Kutu ve Kumaş

Yaşantısını 3 yıldır küçük bir kutu içerisinde hapis geçiren hazin bir kumaş ile 3 aydır bodrumda geçiren boş ve bahtsız bir kutunun hikayesi;

Kutu bodrumdan dışarı çıkıp, gün yüzü gördüğünde sevince boğulmuştu, fakat her yerinin zımbayla delik deşik edilip, bir daha o ihitşamıyla gözleri kör eden güneşi görmemek üzere renkli bile olmayan bir kumaşla kaplanacağını nereden bilsindi :D

 

_MG_1157

Ömürlerinin geri kalanını birleştirmek ve başlarına gelen bu olayı gülümsemeyle anmaları  için tek gerekenler zımba ve makastı. Zımba kutunun korkulu rüyası, makas ise kumaşın karşı konulamaz fobisiydi.

2009_08_011

 (Kolaja tıklayarak kocamanına ulaşabilirsiniz. Download ederseniz boyutunu ayarlayarak rahat edeceğiniz şekilde bakarak çalışabilirsiniz.)

Birkere birleştikten sonra artık ayrılayamacaklarını itiraf eden kutu ve kumaş, başka kutuların ve kumaşların da kendi yaşadıklarını tatması ve böyle güzel bir ilişkiye sahip olması için yapılması gerekenleri şöyle açıkladılar.

1- Yıkanıp, ütülenmiş kumaşı düz bir yere serip, üstüne kutuyu yerleştirin ve 4 kenarından fotoğrafda görüldüğü gibi kareler kesip çıkartın.Kutunun genişliğinden ikişer parmak genişliğinde daha geniş kumaş bırakarak içeri doğru katlayın.

2-Fotoğrafda görüldüğü gibi uzun kenarların kumaşlarını içeri kıvırdığınızda ortalama bir parmak genişliğinde kısa kenara artacak şekilde pay bırakarak bütün kenarları monte edilmeye hazırlayın.

3-kutunun iç kısmında kalacak kumaşların uçlarının atmaması ve daha düzgün görünmesi için kumaşın uçlarını da zımbalayabilirsiniz.

4- Uzun kenarlardan başlayarak ve gererek kumaşı kutunun ağız kısmına yakın biryerlerden zımbalayın. Böylece kapağı kapandığında zımbalar görünmeyecektir.

5- Kısa kenarları kutunun içine monte edilmek üzere kıvırdığınızda kenarlarında bazı düzensizlikler olabilir, bunları zımbalamadan önce kontrol edip düzeltmeyi unutmayın.

6-Kısa kenarları da gererek zımbalayın. Germe işlemi kumaşın bol kalmaması için. Çok fazla gergin olursa zımbalar yırtılabilir, kutunun içine ağır birşeyler koyduğunuzda bu da gerginliğe katkıda bulunabilir. Onun için mantıklı bir gerginlik oluşturmaya çalışın.

7-  Kenarların bitmiş hali. Kutunun dibini bu şekilde de bırakabilirsiniz.

8- Ya da İçine uygun kumaş keserek yapıştırabilirsiniz.

9- Kutulardan iyi anlayan birisinden yorum alabilirsiniz : D (opsiyonel)

10- Sıra geldi kapağına. Kapağıda daha küçük bir kutu olarak hayal ederek aynı teknikleri kullanınız.

11- Kapağın iç kısmınıda kaplamak isterseniz; kısa kenarlardan birinin kumaşını kapağı kaplayacak kadar uzun bırakın ve bütün kenarları zımbaladıktan sonra kumaşın kalanını kapağa yapıştırın ve daha sağlam olması için uç kısmını da kapağın kenarının dibine doğru iki kumaşı üst üste koyarak zımbalayabilirsiniz.

_MG_1186-1

Ben yapıştırma işlemi için bu spray yapıştırıcıyı kullandım. Birde kumaşım çok sert ve ütü konusunda inatçıydı. O yüzden biraz kırışık kaldı ama kutuyu dün yapmama rağmen bugün biraz daha düzelmiş görünüyor kırışıklık. Yani sizinkide öyle olursa o kadar takmayın zamanla düzelir.

_MG_1189-1

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.