Jan 26

Yoğun misafir trafiğinden sonra yine sizlerleyim :) Bir önce ki yazının yorumunda söylediğim gibi, bu yazım boya yapma hakkında bazı yararlı ipuçlarından oluşuyor. Eklemek istedikleriniz olursa yorum yapmaktan çekinmeyin, sonuçta burada boya yapmaya yeni başlayanlar ve hiçbirfikri olmayanların hayatını biraz olsun kolaylaştırmaya çalışıyouz.

_MG_1372

Ben kendi salonumu boyarken ileride böyle bir yazı yazmak adına bazı fotoğraflar çekmiştim. Umarım birazda olsa yardımcı olurlar. Benim ilk kendi kendime boya yapmaya başladığımda ki bilmeden kendi kafama göre yaptığım; önce kenarlarını düzgün boyayıp sonra iç kısımlarını boyamaktı, ama sonradan öğrendim ki önce ruloyla heryeri boyayıp sonradan kenarları normal fırçayla boyamanız çok daha kolay oluyor. Çünkü öteki türlü rulonun nereye kadar geleceğini bilemeden daha geniş bölgeler boyayarak boşu boşuna yoruluyorsunuz ama fotoğraflarda gördüğünüz gibi aslında rulo yeterince kenara yaklaşıyor. Böylece size sadece küçücük bir bölgeyi fırçayla boyamak kalıyor. Kitaplara, dergilere vs. baktığınızda hala benim eski uyguladığım tekniği ideal teknik olarak anlatanlarda var ama ben sonradan öğrendiğim şekli çok daha rahat buldum. Sizde iki şekilde de deneyerek kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Ben size farkı göstermek için bir duvarı eski teknikle boyadım. Fotoğrafların kusuruna bakmayın :) Boya ile canımı çıkartırken bir yandan da fotoğrafla uğraşamadım.

_MG_1325

Şimdi olaylara en başından başlarsak, önce malzemeleri ve kullanım alanlarını tanıtmak gerekecek;

31jFp4p3niL._SS500_

Rulo; Duvar ve tavanlar için. Kısa tüylüler; pürüzsüz duvarlar için, orta uzunlukta tüylü olanlar; hafif girinti çıkıntılı ya da hafif kendinden dokulu olan duvarlar için, uzun tüylü ya da koyun tüylü olanlar ise; belirgin dokulu, çok girinti-çıkıntılı ya da dış cephe boyamak için uygun olacaktır. Saten, parlak ya da yarı parlak görünümlü boyalarda ise süngerden yapılmış rulolar ideal olacaktır.

paintbrushes

 

Fırça; Değişik kalınlıklarda ve şekillerde fırçalar bulundurmak boya işlemini tamamlayabilmeniz için son derece önemlidir. Tavan ve duvar, süpürgelik ve duvar, kalorifer, pencere, kapı, elektrik soketleri ve ışık düğmeleri gibi yerlerin etrafını boyarken sadece fırça kullanarak düzgün bir görüntüye ulaşırsınız. Birde maskeleme bandı tabiki ( buna sonra geleceğim). Fırçalarda yine birçok farklı materyalden yapılıyor. Boyanıza göre fırçalarınızı seçmeniz daha profosyonel bir iş çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Mesela su bazlı boya için sentetik uçlu firça kullanmanız fırçanın boyayı içine çekmemesini sağlayacaktır, bu da fırça izleri bırakmadan boya işleminizi tamamlamanıza yardımcı olur.  Yağ bazlı boya için ise doğal uçlu boyaları tercih etmelisiniz, bunları tinerle temizlemesi kolay olacağından tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

masking tape

 

Maskeleme bandı; Sonunda profosyonel bir iş çıkarmanıza katkıda bulunacak en önemli gereçlerden biridir. Yukarıda da söylediğim gibi duvarın birleştiği heryer maskeleme bandıyla kaplanmalıdır. Aşşağıda ki örnek maskeleme bandı ile nasıl kaplamanız gerektiğini gösteriyor. En başta ki fotoğrafta ise tavana nasıl uygulanacağını görebilirsiniz.

