Jul 28

Banyosunu değiştirme çabaları içerisinde ki bir tanıdıktan esinlenerek, okul için tasarladığım bir banyo araştırmasında rastladığım bazı ilginç ve şık lavoboları sizlerle paylaşmak geldi aklıma. Bunlara birkaç alternatif daha ekledim ve beğenilerinize sunuyorum.

Siz de bu tarz lavobolar kullanarak, lavobonuzu banyonun odak noktası yapabilir ve değişik aksesuarlar yerine bir büyük parçayla ilgi çekerek sade ve şık bir banyoya sahip olabilirsiniz. Zaten lavoboların çoğu minimal bir ortamda kullanılmak üzere tasarlanmış hissi veriyor.

Bir başka alternatif olarak, yukarıda ki fotoğrafta gördüğünüz gibi kendi evinizde ki objeleri, ya da oradan buradan bulduğunuz eski eşyaları yenileyerek kendi özel tasarımınızı da yapabilirsiniz.

Jul 26

Bu saatlerden ağabim yapardı ben küçükken, ama tabi bildiğin yuvarlak plaktı böyle şekilli değillerdi. Overkill plağı üstüne yapılmış birtane vardı bizde de. Yinede sıradışı bir fikirdi o zamanlar. Birde kutu kola şeklinde telefonumuz vardı, ne çok severdim :) Neyse konudan sapmayalım.

Bu aşmış şekilli plak saatleri yapma fikri Pavel Sidorenko dan çıkmış. Her bir saat devamı olmayan, sınırlı sayıda plaklardan yapılma. Böylece sadece şekil olarak değil, müzik boyutu açısından da özel bir saate sahip olmuş oluyorsunuz. Lazerle kesilerek şekillendirilmiş bu saatler özellikle müzik severlerin beğenisine hitap ediyor. Lazer kesiciniz ya da öyle birşeye erişme durumunuz varsa, sizde kendi sevdiğiniz, sizin için özel olan bir plağı bu hale getirebilirsiniz belki.

Plaklara yakından baktığınızda üzerlerinde bazı numara ve harfler var. Bu numaralar plakların sıkı bir kalite kontrolünden geçtiklerini belirtiyor. Böylece plakların müziksel değer açısından da yüksek kalitede ve değerli olduklarını da anlayabiliyorsunuz.

Kaynak: Yanko Design

Jul 22

Sizleri olan bitenden daha kısa zamanda haberdar edemediğim için üzgünüm. Görünüm değişikliği, birkaç günlük kapalılık vs. konularına denk geldiyseniz, bazı problemler olduğunu anlamışsınızdır. Durum şöyle ki; WordPress i update ederken sitenin teması uçtu ve bazı başka karışıklıklar oluştu. Benimde uğraşmaya ancak vaktim oldu. Tema değişikliği iyi olmuştur belki, 3.5 senedir aynı şeye bakmaktan sıkılmışsınızdır :) Bağlantılar için ayrı bir sayfa oluşturmam gerekti. Artık linklere yukarıda ki bağlantılar menüsünden ulaşabilirsiniz.

Jul 22

Tzung-Yu Lu tarafından tasarlanmış bu şirin oyuncak saklama kutusu, çocukların kendi oyuncaklarını kendileri toplamaları için mükemmel bir fikir.  Video da gördüğünüz gibi küçük bir hikaye bile yazmışlar. Tekerlekli olması ise taşınabilir olmasını kolaylaştırıyor, böylece tatile giderken bile oyuncakları yanınıza alabilir, aynı zamanda tabure olarakta kullanabilirsiniz.

Hikaye şöyle; Yatmadan önce oyuncaklarını ortalıkta bırakan bir çocuk var, bu oyuncakları gören kötü gölge  gelip çocuğun oyuncaklarından çalabildiği kadarını çalıyor. Çocuk sabah kalktığında oyuncaklarının gitmiş olduğunu görüp çok üzülüyor. Arkadaşçıl canavar çocuğun ağlamasını duyup geliyor ve olanları duyunca peki sen oyuncaklarını sakladınmı ki diye soruyor. Çocukta hayır deyince merak etme ben onları senin için korurum diyor ve o günden sonra çocuk oyuncaklarını canavarın karnında saklıyor. Birkaç gün sonra kötü gölge yine oyuncakarı almak için geliyor ama canavar onları koruduğu için alamıyor :)

Jul 11

Türkiye den dönerken aldığım Home Art isimli Türk dergisi sayesinde, Türkiye ye özel ve büyük ihtimalle bulmakta pekte zorlanmayacağınız birkaç yenilikten bahsetmek istiyorum. Dergide ki iki konu Kütayha seramiğin Versatile serisi ve Kale Grubu un Cube&Dot u. Bende bunlara ek olarak Vitra Karo dan yuvarlak mozaikleri ekledim ama benimki pek de yeni sayılmaz.

Öncelikle Cube&Dot tan bahsetmek istiyorum; Bu seride kendi tasarımınızı kendiniz yapabiliyorsunuz, dolayısıyla tamamen size özel ve başkasında görmeyeceğiniz bir mekana sahip oluyorsunuz. Tasarımlarınızı cubeanddot üzerinden yapabiliyorsunuz.Ayrıca daha geniş bilgi ve çeşitli fotoğraflar içinde yine siteyi ziyaret etmenizi öneririm. Bu fikir Tamer Nakışçı ya ait. Cube ve Dot tahmin edebileceğiniz üzere iki ayrı seri. Her bir seri duvar karosu vitrifiye ve banyo mobilyalarından oluşuyor.

Versatile serisine gelirsek; Tasarımcı Yiğit Özer in hazırladığı bu koleksiyon  kullanıcıya geometri, fonksiyonellik ve uygulama çeşitliliğiyle birçok alternatif sunuyor. Axis ve Arc olmak üzere iki farklı modelde, mat ve parlak seçenekleri var ve  beyaz, siyah, bordo, krem, kahverengi gibi renk seçeneklerine sahip.

Son olarak yuvarlak mozaiklere değineyim; Bu konuyu yazmada epeyce bir geride kalmışım bulduğum bir yazı 2008 de yazılmıştı :) Ama duymamış ve görmemiş olanlarınız varsa diye ve konuyla alakalı olduğundan yinede yazmak istedim. Penny Round mozaik karolar hem iç mekan hem dış mekan için uygulanıyor. Yuvarlar olmaları nedeniyle kare mozaiklere göre daha fonksiyoneller, uygulamak istediğiniz desenleri daha kolay uygulayabiliyor ve eğimli ve dairesel yüzeylerde daha rahat uygulanıyorlar. Şurada diğer renk seçeneklerini görebilirsiniz.