şirin olduğunu düşündüm. ( Maviyken biraz sıkıcı geliyordu açıkçası).

Bu arada bir önce ki evde bu yuvarlak turuncu ikea paspaslarının ve  aynı banyo perdesinin kırmızısını kullanıyordum :D Biraz bende bağımlılık yaptılar sanki. Bu evde yine aynılarının bu banyoya uygun olanlarından alsam diye düşünmüyor değilim.

2 Responses

  1. bizim bebeğimiz Says:

    Çok güzel bir banyo olmuş,ellerinize sağlık:)

  2. Oğuz Says:

    Yalnız o mumlar saçları tutuşturmasın. :)

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.