Dec 28

Evinize girdiğinizde ya da misafirlerinizi karşılarken; ilk adım, ilk görüntü, ilk izlenim size ne kadar güzel bir evde yaşıyor olduğunuzu anımsatırken, misafirlerinize  siz hoşgeldin derken,  onlara bunu hissettirecek bir antreniz olması, evinizin önemini daha da hissetmenizi sağlıacaktır.

country-hallway

Bunun için, nasıl olsa oturulan bir oda değil, nasıl olsa kimse dikkat etmez diye düşünmeden, kolları sıvayın ve antrelerinizi güzelleştirmeye çalışın. Nasıl bir iş görüşmesine giderken ya da tanımadığınız bir insanla ilk defa buluşacakken görünümünüzü daha da önemsiyorsanız, ilk izlenim evinizde de aynı derece önemli bence.

hall2_004

Evinizin pek mobilya gerektirmeyen ender yerlerinden olduğunu da düşünürseniz, maddi olarak aslında bir servet harcamadan, küçük bir kutu boya, yeni halı, ayna ve eskiciden bile alabileceğiniz güzel bir konsol ya da onun gibi birşeyle, vazo ve güzel çiçeklerle kolayca göz alıcı bir antreye sahip olabilirsiniz.

stripes-hallway

Klasik  antrelere göre daha farklı uygulamalar yapma arayışı içindeyseniz, fotoğrafların size büyük ölçüde faydası olacağını düşünüyorum.  Bende aşşağıda ki kırmızı halıların turuncularını kullanıyorum.

hallways

Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi, telefon, bayrak, bisiklet vs. gibi tuhaf objeleri aksesuarlara alternatif olarak kullanabilirsiniz.

pg86-hallway

Dec 22

Yine şom ağızlılığımın tutmasıyla birlikte  Türkiyeden dönünce de biraz grip oldum. Amerikadan döndüğümde ki kadar kötü olmasa da yine de yazı yazmamı etkileyecek kadar kötüydü.  Aslında bu yazım, aldıklarımı fotoğraflamam ve onlarla ilgili yazı yazmam şeklinde olacaktı ama fotoğraf makinamın bozulması üzerine onuda yapamaz oldum.

 antonia hutt

Onun yerine, zamanında bir arkadaşıma mekanını ne tarz ürünlerle döşeyebileceğini anlatmak için topladığım birkaç fotoğrafla sizede ilham vermeye çalışayım :)

ghost_1

Önceden de söylediğim gibi mor renk benim en sevmediğim renktir.  Ama kıyafet gibi şeylerle kıyasladığımda ev eşyalarında durum biraz daha farklı. Tabi eşyaların tarzına, kalitesine, modeline vs. gibi birsürü şeye bağlı. Mesela fotoğraflardakileri ben bile evimde düşünebiliyorum.  Ama henüz bunlardan başka mor bir koltuğu evime sokarmıyım bilemiyorum.

brocade home_baroque mirror

Çok önceleri mor, fıstık yeşili ve koyu ahşap renk mobilyaların birbirine uyumu hakkında bir yazı yazmıştım. Bu sefer biraz daha açık tonlar kullanırsak nasıl olur, beyazla kombine edildiğinde nasıl durur vs. gibi şeyleri görmüş olacaksınız.

Ortega Ghost Chair

 

Kartell in Louis Ghost Chair i (şeffaf sandalye) ve  Urban Outfitters ın Antoinette Fainting Sofa sı (aşşağıda ki mor koltuk)  gibi  15. ve 19. yüzyıl arası Fransız tarzı görünümlü mobilyaları, damask desenli aksesuarlar ve duvar kağıtları ile birlikte tamamlayabilir, beyaz renkle birlikte kullanacaksanız; farklı dokularda, beyaz renkli tekstil kullarak çeşitliliği arttırabilir ve mekana sıcaklık katabilirsiniz.

13483086_55_b

Dec 10

 

tunel1-1

Daha önceden de bahsettiğim gibi yarn yine bir yolculuğa çıkıyorum. Bu sefer İstanbula doğru. 16 Aralıkta doneceğim. Geçen seferki gibi hastalık vs. gibi bir nedenim olmadığı sürece, birkaç güne kalmaz birşeyler yazarım sanırım (döndükten sonra).

Dec 7

Amerikadan umduğum kadar ev alışverişi yapamamış olsamda, arada ki açığı kapatacak kadar kıyafet alışverişi yaptım sanırım.

