Sep 28

Kendinize yaşam alanı seçimlerinde bulunurken, minik dostlarınızıda düşünenlerdenseniz,  birdahaki sefere evinizde yenilikler yaparken ilham vereceğini düşündüğüm bu tasarımlardan faydalanabilirsiniz. Her ne kadar sizin onlar için seçip, birsürü para harcadığınız yatakları değilde kendi istedikleri koltukların baş köşelerini seçselerde, ya da canları oyun oynamak istediğinde gelip sizi uyandırma özgürlüğüne sahip olsalarda  herşey bunlarla bitmiyor.

cat-house-1

Onlarda sizin kadar o evde yaşıyorlar, siz farketmesenizde evinizin kirli olması, çok soğuk ya da çok sıcak olması onları belki sizlerden daha çok etkiliyor. Biz evimizi çok sevince ah ne güzel oluyor, onlar köpekler gibi sahiplerine değil, evlerine düşkün olunca adları nanköre çıkıyor :) Ama aslında onlarda evlerinin delileri.

cat-house-3

Bu tarz bir evde yaşamak hem onlar için zevkli olacak, hemde kendi kendilerine enerjilerini oraya buraya tırmanarak harcadıklarından sizi saçma sapan saatlerde uyandırıp, oyun oynamak istemeyeceklerdir diye tahmin ediyorum.

cat-house-2

Kaynak Momoy

Sep 19

_MnG_9460 

Sep 12

Bunlar geçen seneden beri bir kenarda, ben hakkında birşeyler yazarım diye ramazanı bekleyen fotoğraflar. Kimisi Martha Steward dan, kimisi nerden geldiğini hatırlamadığım biryerlerden. Yazmak için belki biraz geç kaldım ama varlıklarını yeni hatırladım. Hem genelde insanlar iftar davetlerini ramazanın son haftalarına bırakıyorlar. O son haftaya bırakanların işine yarayacağını ümid ettiğim bu sofra fotoğraflarının yanı sıra bazı önerilerimde olacak.

modern_romance2

Türkiyede pek kullanılmasa da konuklarınızın isimlerini yazarak oturacakları yerleri belirlemek karmaşayı önlemeyi sağlayacaktır. Karmaşa derken konuklardan birinin sizin servisi en rahat yapacağınız  yeri kendisine seçmesi gibi ufak tefek şeylerden bahsediyorum tabiki ama servis noktasına çok uzakta kalmış olursanız konuklarınızla masa başında geçireceğiniz vakitte kısalmış olacaktır.

a101097_win05_palepink_l

a101097_win05_woodland_l

wd102100_sum06_tbl057_ret_l

Bu iş için sıradan isim kartları yerine konuklarınızın akşam sonunda evlerine götürebilecekleri ve hazırladığınız daveti sonsuz kılacak minik hediyeler hazırlayıp onların üzerine isimleri yazabilirsiniz. Mesela içi şeker dolu minik keseler olabilir, keçeden yapılmış yumurta cosy leri olabilir, hatta yine keçeden ya da boncuktan yapılmış yaka iğneleri hazırlayıp, isim kartı ile birlikte ayrılabilecek şekilde peçete haklalarınıza tutturabilirsiniz. Tabi yaka iğnesi seçeneği daha çok bayan konuklar için uygun olacaktır.

ft_holiday04msk08_l

gt_eggcup01_l

Sofralarınızı renklendirmenin bir diğer yolu ise değişik tabakları birbirleriyle kombine ederek kullanmak. Birbirlerine uygun renkli yada desenli ve uygun tarzda değişik değişik tabaklarınız varsa bunları birbirleriyle ve değişik  bardaklarla kullanmaktan korkmayın. Hatta yine uygun renkli ve desenli masa örtüleri ile birlikte, değişik renklerde çiçeklerde kullanarak İngiliz köy tarzı havası yaratabilirsiniz. Çiçek kullanmaya karar verirseniz saplarını kısa keserek alçak vazolara yerleştirin. Misafirlerinizin birbirlerini ya da masanın diğer ucundaki yemekleri göremeyerek vakit geçirmesini istemezsiniz herhalde.

ft_jul05msl06_xl

Peçeteleriniz için ise internetten bazı origami tekniklerine bakarak, değişik şekillerde ya da klasik kuğu, bot vs. şekillerinde peçeteler hazırlayabilirsiniz. Konuklarınızla birlikte iyi vakit geçirmeniz dileğiyle…

Sep 6

Bundan öncekinden önceki yazıda yazmak için söz verip, araya giren beklenmedik bir konudan dolayı yazamadığım yeni lambam.  O yazıyı okumayanlara bir hatırlatma yapayım: Kendi kendime keçeden lamba yapmak üzere, gerekli lambayı almaya gittiğimde, Ikeada görüp keçeden vazgeçip, kendisini almam için beni ikna eden lamba!

_MG_1224-1

Eveet site okuyucalarına bir ilk :D Henüz kendisi Ikea nın sitesinde bile yok. Son derece yeni çıkmış bir lamba. Türkiye de ki Ikea larda da henüz çıkmamış olma ihtimali var.

_MG_1211

Aynı Knappa (yine Ikea nın) gibi bunuda kendiniz yapıyorsunuz.

_MG_1215

Sizin için öncesi ve sonrası da hazırladım. Taktıktan sonra hemen 75w luk ampülümüde taktım içine, gerçi eşim çok aydınlık olduğundan biraz şikayetçi ama, ben nedense çok yüksek sesle müzik dinlemek, küçük ve alçak havuzlarda yüzememek vs. gibi ışıkta da 75w tan aşşasını kullanamıyorum. Bana kalsa heryere 100w luk ampül takarım ama bazı lambalar kurtarmıyor. Gözüm çok yükseklerde heralde benim :D

_MG_1216

 

Olurda bu lambadan alırsanız birşeye dikkat etmenizi öneririm. Lambayı yapmak için yukarıda görmüş olduğunuz beyaz uzun uzun şeritlerden yarısının uçları katlanıyor. Ben hepsine bakmadan başladım söylene söylene kıvırmaya. (neden bunların katlanacak yerlerine işaret koymamış ya da hazır katlanmış yapmamışlar diye) Yarısını bitirdiğimde farkettim ki aslında işaret koymuşlar yarısına. Sonra öteki katladıklarımı düzeltmek zorunda kaldım ama neyse ki düzeltince çaktırmadılar.

Sep 2

Biraz geç kaldım ama yoğunluktan daha önce yazamadım. 2 gün önce evimizinherşeyimecmua da haftanın blogu olduk. (Olduk derken evet sizi kastediyorum, bu tarafta benden başka kimse yok :D) Kısaca kendimden ve blogdan bahsettim. Sürekli okuyuculardan merak edenler olursa, bazı bilmediğiniz bilgilere ulaşabileceğinizi belirteyim.

Bu arada sitenin alışveriş kısmınında işinize yarayabileceğini düşünüyorum, oralara kadar gitmişken kurcalayın biraz derim!