Evinizi nasıl boyarsınız?

Yoğun misafir trafiğinden sonra yine sizlerleyim :) Bir önce ki yazının yorumunda söylediğim gibi, bu yazım boya yapma hakkında bazı yararlı ipuçlarından oluşuyor. Eklemek istedikleriniz olursa yorum yapmaktan çekinmeyin, sonuçta burada boya yapmaya yeni başlayanlar ve hiçbirfikri olmayanların hayatını biraz olsun kolaylaştırmaya çalışıyouz.

_MG_1372

Ben kendi salonumu boyarken ileride böyle bir yazı yazmak adına bazı fotoğraflar çekmiştim. Umarım birazda olsa yardımcı olurlar. Benim ilk kendi kendime boya yapmaya başladığımda ki bilmeden kendi kafama göre yaptığım; önce kenarlarını düzgün boyayıp sonra iç kısımlarını boyamaktı, ama sonradan öğrendim ki önce ruloyla heryeri boyayıp sonradan kenarları normal fırçayla boyamanız çok daha kolay oluyor. Çünkü öteki türlü rulonun nereye kadar geleceğini bilemeden daha geniş bölgeler boyayarak boşu boşuna yoruluyorsunuz ama fotoğraflarda gördüğünüz gibi aslında rulo yeterince kenara yaklaşıyor. Böylece size sadece küçücük bir bölgeyi fırçayla boyamak kalıyor. Kitaplara, dergilere vs. baktığınızda hala benim eski uyguladığım tekniği ideal teknik olarak anlatanlarda var ama ben sonradan öğrendiğim şekli çok daha rahat buldum. Sizde iki şekilde de deneyerek kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Ben size farkı göstermek için bir duvarı eski teknikle boyadım. Fotoğrafların kusuruna bakmayın :) Boya ile canımı çıkartırken bir yandan da fotoğrafla uğraşamadım.

_MG_1325

Şimdi olaylara en başından başlarsak, önce malzemeleri ve kullanım alanlarını tanıtmak gerekecek;

31jFp4p3niL._SS500_

Rulo; Duvar ve tavanlar için. Kısa tüylüler; pürüzsüz duvarlar için, orta uzunlukta tüylü olanlar; hafif girinti çıkıntılı ya da hafif kendinden dokulu olan duvarlar için, uzun tüylü ya da koyun tüylü olanlar ise; belirgin dokulu, çok girinti-çıkıntılı ya da dış cephe boyamak için uygun olacaktır. Saten, parlak ya da yarı parlak görünümlü boyalarda ise süngerden yapılmış rulolar ideal olacaktır.

paintbrushes

 

Fırça; Değişik kalınlıklarda ve şekillerde fırçalar bulundurmak boya işlemini tamamlayabilmeniz için son derece önemlidir. Tavan ve duvar, süpürgelik ve duvar, kalorifer, pencere, kapı, elektrik soketleri ve ışık düğmeleri gibi yerlerin etrafını boyarken sadece fırça kullanarak düzgün bir görüntüye ulaşırsınız. Birde maskeleme bandı tabiki ( buna sonra geleceğim). Fırçalarda yine birçok farklı materyalden yapılıyor. Boyanıza göre fırçalarınızı seçmeniz daha profosyonel bir iş çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Mesela su bazlı boya için sentetik uçlu firça kullanmanız fırçanın boyayı içine çekmemesini sağlayacaktır, bu da fırça izleri bırakmadan boya işleminizi tamamlamanıza yardımcı olur.  Yağ bazlı boya için ise doğal uçlu boyaları tercih etmelisiniz, bunları tinerle temizlemesi kolay olacağından tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

masking tape

 

Maskeleme bandı; Sonunda profosyonel bir iş çıkarmanıza katkıda bulunacak en önemli gereçlerden biridir. Yukarıda da söylediğim gibi duvarın birleştiği heryer maskeleme bandıyla kaplanmalıdır. Aşşağıda ki örnek maskeleme bandı ile nasıl kaplamanız gerektiğini gösteriyor. En başta ki fotoğrafta ise tavana nasıl uygulanacağını görebilirsiniz.

