Aug 28

Bir önce ki yazımda yazdığım masa düzenlemeleri için,  ’nasıl bir yemek odasına sahip olsamda o sofraları kursam?’ diye düşünüyorsanız işte size bazı öneriler.

Her yazıyı okumayan, okusa da unutanlar için tekrarlamak istiyorum; yemek masası için seçeceğiniz sandalyelerin rahat olması gerekmiyor, hem rahat olmaması belki de daha iyi, uzun uzun oturup, çok yiyip kilo almazsınız :) , sandalyelerin hepsinin aynı modelde, aynı renkte, aynı tarzda, aynı dönemden vs. olması da gerekmiyor (eski ile yeniyi karıştırmaktan çekinmeyin). Aklınızın bir köşesinde bulunsun ;) Hatta sandalyelerinizin masayla uyumlu da olması gerekmiyor. Eşleştirme olayını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için biraz dergi ve internet karıştırıp, örneklere bakabilirsiniz. Bende bir ara sizin için bu konuyla ilgili fotoğraflar toplayıp, bazı örnekler gösteririm.

Sadece yemek odası için değil, heryerin dekorasyonu için verebileceğim bir öneride tema veya tarz seçimi, bunlar 60 lar, 70 ler, 18. yy, 19 yy, country, doğa, deniz, afrika, orman vs. gibi aklınıza gelebilecek birçok şey olabilir. Sadece birini ya da birkaçının karışımını kullanabilirsiniz.

Fotoğraflar: Housetohome , büyük boyları için üstlerine tıklamayı unutmayın…

Aug 17

Her yıl ramazan ayında yaptığım gibi bu yılda yine misafirlerinize lezzetli yemeklerinizi güzel bir şekilde sunmak için ihtiyacınız olabilecek bazı ilham verici fotoğraflar toparladım.

Ramazanın yaz ayına gelmiş olması ne kadar kötü bir olay olsa da, bu durumun da tadını çıkartıp, sofralarınızda taze çiçek kullanımını arttırabilirsiniz. Onun dışında fotoğraflarda ki gibi dal, kurdele vs. ya da vazgeçilmez klasik olan mum gibi dekoratif gereçlerle sofralarınızı şenlendirebilirsiniz. Geçen senelerde yazdığım yerleştirme kartları, masa düzeni, iftar sofraları,tabak-çanak gibi ilgili yazılara linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sofralarınız için şimdiden kolay gelsin diyorum :) Ramazanı sadece iki kişi, bayramı ise tek başına geçirecek biri olarak benim yerime de eğlenin.

Aug 11

Yeni ikea kataloğu çıktı çıkacak, muhtemelen benim görmem ve yazmam arasında kalan zamanda çıkmıştır.

Yeni aksesuarlar şimdiye kadar olanlardan en iyileri diyebilirim. Özellikle yukarıda ki kaseye bayıldım ben, bir sonra ki ikea ziyaretimde sepetimde olması gerekenlerden :) Sonra boğum boğum ve rengarenk olan cam vazo ve mumluklarda süper. Birsürü değişik renkleri var.

Pembe koltuk çok evime alıp koyacağım birşey olmasa da, gayet şirin, 70 lerden bazı esintiler taşıyan modüler bir koltuk. Birde turuncu rengi var. Sims oynayanlar varsa onlara da öyle gelirmi bilmiyorum ama ben ilk gördüğümde direk simsten fırlamış gibi olduğunu düşünmüştüm.

Aşşağıda ki tablo da sanki ikea dan değilmiş gibi. Sanat galerisinden alınmış gibi bir havası var bana kalırsa. Aslında fiyatı da pek ikeadan gibi değil. Burada £39 yani 93 TL.

Aşşağıda ki tablo ise büyük bir Roy Lichtenstein hayranı olan ben için güzel ve ucuz bir alternatif. Sizde pop art, çizgi roman vs. gibi şeylerin meraklısı iseniz denemeye değer. Hem en üstte ki meyve tabağı, kase nasıl adlandırırsanız onunla birlikte de güzel bir ikili oluştururlar. Hatta bu karışıma vazoları da ekleyin, tadından yenmesin :) Özellikle beyaz duvarlarınız varsa daha da ön plana çıkacaklarından extra göz alıcı durabilirler.

Aug 7

Gelelim Urban Outfitters yazımın ikinci bölümüne. Bu bölümde yer alanlar daha çok Shabby chic tarzında. Şirin mi şirin, ağaçlı, kuşlu, kelebekli rengarenk şeyler.

Slikon cupcake kapları fincan şeklinde yapılmış, görüntüsü ve kullanışlılığıyla klasik slikon ya da kağıt kaplardan bir adım önde. Asıl yapımcısı Fred. Ama urban outfitters ta da satılıyor. Fred inde daha önceden birsürü ürününü tanıtmıştım, sıkı takipçiler hatırlarsa. Genelde çok komik ve enteresan ürünleri oluyor. Bu set Urban outfitters ta   £20.00 a satılıyor.

Yukarıda ki tavşan ve ağaç gördüğünüz üzere takı asmak için. Ağaç biraz klasik olsa da tavşan yüzüklük oldukça sıra dışı. Tavşanın fiyatı £10.00,  ağacın ki ise £12.oo.

Yukarı da ki mavi kelebekli şey aslında mektup saklamak için, ama bence peçetelik olarakta kullanılabilir. Fiyatı £8.00 ama şu anda indirimde ve £4.99. Pembe harf ise dekoratif amaçlı, her harf farklı bir rente üretilmiş. Fiyatı £8.00.

Yukarıda ki raf ister fotoğrafta ki gibi açıkta, ister büyük bir dolabın içinde ekstra raf sistemi olarak kullanılabilir. Duvara da asılabiliyor ve beyaz rengi de mevcut. Fiyatı ise  £38.00.

Aug 5

Daha önce de biryerlerde bahsetmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Urban Outfitters benim en sevdiğim marka diyebilirim. Hem kıyafet, hem aksesuar hem ev ürünleri hemen hemen herşeyleri çok güzel.

Geçenlerde yeni ne var ne yok diye bakınırken yine birsürü güzel ürünlere rastladım. Ama o kadar çok var ki, o yüzden tarzlarına göre ayırıp 2 ayrı post yapma kararı aldım.

Bu postta daha çok ilginç, tuhaf ve eğlenceli olanlara yer veriyorum. Diğer postta ise şirin olanlar yer alacak.

Fiyatları;

Suck UK Terörist demlik £20.oo

Condiment Piknik masası £22.00

Joseph Joseph Hands On Salata Kasesi £30.00

Flipper ( Gitar spatula) £12.00

Metal numaralar £5.00