Apr 30

Önceki yazımda da söylediğim gibi bir okuyucumun ricası üzerine çatı katları ile ilgili, fikir ve ilham verebilecek bazı fotoğraflar topladım.

Bir iki tavsiyede de bulunmak istiyorum. Evin boyutlarına göre mobilya seçme olayı çatı katları için çok daha önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durum bence. Her beğendiğiniz eşyayı evinize sokmak istemenizi çok iyi anlıyorum ama mekanı en iyi şekilde kullanabilmeniz için odaların büyüklüğünü dikkate almanız çok önemli. İstediğiniz mobilyaları almak ilk 3-4 ay içinizi rahatlatmış gibi görünsede kullanma süreniz uzadıkça pişmanlıklar başlayacaktır.

O yüzden yeni eşya almayı planlarken odanızı iyice ölçün, biçin. Koltuk ve sehpa arasında ne kadar yer kalacak, etrafta ki eşyaların yerleşim biçimi günlük aktivitelerinizi nasıl engelleyecek, mutfakta ki masada birisi otururken dolapların yada fırının kapağı açılabilecek mi? gibi soruları cevapladıktan sonra uygun eşyaları seçin. Ölçüleri alırken eşyaların kapıdan geçip geçmeyeceğini de hesaplamanız akıllıca olacaktır. Yeni aldığınız koltuğunuzu kapıdan içeri sokamadığınız için geri  vermek, daha da kötüsü geri almazlarsa onca parayı boşu boşuna harcamış olmak istemezsiniz.

Umarım fotoğraflar biraz olsun işe yarar ;)

Apr 19

Bunlarda bu dizinin en sonu olan, fuarda ki oda düzenlemeleri. O kadar ara vermişim ki başka birşey varmıydı hatırlayamadım. Önce ki yazılardan birinde söylediğim gibi bu ara proje hazırlama telaşındayım, kendi kendime 28 nisan sınırı koydum ama bakalım yetiştirebilecekmiyim.

Arada da yine dikkatimin başka şeylere kaçmasını engelleyemedim malesef. Havaların son birkaç gündür çok güzel olması sebebiyle, ne kadar kendi kendime “yapma, etme” desemde dün aylar öncesinden aldığım çiçek tohumlarını ektim bahçeye, ondan önce ki gün ise çimleri biçtim.

Bu yazıyı  yazdıktan sonra yine yoğun çalışma moduna sokacağım kendimi.

İlk bulduğum zamanda da bir okuyucunun özel isteği olan çatı katları hakkında bir yazı yazacağım. Önce bu IdealHome dizisini bitirmem gerekiyordu, onun için gecikmeden dolayı şimdiden özür diliyorum.

Apr 2

Dün yazdığım postun devamı olarak. bugünde bahçe ile ilgili topladıklarımı göstereyim;

Yukarıda ki ışıklı bahçe mobilyaları ile ilgili zaten bir yazı yazmayı planlıyordum. Orada da görünce yazmak şart oldu. Bunlar plastikimsi, su geçirmez bahçe mobilyaları. Hem ışık, hem oturma amaçlı, hemde sehpa amaçlı kullanabiliyorsunuz.

Pondtable da benim en çok beğendiklerimden biri. Masanın yüksek, benim alçak olmam nedeniyle içinde ki balıkları dahil edemedim kadraja ama dikkatli baktığınızda içinde ki turuncu kocaman olan şeyler gerçekten balık.

Yine yukarıda ki ve aşağıda ki çardak mı desem ne desem bilemedim, onlarda en çok beğendiklerimden. Yaz, kış dışarda oturmayı seven bir insan olarak özellikle etrafı camla kaplı, küremsi olanı kışında rahatlıkla kullanılabilecek, soğuktan koruyucu güzel bir fikir bence. Öteki de bahçenize biraz Bahamalarda ya da benzeri yerlerdeymiş havası katmanız için birebir bence.

Aşağıda ki koltuk ise gördüğünüz gibi yine RAFT tan. Fiyatı ise £ 1675.

Devam edecek….