_MG_1333

Adım adım boya:

1- Küçük örnek kutularından düşündüğünüz renklerin örneklerini alın, boyamak istediğiniz duvara 30 cm x 30 cm büyüklüğünde kareler boyayın ve doğal gün ışıgı, yapay ışık, günün farklı zamanları gibi değişik ışıklarda görerek hangisini kullanacağınızın kararını verin.

2- Bütün eşyalarınızı odanın ortasına toplayın.

3- Öncelikle duvarlarınızı temizlemeniz gerekiyor. Bütün örümcek ağı ve toz gibi şeylerden duvarı arındırmanız, boya bittiğinde pürüzsüz  bir duvara sahip olmanızı sağlayacak. Dolayısıyla boyadan 1 gün önce ılık su dolu bir kova ve bez yardımıyla (deterjan yada sabun kullanmadan) bütün boya yapacağınız yer ve çevresini silmenizi öneririm. Eliniz değmişken elektrik soketleri ve ışık düğmelerini de temizlemenizi öneririm. Özellikle beyaz ise daha çok kir gösteriyorlardır. Cif krem yardımı ile bu soketleri bembeyaz yapabilirsiniz. Önceden üzerlerine boya damlamışsa birazda güç yardımıyla cif bunları da çıkaracaktır. Ama siz bu gücü uygularken büyük ihtimalle etrafında ki boya da zarar göreceğinden boya öncesinde bu işlemi yapmanız daha iyi olacaktır.

4- Bütün temizlik işlemi bittikten sonra tavana ve duvarın birleştiği yer, elektirik soketleri, pencereler gibi yerlerin etraflarını maskeleme bandıyla kaplayın. Kaloriferleri gazete kağıdı ile kaplayıp etrafını bantlayabilirsiniz ama artık yeni boyalar fazla damlamadığından ben gerek duymuyorum.

5- Odanız halı kaplıysa ya da eşyalarınızı çok önemsiyorsanız boya işlemi için özel plastik örtülerden alıp bütün odayı onunla kaplayabilirsiniz. Eşyalarınızın üstünüde onunla örtebilirsiniz. Ama bence tavan boyanmadığı sürece böyle birşey yapmaya gerek yok. Ben boyayacağım duvarın alt kısmına gazete sererek boyuyorum. Eşyalar zaten duvardan uzakta durduğundan birşey olmuyor. Ama dediğim gibi sizin için önemliyseler üzerlerini kapatın. Sonuçta bütün boyalar aynı yoğunlukta olmayabilir. Benim kullandığım üzerime bile sıçramıyor.

6- Boya işlemine başlamadan önce sökmek istediğiniz çiviler varsa sökün ve yerlerini alçı yardımıyla kapatıp, kalan çıkıntıyı zımpara yardımıyla pürüzsüzleştirin.

7- Boyanızı boya tepsisine döküp rulo yardımıyla kenarlarından uzak tutarak boyayın. Rulo ile işiniz bittiğinde fırça ile kenarları boyayın.

8- Boyanın kurumasını bekledikten sonra bir kat daha gerekiyorsa aynı şekilde uygulayın ve tekrar tamamen kuruduktan sonra maskeleme bantlarını dikkatlice çıkartın. Dikkatsiz çıkartırsanız kenardan boyaları sökebilir.

9- Son olarak fırçalarınızı ve boya tepsinizi yıkamayı unutmayın ;)

Benim tavsiyem boya işlemini iki güne bölüp; ilk gün duvarı silme, maskeleme, eşyaları toplama gibi mekanı boyaya hazırlamak ve ikinci gün boya yapmaya başlamak şeklinde olacaktır. Böylece kendinizi çok fazla yormamış olursunuz. Özellikle benim gibi bütün işi tek başınıza yapıyorsanız.

Jan 10

Bugün gelecekte bebek odası olmak üzere bekleyen, şimdilik koşu bandı ve öteki evden gelip, burada ki yatak odasına sığmamış olan süs-püs sehpası kıvamında oldukça kocaman bir mobilya parçasını içinde bulunduran odamıza azıcık make-over yaptım :)   Önce bütün duvarlarını, camlarını, kaloriferini temizledim. Sonra perdelerini değiştirdim, sonra eşyaların yerlerini değiştirdim, oda da görüntü kirliliği yapanları çıkarttım, hala işlemler devam ediyor….

