Oct 29

Studio HD Design ın Trebial dekoratif lambaları; belki de uzun zamandır aradığınız ama hiçbiryerde bulamadığınız, ah şöyle birşey bulsam dediğiniz, hayalanizde ki lamba :)

6800_116520215282_99995355282_2810266_2743297_n

Ünlü İspanyol tasarımcı Antonio Carrillo nun 70 li yıllarda tasarlamış olduğu Trebial lambalar, Studio HD Design sayesinde Türkiye de yanıbaşınızda.

6800_117813625282_99995355282_2828306_2367421_n

Bu aydınlatma sistemi, hiçbir extra yapıştırıcı gerektirmeden birbirine geçirilerek oluşturuluyor. Daha önce Ikea nın bazı lambalarından alıp, evde kendiniz yapma şansınız olduysa bu sistemi çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.  Bu tarz aydınlatmalarda bana en tuhaf gelen, aslında başka yerlerde de sizdekinden olmasına rağmen, sizinkini kendi ellerinizle yapıyor olmanız. Böylece azda olsa size özel olmuş oluyor :)

6800_122769405282_99995355282_2901001_6898587_n

Şuradan daha detaylı fotoğraflara ulaşabilir, Gittigidiyordan alabilirsiniz.

Oct 24

Hatırlarsınız ki sitenin ilk senelerinde çok fazla bu tarz ürünler tanıtıyordum, genellikle Türkiye de nereden bulurum diye soranlara, bekledikleri cevabı veremiyordum. Bir kaç ay önce, o eski yazılarımdan birine, kendilerinin bu tarz ürünler sattığını belirten bir yorum geldi. Eski bir konu olduğundan yorumun o kadar işe yaramayacağını düşünerek, ” Bunlardan istiyorum” hakkında bir post yazmaya karar verdim. Artık sizde bu siteden istediğiniz birçok ürünü temin edebilirsiniz.

Gelelim bu arkadaşlardan birşeyler tanıtmaya :)

1997

Kaset görünümünde ki bu seloteyp dağıtıcı, tam geçmişten kopamayan kişilere göre. Ya da bu senenin modası 80 lere uyum sağlamaya çalışanlara. Orjinal adı J- Me Tape Dispenser olan bu ürün Türkiye de 32.90 ytl ve şurada satılmakta. İngiltere den almak isteyenler olursa Urban Outfitters dan £ 15.00 e alabilirsiniz.

1999

Koca kafa bardak altlığı şurada yazdığım Splat Stan in farklı bir versiyonu.  Koca kafa lar Stan e göre biraz daha işlevsel gibi sanki. Kullanmadığınızda ayakta durabiliyorlar ve böylece hem daha az yer kaplıyor, hemde şirin görünümlerini daha da ön plana çıkarmış oluyorlar. Bu ürünün orjinal adı ise “Big Head Coasters” ve yine J-Me nin bir başka ürünü. Buraya tıklayarak 19.90 ytl ye satın alabilirsiniz. Ayrıca Splat Standenede buradan ulaşabilirsiniz.

2705

Olay yeri nihalesi- (Monkey business- Crime Scene) mutfağınıza neşe katacak, dramatik bir nihale. Hayatın yükünü taşımayı kendine görev bilmiş, fiziksel olarak ezilsede, duygusal olarak ezilmeyen, Peleg Design dan çıkma bu ürünü 19.90 ytl ye buradan alabilirsiniz.

Bu postta ki ürünler dışında aşşağıda ki yazılarda yazdıklarımdan bazılarını “bunlardanistiyorum” da bulabilirsiniz. Hepsini bulacak kadar zaman harcayamadım ama birkaçını buldum :)

Evimde sevdiklerim

Başlık bulamamak

İlginç ürünler

Oct 20

apg_nyc_080418_ssh

3 hafta sonra 3 günlüğüne Washington DC, sonrasında da 5 günlüğüne New York a gidiyorum. Benim asıl ilgimi çeken kısım New York tabiki. Küçüklüğümden beri hep gitmek, görmek istemişimdir.

Bildiğiniz gibi bu blogda ev, tasarım vs. dışında pek birşeyler yazmıyorum ama bu yazıda yine konuyla ilgili. Ve her zamankinin aksine bu defa ben sizden öneri istiyorum :) . Özellikle gideceğim yerlerde yaşayan, yaşamış veya ziyaret etmiş olanlardan.

 

Şimdi gelelim benim gezi planlarıma;  Washington DC de 2 gün yalnız başıma gezeceğim. Bu da istediğim her sıkıcı müzeyi gezme özgürlüğü demek :) Bir günü için halihazırda almış olduğum Washington DC power pass ım var. Dolayısıyla o günü kendimi müzeden müzeye vurarak geçirmek istiyorum :)  İç mekan tasarımı okuduğumdan dolayı benim için tasarım tarihi, kumaş, dizaynla ilgili hemen hemen herşeyin müzesini görmek oldukça önemli.  Power pass ımın olduğu gün; şuraları gezme kararı aldım;  Dumbarton house, Tudor Place historic house and garden, The Phillips collection- Modern art museum birde The Textile Museum. Belki vaktim kalırsa Kreeger Museum a da giderim ama tabi bu gideceğim yerlerin birbirlerine olan uzaklıklarıda önemli. Şu an da pek bir fikrim yok o konuda.

New York için gitmeyi planladıklarım ise Moma, Guggenheim Museum, New Museum of contemporary art, Noguchi Museum,çok alakalı değil ama Hayden Planetarium birde yine zaman kalırsa The Frick Collection.