_MG_1333

Adım adım boya:

1- Küçük örnek kutularından düşündüğünüz renklerin örneklerini alın, boyamak istediğiniz duvara 30 cm x 30 cm büyüklüğünde kareler boyayın ve doğal gün ışıgı, yapay ışık, günün farklı zamanları gibi değişik ışıklarda görerek hangisini kullanacağınızın kararını verin.

2- Bütün eşyalarınızı odanın ortasına toplayın.

3- Öncelikle duvarlarınızı temizlemeniz gerekiyor. Bütün örümcek ağı ve toz gibi şeylerden duvarı arındırmanız, boya bittiğinde pürüzsüz  bir duvara sahip olmanızı sağlayacak. Dolayısıyla boyadan 1 gün önce ılık su dolu bir kova ve bez yardımıyla (deterjan yada sabun kullanmadan) bütün boya yapacağınız yer ve çevresini silmenizi öneririm. Eliniz değmişken elektrik soketleri ve ışık düğmelerini de temizlemenizi öneririm. Özellikle beyaz ise daha çok kir gösteriyorlardır. Cif krem yardımı ile bu soketleri bembeyaz yapabilirsiniz. Önceden üzerlerine boya damlamışsa birazda güç yardımıyla cif bunları da çıkaracaktır. Ama siz bu gücü uygularken büyük ihtimalle etrafında ki boya da zarar göreceğinden boya öncesinde bu işlemi yapmanız daha iyi olacaktır.

4- Bütün temizlik işlemi bittikten sonra tavana ve duvarın birleştiği yer, elektirik soketleri, pencereler gibi yerlerin etraflarını maskeleme bandıyla kaplayın. Kaloriferleri gazete kağıdı ile kaplayıp etrafını bantlayabilirsiniz ama artık yeni boyalar fazla damlamadığından ben gerek duymuyorum.

5- Odanız halı kaplıysa ya da eşyalarınızı çok önemsiyorsanız boya işlemi için özel plastik örtülerden alıp bütün odayı onunla kaplayabilirsiniz. Eşyalarınızın üstünüde onunla örtebilirsiniz. Ama bence tavan boyanmadığı sürece böyle birşey yapmaya gerek yok. Ben boyayacağım duvarın alt kısmına gazete sererek boyuyorum. Eşyalar zaten duvardan uzakta durduğundan birşey olmuyor. Ama dediğim gibi sizin için önemliyseler üzerlerini kapatın. Sonuçta bütün boyalar aynı yoğunlukta olmayabilir. Benim kullandığım üzerime bile sıçramıyor.

6- Boya işlemine başlamadan önce sökmek istediğiniz çiviler varsa sökün ve yerlerini alçı yardımıyla kapatıp, kalan çıkıntıyı zımpara yardımıyla pürüzsüzleştirin.

7- Boyanızı boya tepsisine döküp rulo yardımıyla kenarlarından uzak tutarak boyayın. Rulo ile işiniz bittiğinde fırça ile kenarları boyayın.

8- Boyanın kurumasını bekledikten sonra bir kat daha gerekiyorsa aynı şekilde uygulayın ve tekrar tamamen kuruduktan sonra maskeleme bantlarını dikkatlice çıkartın. Dikkatsiz çıkartırsanız kenardan boyaları sökebilir.

9- Son olarak fırçalarınızı ve boya tepsinizi yıkamayı unutmayın ;)

Benim tavsiyem boya işlemini iki güne bölüp; ilk gün duvarı silme, maskeleme, eşyaları toplama gibi mekanı boyaya hazırlamak ve ikinci gün boya yapmaya başlamak şeklinde olacaktır. Böylece kendinizi çok fazla yormamış olursunuz. Özellikle benim gibi bütün işi tek başınıza yapıyorsanız.

2 Responses

  1. Benden Bizden Says:

    Tuba, bravo ,bunca isi tek basina yapmis olman gercekten takdire deger! Odanin son halini merakla bekliyorum :)

  2. sirar Says:

    çook teşekkürler bilgiler içinn:)

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.