Yakın gelecekte, küçük bir ihtimalde olsa, yatılı misafir ağırlama ihtimaline karşı halılarını da silerken aldığım molada sizide durumdan haberdar edeyim dedim.  Ama şimdi siz fotoğraf istersiniz, benimde makinam hala bozuk diye, arşivden biri ilk taşındığımız zaman aileme evi göstermek için çektiğim, öteki de odayı nasıl yaptım diye merak eden bir arkadaşıma göndermek için çektiğim öncesi ve sonrası fotoğraflarını yayınlama kararı aldım.

 

_MG_0643

O kadar yapmışşın neden daha önce göstermedin bunu diye soranlara; aslında bu odanın daha tamamlanmadığını, karşıda ki duvara pano beklendiğini (bunu benim yapmam gerekiyor tabi), sandalyenin değişmeyi beklediğini, kitaplığın bazı bölmelerine kapaklar alınması gerektiğini ve yerdeki halıyı ordan söküp altından çıkacak tahtaları beyaza boyamayı çok istediğimi ve sizlere göstermek için tamamen bitmesini beklediğimi söyleyebilirim. Ama ne yazık ki bu fotoğraf temmuzda çekilmiş ve şu anda masada kalemlikler olması dışında başka bir değişiklik yok. Bunun sebebi de bir odayı tamamen bitirip ötekine geçmek yerine oraya onu alayım, buraya şunu yapayım derken hiçbiryerin doğru düzgün tamamlanmamış olması.

_MG_1020-1

Masamda ki lavantalar kendi bahçemden :) Eğer ekebilecek biryeriniz varsa kesinlikle tavsiye ederim. Benim çiçeklerle pek aram olmadığından ilk önce ben lavantaları kesince hemen bitecekler zannediyordum (sanırım gül gibi olacağını düşündüm) ama tam tersi kesip aldığım yerden sürekli yenisi çıktı. Lavantalar açık olduğu sürece, sanırım 2-3 ay kadar sürdü, sürekli masamda taze lavanta oldu ve odayıda mis gibi kokuttular.

_MG_1025-1

Lamba İstanbuldan bir arkadaşın hediyesi olduğundan, ülkeler arası bir yolculuk yaparak orada ki yerini aldı. Duvarlara gelince aslında ben uçuk pembe gibi bir renk almıştım ama böyle bir renk çıktı, ilk önce lila diye çok moralim bozulmuştu, zira hiç hazetmem kendisinden :D Sonra sonra aslında pembe olduğuna ikna ettim kendimi. Belki de sarının üstüne boyanınca böyle oldu.

Şu anda size bu odanın gece versiyonundan bildiriyorum :) Yukarıda görmüş olduğunuz camın önünde kar taneleri uçuşuyor. Ama benim yan odaya geçip halı silme ve dekorasyon gibi işlere devam etmem gerekiyor.

Jan 5

Öncelikle herkesin yeni yılını bir kutlayayım. Umarım herkes geçen sene, yeni yılda yapmayı belirlediği şeyleri yapabilmiştir. Ve önümüzde ki sene içinde aynı şekilde istediklerimizi yapabiliriz. Zira benim elimde uzun bir liste var :) Ama geçen senede vardı ve çoğunu yaptım.  Umarım yeni yıla keyifli vakit geçirerek girmişsinizdir  vs..

 

moon

İndesit Moon;  geçen hafta rastladığım, görür görmez hemen sizlerle paylaşmak istediğim, oldukça değişik görünümlü bir  çamaşır makinası. Deterjan kompartmanı önde çekmece şeklinde olması yerine, kapağın iç kısmına yerleştirilmiş ve daha sade bir görünüm elde edilmiş. İçinde ki çamaşırların görünmüyor olması, özellikle çamaşır makinasını mutfakta kullanan kişiler için bir artı iken, gereğinden fazla köpük, yanlışlıkla makinaya girmiş beklenmedik birşeyler gibi durumlarda içinin görünmüyor olması bir eksi midir? heralde bu kişiden kişiye değişir.

indesit-moon-sixl-106-s-835

 

Program düğmelerini de yine minimum sayıda tutarak, karmaşa dan uzak görünümlü bir makina elde etmeye çalışmış ve başarmışlar. İndesite afferimlerimizi sunuyor ve başarılarının devamını diliyoruz : )

indesit-moon-sixl-106-s-834