Aug 30

Belki bir çoğunuz gibi, benimde keçe ürünlere karşı tanımlanamayan, garip bir sevgim var. Nerede keçe birşey görsem şeker peşine koşan çocuk görünümünde hemen peşinden koşuyorum. Eskisi kadar el işleriyle uğraşacak zamanım olmuş olsa eminim evim keçe den geçilmez olurdu. Ama bu zamansızlıkla ancak 2 sene önce aldığım bir paket keçeyle göz göze gelip gelip, onları birşeye dönüştüremeden yaşayıp gidiyoruz.

13693__dp__e(700x600)

Yeni taşındığım bu evde, birçok odada şu etrafı kumaş olan, dümdüz, dikdörtgen lambalardan bırakmışlar.  İçinde ki ampülün iç karartıcılığı  olsun kendi sıradanlığı olsun, içimi baymayı çok iyi beceriyor. Onu keçe ve kelebekli bir lambayla değiştirmeye karar verip, araştırmama başladığımda bu lambaların çok pahalı olması acı gerçeğiyle karşılaştım. Normal bir zamanda olsa hiç gözünün yaşına bakmazdım ama evde yapılması, alınması gereken o kadar çok şey varken o kadar parayı bir yatak odası lambasına bağlamak o kadar akıllıca görünmedi. Sonra annemin ben nezaman örgü ve çok pahalı bir kıyafet almaya kalksam ”aa örülür o” deyip, örneğine dikkatlice göz gerdirmesi gibi bende ben yaparım onu kendim deyip araştırmaya başlamışken severek takip ettiğim sitelerden biri olan Design Sponge da kendiniz nasıl keçe lamba yaparsınıza rastladım.

il_fullxfull.84787322

Aslında benim istediğim diğer fotoğraflarda ki gibi keçe den başka birşey barındırmayan bir lambaydı ama Design Sponge da ki de fena gelmedi. Zaten üzerine yapıştırılacak yuvarlaklara kelebekte eklemeye karar verdim, biraz kendi çapımda yenilikler kattım vs. Bu lambayı yapmak için Ikea dan alınması gereken, iskelet olarak kullanacağınız bir lamba var. Bende cuma günü Ikealara kadar gitmişken onu da alayım dedim. Ama o lambanın tam yanında duran Ikea nın yeni çıkan lambasına bakakaldım. Sonra da kendimi ikna etmek için amaan şimdi kim uğraşıcak onlarla, birde yeni keçe al, silikon tabancası al felan uzun iş o dedim ve kendimi ikna edip hazır olan lambayı aldım.  ( Bir sonra ki postta göstereceğim)

 

2511563410_65edbe45bd_o

Gelelim İngilizcesi pek iyi olmayanlar için keçe lamba yapımının kısaca açıklamasına;

Gerekli olacaklar;

  • Ikea melodi lamba
  • Silikon tabancası
  • Keçe (ortalama 20 sayfa ya da 1 metre kadar)
  • Makas

Yapılışı;

Keçeleri birsürü kesip, silikon tabancasıyla ortalarına azar azar silikon koyup yapıştırıyorsunuz, beyaz olan için dışarıdan başlayıp, içe doğru yapıştırmaya başlayacaksınız. Krem için ise kestiğiniz keçe parçalarını ortadan ikiye katlayarak yapıştıracaksınız. Bu kadar basit!

400coron

Belki hatırlayan olur üstteki lambayı geçen sene yazdığım şu postta yine göstermiştim. O zaman ilk tanıtıldığı zamandı sanırım.

Olurda yok ben uğraşamam pahalı olanlardan alıcam derseniz;

İlk fotoğrafa ki “Innermost Delight drumshade” ve Design Public te $12o a satılıyor.

Design Sponge dan olan dışındakiler ise Mixko tarafindan tasarlanmakta ve satilmakta. 

Kelebeklinin ismi Delight, €90

Diğerinin ismi Coron,  £25

Mixko kendi sitesi dışında Etsy dende satış yapıyor bilginize.

Aug 20

Döndüüm :) Bir iki günlük toparlanma süresinden sonra yine buralardayım. Sıcakta kaynamaktan, yine uzun kollu giysilerime ve yorganıma, battaniyelerime geri döndüm.

HG.0707-84

IH0502-24

IHFEB.07.4

IH-wall-4

 

 

turqoise la

Bu yazının pembe versiyonunu uzun bir süre önce yazmıştım. Sıra geldi mavilere. Bu sıcak yaz günlerinde biraz serinlik hissi verecek mavi yoğunluklu iç mekanlar, kapıya dayanmış ramazan süresince baktıkça biraz içinize su serper umarım. Herkesin ramazanının kolay ve keyifli geçmesi dileğiyle..