Apr 1

Yapmamaya çok çalışmama rağmen yine yeni yazı yazmak için 10 günü geçirmişim. Ama bir sorun niye ? Bu aralar bir proje çıkartmaya çalışıyorum o yüzden vaktimin çoğu ödev hazırlamakla geçiyor. Sanırım bitirmem 15 günü geçecek o yüzden bu aralar pek sık yazamayabilirim.

Bunca yoğun çalışmanın arasında dünden önceki gün Londra da Earls Court ta düzenlenen Ideal Home Show a gittim. Londra da bulunup gitmek isteyenler 5 nisana kadar gidip ziyaret edebilirler.

Oldukça büyük olan bu fuar Idealwoman, Idealgarden, Idealinteriors, Idealfood,Idealshopping gibi birsürü bölümden oluşuyor.  Idealwoman kısmı biraz ürkütücü zira her yerden birileri fırlayıp bedava manikür yapalım, bedava fotoğrafınızı çekelim, bedava saçınızı yapalım gibi isteklerle sizi standlarına çekmeye çalışıyor. Ben ordan hemen tozolup diğer bölümlere attım kendimi. Ideal shopping kısmı “As seen on TV” modunda bir sürü ürünle doluydu. Orda ütü yapan, burda yerleri paspaslayan, öbür tarafta birşeyler rendeleyen birsürü stand vardı. Ben o kısımda kendin pişir kendin ye kıvamında fotoğraflarımı basmak için kanvas baskı+çerçeve seti aldım. Umarım benim printerım da onların ki gibi güzel basar fotoğrafları.

Sizin için birsürü fotoğraf çektim oralarda. İki ya da üç ayrı posta bölerek yayınlama kararı aldım. Bazı fotoğrafları markaları, fiyatları, sitelerinin isimleri gibi şeylerle çekmeye çalıştım ki hem siz görüp sitelerinden araştırabilesiniz, hemde bana not olmuş olsun. Yukarıda ki Dali saati  alıp almama konusunda kendimle bayağı bir savaştım ama sonra almadım. Yaşlandıkça biraz anneme dönüşmeye başlıyorum sanki, onun vardır saat takıntısı. Bende her odada 3-4 saatle büyümüş bir kişilik olarak  hemen hemen 9 sene kadar bu durumdan kendimi korumuş olsamda şimdi her gördüğüm değişik saati alasım geliyor.

Yukarıda ki akvaryumlar anladığım kadarıyla son zamanların en popüler icatlarından. Ben sadece bir standın ismini aldım ama başka standlarda vardı benzer ürünler satan. Duvara monte edilmiş Tv nin altına, yine duvara monte edilmiş şömine yerine değişik bir alternatif olabilir. Benim çok hoşuma gitti ama sanki balıkların yüzmesi için çok dar bir yermiş gibime de geldi. Kalabalıktan ötürü çektiğim fotoğraf güzel olmadığından buraya koymadım ama aynı firmanın akvaryumdan sehpaları da vardı. Ben şimdiden ileride yapılacaklar listeme koydum.

Şu tahta kolları olan koltukları da hep sevmişimdir. Çoluğu çocuğu olanlar için biraz tehlikeli gibi sanki. Fiyatı normalde £ 4.995 muş. Kocaman terası ya da bahçesinde üstü kapalı yeri olanlar için güzel bir alternatif.

Yukarıda ki stand en beğendiklerimden biriydi. Burada ki Union Jackli yastıklardan almamak içinde yine ayrı bir savaş yaşadım kendimle. O kadar dikiş makinası aldım değil mi? Kendi yastığımı kendim dikerim hıh dedim ve eve gelene kadar acaba alsamıydım, yok yok iyiki almadım, hmm yoksa alsam daha mı iyi olucaktı gibisinden düşünceler ve sabahtan akşama kadar yürümenin vermiş olduğu bacak titremeleri eşliğinde evin yolunu tuttum.

Birde bu klozet ve lavoboya bayıldım. Keşke £ 2000 um olsaydı da kapıp gelseydim :D Yarın birgün ev alınca lazım olurdu hehe.  Ayak üstü klozet ve lavobo alıp eve gelebilecek bir yapıya sahibim yani.

To be continued….