_MmG_1716

New York ta, Soho da bu mağazaya rastladım. Çin mahallesine yakın kısmında kalıyor. İçinde ki ürünler şu anda ki evimle son derece alakasız kaldığından boş elle çıktım ama, eşimle bu tarz şeyleri ne kadar özlemiş olduğumuza kanaat getirdik. İstanbulda ki evimiz son derece otantik, maskeler ve  koyu renk ahşap mobilyalar gibi şeylerden oluşan,  ve oldukça sık tütsü kullandığım bir evdi. Şu anki evde çok sevmeme rağmen ve evde küçük bir çuval dolusu tütsü olmasına rağmen nedense hiç yakasım gelmiyor. Düşününce çok saçma bir neden gibi ama, heralde mekanın modunun, görüntüsünün  kokusuyla uyuşması bile oldukça önemli birşey. Şimdi daha çok vanilya, çiçek vs. kokulu mum kullanıyorum. Ve bu durumun farkında olmadan oluştuğunu yeni keşfettim :D

_MG_1709

New York a taşınma planları olan, ya da yaşadığı yere büyük parça mobilya götürme imkanina sahip olup, bu tarz mobilyalardan hoşlanan varsa kesinlikle gidip, görmenizi tavsiye edeceğim bir yer.

_MG_1710

Biz en çok garip şekilli bankları beğendik.

_MG_1708

Yukarıdaki gibi daha birçok paravan çeşitleri, lambalar, heykeller, dolaplar, küçük aksesuarlar gibi birçok şey var.

_MG_1712

Aşağıda ki  Ying Yang sehpalarda en çok beğendiklerimden biri. Biraz hızlıca çektiğimden, bulanık çıkmışlar. Hiçbir yerde fotoğraf çekmek yasaktır gibi birşey yazmamasına rağmen nedense biraz korka korka ve aceleyle çektim. Zaten Çinli insanlar çok bağıra bağıra konuştuklarından biraz tırsıyorum :D

_MG_1707

Dec 3

Şimdiye kadar aldıklarımın fotoğrafını çekeyim, güzel bir yazı hazırlayayım, haberleride araya sıkıştırayım diye bekledim durdum. Baktım olmuyor en iyisi direk haberlere geçeyim. 10 gün kadar önce döndüm, döndüğüm gün grip olmaya ilk adımları atıyordum. Döndükten sonra bir hafta kadar yatak döşek modunda bir grip geçirdim. Bu da o süre boyunca temizlik yapamam, tatilden getirilen çamaşırlarla birlikte, evdeki çamaşirlarında birikmeye devam edip dağ gibi olmaları gibi sonuçlar doğurdu :) İyileşince salonun kaplanmayı bekleyen duvarı için duvar kağıdı aldım.  Şimdiye kadar ki zamanım evi temizlemek, ve çamaşır seanslarıyla geçti. Dün duvar kağıdı olucak duvara monte edilicek jaluzi için delikleri deldim (artık matkap işlerinede bulaştım) ve duvar kağıdını kapladım. Pek iyi olduğunu söyleyemiyeceğim ama tek başıma yaptığım ilk duvar kaplama deneyimiydi. Heyecanla bir an evvel yapayım diye acele acele kesince, yanyana gelip birleşecek desenleri hesaba katmayı unutup kestim, kağıdı yandakiyle birleşsin diye yukarı kaydırınca alttan açık kaldı. Şimdi süpürgeliğin üst kısmı 3 cm kadar açık ve duvar öylece görünüyor, sonra kaloriferi kapatmak aklıma gelmedi.  Benim yavaş yavaş kağıtla çok uğraşmamdan dolayı duvarda bulunan kaloriferinde etkisiyle kağıtların yapışkanı kurudu, birbirleriyle iyi birleştiremedim, araları açık kaldı vs.. bide kağıdı yanlış kesmemden dolayı, yetmesini planladığım kağıt yetmedi. Şu anda duvarın 3/4 ü kaplı.  Bir sıra boş kaldı. Bir sıra için yeni bir suro almam gerekiyor. Umarım bu kağıdın seri numarasını kaybetmemişimdir. Bugün jaluzileri monte edip dün darmadağın olan evi temizlemem gerekiyor. Kahvaltı sonrası çayımı bitirip, ısınırken boş durmayıp neden yazamadığımı anlatayım dedim.

Bu arada 11 Aralıkta da Türkiye ye gitmem gerekiyor. 16 sına kadar da orada olacağım. Bir arada onun için hazırlanmaya başlamak lazım. Bu arada yazabilirsem en azından bir tane post yazarım umarım.  Yazamazsamda 16 sından sonra telafi ederiz artık :)