Aug 9
Ara

Yine bir haftalığına Türkiye ye gidiyorum. Dönünce görüşmek üzere.

Aug 2

Yaşantısını 3 yıldır küçük bir kutu içerisinde hapis geçiren hazin bir kumaş ile 3 aydır bodrumda geçiren boş ve bahtsız bir kutunun hikayesi;

Kutu bodrumdan dışarı çıkıp, gün yüzü gördüğünde sevince boğulmuştu, fakat her yerinin zımbayla delik deşik edilip, bir daha o ihitşamıyla gözleri kör eden güneşi görmemek üzere renkli bile olmayan bir kumaşla kaplanacağını nereden bilsindi :D

 

_MG_1157

Ömürlerinin geri kalanını birleştirmek ve başlarına gelen bu olayı gülümsemeyle anmaları  için tek gerekenler zımba ve makastı. Zımba kutunun korkulu rüyası, makas ise kumaşın karşı konulamaz fobisiydi.

2009_08_011

 (Kolaja tıklayarak kocamanına ulaşabilirsiniz. Download ederseniz boyutunu ayarlayarak rahat edeceğiniz şekilde bakarak çalışabilirsiniz.)

Birkere birleştikten sonra artık ayrılayamacaklarını itiraf eden kutu ve kumaş, başka kutuların ve kumaşların da kendi yaşadıklarını tatması ve böyle güzel bir ilişkiye sahip olması için yapılması gerekenleri şöyle açıkladılar.

1- Yıkanıp, ütülenmiş kumaşı düz bir yere serip, üstüne kutuyu yerleştirin ve 4 kenarından fotoğrafda görüldüğü gibi kareler kesip çıkartın.Kutunun genişliğinden ikişer parmak genişliğinde daha geniş kumaş bırakarak içeri doğru katlayın.

2-Fotoğrafda görüldüğü gibi uzun kenarların kumaşlarını içeri kıvırdığınızda ortalama bir parmak genişliğinde kısa kenara artacak şekilde pay bırakarak bütün kenarları monte edilmeye hazırlayın.

3-kutunun iç kısmında kalacak kumaşların uçlarının atmaması ve daha düzgün görünmesi için kumaşın uçlarını da zımbalayabilirsiniz.

4- Uzun kenarlardan başlayarak ve gererek kumaşı kutunun ağız kısmına yakın biryerlerden zımbalayın. Böylece kapağı kapandığında zımbalar görünmeyecektir.

5- Kısa kenarları kutunun içine monte edilmek üzere kıvırdığınızda kenarlarında bazı düzensizlikler olabilir, bunları zımbalamadan önce kontrol edip düzeltmeyi unutmayın.

6-Kısa kenarları da gererek zımbalayın. Germe işlemi kumaşın bol kalmaması için. Çok fazla gergin olursa zımbalar yırtılabilir, kutunun içine ağır birşeyler koyduğunuzda bu da gerginliğe katkıda bulunabilir. Onun için mantıklı bir gerginlik oluşturmaya çalışın.

7-  Kenarların bitmiş hali. Kutunun dibini bu şekilde de bırakabilirsiniz.

8- Ya da İçine uygun kumaş keserek yapıştırabilirsiniz.

9- Kutulardan iyi anlayan birisinden yorum alabilirsiniz : D (opsiyonel)

10- Sıra geldi kapağına. Kapağıda daha küçük bir kutu olarak hayal ederek aynı teknikleri kullanınız.

11- Kapağın iç kısmınıda kaplamak isterseniz; kısa kenarlardan birinin kumaşını kapağı kaplayacak kadar uzun bırakın ve bütün kenarları zımbaladıktan sonra kumaşın kalanını kapağa yapıştırın ve daha sağlam olması için uç kısmını da kapağın kenarının dibine doğru iki kumaşı üst üste koyarak zımbalayabilirsiniz.

_MG_1186-1

Ben yapıştırma işlemi için bu spray yapıştırıcıyı kullandım. Birde kumaşım çok sert ve ütü konusunda inatçıydı. O yüzden biraz kırışık kaldı ama kutuyu dün yapmama rağmen bugün biraz daha düzelmiş görünüyor kırışıklık. Yani sizinkide öyle olursa o kadar takmayın zamanla düzelir.

_MG_1189-1