Eğer bunlara ekleyecekleriniz ya da:  şuna gidip, boşuna zamanını harcama değmez dedikleriniz varsa çok sevinirim. Önerilerinizi bekliyorum. 

Bu arada hatırlarmısınız bilmiyorum, bir süre önce New York taki bir hotelden bahsetmiştim. Orada kalmayı çok istemiştim ama ne yazıkkı o güzel Betty Boop lu, Dali li odaların hiçbirinin içinde kendi banyosu yok.  O yüzden malesef başka bir yer seçmek durumunda kaldık. Sizde ilerisi için gidip, orda kalmayı planladıysanız aklınızda bulunsun ;)

Oct 15

Girmiş olduğumuz sonbahar mevsiminin verdiği ilhamla, bu konuyla ilgili ne yazsam ne yazsam diye düşünürken, ilgiyi birçok kişinin evinde barındırmaktan uzak kaldığı şemsiye standlarına çekesim geldi.  Şemsiye standları genellikle öyle hergün önünüze çıkan şeyler olmadığındanmıdır yoksa rastladığınız zamanda büyük ihtimalle sıradan, güzel görünmeyeniyle karşılaşıldığındanmıdır bilinmez pek tercih edilesi gelmemiştir zamanımız insanına. Belkide ayda yılda bir kullanılacak diye düşünülüp, yer kaplamasın, ona harcayacağım parayla başka birşey alırım şeklinde fikirlere bürünmüştür insanoğlu kim bilebilir!

waste_bin_funky

Bu, çoğunluğun gereksiz bulduğu şemsiye standlarıyla genellikle diş doktorumuz ya da güzellik salonumuz gibi yerlere gittiğimizde karşılaşırız. Ama kimsenin ilgisini çekmez, orada öyle birşeyin bulunduğunun, hatta onu kullandığınızın bile farkına varmazsınız. 

zina

 

İşte tüm bunları değiştirecek, devrim yapıcı şemsiye standları :) Evinize girenlerin ilk anda şok edici bir güzellikle karşılaşacakları ( tamam biraz abartmış olabilirim), sizinde kullanmaya fırsat çıksın diye yağmur dualarına çıkacağınız şemsiye standlarından ilki ” Umbrella stand Zina”. 6 farklı renk seçeneğine ek olarak birde altın ve gümüş rengi var ama o renkler pek yakışmamış böyle bir dizayna bana kalırsa. O yüzden boşuna buraya koymuyorum. Ek olarak ilk fotoğrafta gördüğünüz gibi çöp kovaları da var.

imgzoom-Umbrella-stand-Umbrella-Design-Stockholm-house-ref1369-5300

 

İkinci standımızın özel bir ismi yok. ” Umbrella stand + Umbrella” diye geçiyor sadece. İsminden de anlaşılacağı gibi bu stand şemsiyesiyle birlikte geliyor. Fiyatı   £ 165.

cute-umbrella-stand2

Yukarıda ki standa değinecek olursak; Bence en şirin şemsiye standlarından biri. İsmi ” Splash Umbrella Stand”. Japon tasarımcı Yasuhiro Asana nın tasarlamış olduğu bu ürün, suyun biryere sıçramış olması görüntüsünün ultra şirinleştirilmiş hali ve ismini de buradan almış.  Sadece şemsiye standı olarak kullanmaktansa, tek başına aksesuar olarak, vazo olarak ya da kalemlik vs. gibi amaçlar için kullanılabilecek olması onu diğer şemsiye standlarından ayıran özelliklerden birkaçı.

umbrella-pot

 

Bir diğer ilginç tasarım Kyouei Design dan ” The Umbrella Pot”. Özellikle benim gibi yağmurun bol olduğu bir yerde yaşıyorsanız, şemsiyenizden süzülen yağmur sularıyla bitki besleyebileceğiniz bu stand tasarruf olayına farklı bir boyut katmış.

imgzoom-Blow-up--Umbrella-stand-Alessi-reffc07

 

Son olarak Alessi nin “Blow up” serisinin bir parçası olan bu şemsiye standından bahsetmek istiyorum. Eğer Blow up serisinin diğer ürünleri de ilginizi çekiyorsa ve direk salona açılan ya da oldukça büyük bir antreniz varsa, serinin diğer ürünleriyle birlikte takım oluşturabilirsiniz.  Seriden haberiniz yoksa şuradan fikir edinebilirsiniz. Alessi ürünlerini Nuxx ta bulabilirsiniz.

Oct 6

Fransız tasarımcı Etienne Meneau nun tasarladığı eşsiz sürahi ve şarap bardaklarını tanıtmak istedim size bugün.

En küçüğünden başlayarak sıralarsam ilk sırayı alışılmış şarap kadehlerinin çok dışında olan bu Little heart şarap bardağı alır. Bu en küçük olan bildiğim kadarıyla en son tasarlamış olduğu. Sadece 12 tane üretilmiş.

em1

Tuhaf bir şekilde sürahilerin hepsi ayrı ayrı isimlendirilmek yerine carafe(sürahi) n.6, carafe n.7 şeklinde numaralandırılarak isimlendirilmiş. Aşşağıda ki fotoğrafta ki ise N.7 olan. Sürahiler elde üflenerek yapılmış. 39 cm yüksekliğinde ve bir şişe şarabı kapsayacak büyüklükte.

em2

Carafe N.5 ise biraz daha çetrefilli bir tasarım. Göze hitap ettiği kesin ama pek kullanışlı birşeymiş gibi görünmüyor bana kalırsa. Sanki devrildi devrilecek gibi. Sonra al başına reklamlarda bas bas bağırdıkları çıkmayan şarap lekesi :D

em3