Jun 28

Bu sabah gözlerimi açar açmaz aklımda ki ilk fikir eşimin ofisinin küçücük ve karanlık olan banyosunun tavanına eğer birgün bu evi alırsak hem açılıp banyoyu havalandırabileceğim, hemde içeri bol miktarda ışık alınabilecek en uygun yöntem olan Skylight yaptırmaktı.

allen_lsc

Biraz önce acaba böyle birşey yaptırmak ne kadar tutar diye bir araştırmaya girmişken  SkyV ye rastladım.

rafati_lvw11

SkyV odanız ne konumda olursa olsun, ister bodrum katında, ister üzerinde başka odalar bulunan bir odada size skylight görünümü sağlıyor. Bunun için en az 3 tane LCD ekran kullanılıyor. Sizin tercihinize göre bu sayı artabiliyor tabi. Bu LCD ekranlarda gösterilen HD doğa programları sayesinde gerçekten gökyüzünü görebiliyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Program güneşin doğuşundan, batışına, mevsimlere göre yaprakların renklerinde ki değişimden, kuşların akşam üstü yuvalarına dönmelerine kadar daha birçok gerçekçi seçeneğe sahip.

Tavanın yanısıra pencere koyamayacağınız duvarlar için normal pencereleri de var.

Videosunu da izlemenizi tavsiye ederim. İngilizce bilmeyenler de ne kadar gerçekçi olduğunu görmek için izleyebilirler. Daha ayrıntılı bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Jun 24

Belki bazılarınız biliyordur, İngiltere de evler genellikle beyaz eşyalarıyla birlite kiralık oluyor. Eşyalı veya eşyasız seçimi size kalmış ama her iki seçenekte de birkaç beyaz eşya oluyor. Ocak ve fırın kesin ama çamaşır-bulaşık makinası ya da buzdolabı evden eve değişiyor. Bizim önce ki evimizin buzdolabı vardı bu evin yok. Bu benim için güzel bir fırsat aslında. Ama kararları tek başıma veremediğimden, bana bırakılsa anında koşup alacağım pembe Smeg buzdolabı yerine uygun ölçekli retro bir buzdolabı arayışındayken bu buzdolabına rastladım.

944a3_gorenje2

He önceden araştırmamı zaten yapmadım mı? Yaptım. Ama zaman geçtikçe önceden belirlediklerim ya stokta bulunamaz oldu ya da piyasadan kalktı. ( Buralar muallakta ) :D Ya da bulduğum siteler kapandı felan filan.

gorenjeluxuryfridge_348

Neyse geleyim Gorenje ye. Gorenje de Smeg gibi çok şirin retro buzdolaplarına sahip bir arkadaş. Tek farkı Smeg kadar çok renk ve boyut seçeneği olmaması. Ama retroların yanı sıra birde Swarovski kaplı şıkır şıkır ve IPhone ve ya Ipod touch la kontrol edilebilen aynı zamanda müzikde dinleyebileceğiniz bu iki buzdolabı var.

gorenje-the-ipod-fridge-01

gorenje-the-ipod-fridge-03

Takı veya teknoloji meraklılarına duyurulur.

Jun 20

Döneli birkaç gün oldu, yorumları geldiğimin ertesi günü onayladım ama yeni birşeyler henüz yazamıyorum. Bir günüm 1.5 saatlik yola (eski evimizin orası) kedimizi  geri almaya gidip, gelmekle, bugünüm ise eşimi bisiklet bakmaya götürüp getirmekle geçti. Kısaca Home Showroom  haziran ayı sayısında ki yazımın retro mutfak gereçleri ile ilgili olduğunu belirtmek istedim. Biraz geç kaldım tabi ama gitmeden önce de henüz yayınlanmamış olduğundan birşey diyemedim.

Yarın, öbür gün temmuz sayısı yazımı da yazdıktan sonra güzel birşeylerle size döneceğim inşallah.

Yazıyı online dergiden okumak isteyenler sayfa 123 den okuyabilirler.

Jun 3

Yarın 2 haftalığına Türkiye ye gidiyorum. Dönünce görüşmek üzere :)

Jun 2

 Bunlarda yine taşınmadan hemen önce çektiğim birkaç fotoğraf.  Etrafta birsürü kutu vs. olduğundan geniş açı çekememiştim :) Burada da yine banyo da olduğu gibi turuncu rengi sonradan eklemiştim. Kış başında kış için yaptığım değişikliklerden bahsettiğimde  sıcaklık vermesi için turuncu rengi eklemekten ve koltuğa battaniye, sallanan sandalye de koyun postu eklemekten bahsediyordum. 

_mg_0167_mg_01801

 Postla birlikte sallanan sandalyenin görünümünü malesef kamufle etmiş olsakda bu şekilde hem oturması daha rahat oldu, hemde kedisi ve hasır eşyası olanların kabusu olan tırmık izleri kapanmış oldu :)  

_mg_98272

 Kedili fotoğraflar  kedisiz hallerini çekmeyi unuttuğum ama sonradan bunların varolduğunu  hatırladığım fotoğraflar. Kedisiz versiyonları yok yani.  Aslında sallanan sandalyeyi hala aynı kullanıyorum ama şimdi üşendim yenisini çekmeye.

_mg_00771

Masayı bazen bu turuncu örtüyle kullandım. Bazen en üstte ki fotoğrafta olduğu gibi örtüsüz.

_mg_80071

Salonda ki saat, kitap desteği, bardak altlıkları vs. de  şu yazıdaydı. Birde bu turunculu, kırmızılı lav lambası var.  Fotoğrafta lavların rengi biraz daha farklı görünüyor. Birçok yerde hep modası çabuk geçen şey olarak bahsedilsede ben hep sevmişimdir lav lambalarını.