İftar sofrası-masa düzeni ilhamları

Bunlar geçen seneden beri bir kenarda, ben hakkında birşeyler yazarım diye ramazanı bekleyen fotoğraflar. Kimisi Martha Steward dan, kimisi nerden geldiğini hatırlamadığım biryerlerden. Yazmak için belki biraz geç kaldım ama varlıklarını yeni hatırladım. Hem genelde insanlar iftar davetlerini ramazanın son haftalarına bırakıyorlar. O son haftaya bırakanların işine yarayacağını ümid ettiğim bu sofra fotoğraflarının yanı sıra bazı önerilerimde olacak.

modern_romance2

Türkiyede pek kullanılmasa da konuklarınızın isimlerini yazarak oturacakları yerleri belirlemek karmaşayı önlemeyi sağlayacaktır. Karmaşa derken konuklardan birinin sizin servisi en rahat yapacağınız  yeri kendisine seçmesi gibi ufak tefek şeylerden bahsediyorum tabiki ama servis noktasına çok uzakta kalmış olursanız konuklarınızla masa başında geçireceğiniz vakitte kısalmış olacaktır.

a101097_win05_palepink_l

a101097_win05_woodland_l

wd102100_sum06_tbl057_ret_l

Bu iş için sıradan isim kartları yerine konuklarınızın akşam sonunda evlerine götürebilecekleri ve hazırladığınız daveti sonsuz kılacak minik hediyeler hazırlayıp onların üzerine isimleri yazabilirsiniz. Mesela içi şeker dolu minik keseler olabilir, keçeden yapılmış yumurta cosy leri olabilir, hatta yine keçeden ya da boncuktan yapılmış yaka iğneleri hazırlayıp, isim kartı ile birlikte ayrılabilecek şekilde peçete haklalarınıza tutturabilirsiniz. Tabi yaka iğnesi seçeneği daha çok bayan konuklar için uygun olacaktır.

ft_holiday04msk08_l

gt_eggcup01_l

Sofralarınızı renklendirmenin bir diğer yolu ise değişik tabakları birbirleriyle kombine ederek kullanmak. Birbirlerine uygun renkli yada desenli ve uygun tarzda değişik değişik tabaklarınız varsa bunları birbirleriyle ve değişik  bardaklarla kullanmaktan korkmayın. Hatta yine uygun renkli ve desenli masa örtüleri ile birlikte, değişik renklerde çiçeklerde kullanarak İngiliz köy tarzı havası yaratabilirsiniz. Çiçek kullanmaya karar verirseniz saplarını kısa keserek alçak vazolara yerleştirin. Misafirlerinizin birbirlerini ya da masanın diğer ucundaki yemekleri göremeyerek vakit geçirmesini istemezsiniz herhalde.

ft_jul05msl06_xl

Peçeteleriniz için ise internetten bazı origami tekniklerine bakarak, değişik şekillerde ya da klasik kuğu, bot vs. şekillerinde peçeteler hazırlayabilirsiniz. Konuklarınızla birlikte iyi vakit geçirmeniz dileğiyle…

2 Responses

  1. sakizliturkkahvesi Says:

    şık sofra düzenlemelerine bayılıyorum.paylaştıklarınızda çok hoş.sarı olana özellikle bayıldım.sitenizide yakından takip ediyorum.teşekkürler…

  2. Dekorasyon Says:

    Origami teknikleri ile peçete hazırlamak çok akıllıca bir fikir.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.