Bunları biliyormuydunuz?

Günlük ev yaşantınızda muhtemelen göz ardı ettiğiniz, kaale almadığınız yada nasıl yapacağınızı çözemediğiniz sorunlardan bazıları tahmin ediyorum ki eşyaları nerelere, ne uzaklıkta ne yükseklikte yerleştirme konusunda fikir sahibi olmamanız. Sizleri bu konuda birazcık aydınlatmak için bazı genel kurallardan bahsedeceğim.

1- Yemek masasının üstünde avize kullanıyorsanız, masanın yüzeyinden 1m yükseğe asmaya özen gösterin, masaya daha da yakın tutmak gibi planlarınız varsa kullandığınız sarkıt, avize vs. nin üzerinde açıklık olmadığına özen gösterin, yada sadece aşağıya doğru ışık vermek için tasarlanmış ampüllerden kullanın.

2-Doğru büyüklükte TV seçememek herkesin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri. Mekanınız için doğru büyüklükte TV seçmek için koltuk ve TV arasında ki uzaklığı inç olarak ölçüp 2.5 a bölün, çıkan sonuç almanız gereken televizyonun ortalama ekran büyüklüğüdür. Halihazırda büyük TV niz varsa, yada mutlaka büyük istiyorsanız duvara asmak mekanda ki dominantlığını biraz daha azaltacaktır, bir başka seçenek olarak gri ya da beyaz renklerde ki tv leri tercih ederekte yine dominantlığı azaltabilirsiniz.

3- İdeal olarak orta sehpanın etrafında 50 cm boşluk olmalı, yemek sandalyelerininde 1m etrafında birşey olmamalı. Yata odasında yatak ve dolaplar arasında yine 1m boşluk olmalı, eğer odanız küçükse ve 1m boşluk olayı size uymuyorsa sürgülü dolap, küçük boy yatak gibi mobilyalar kullanarak oda da ki trafik akımını biraz daha rahatlatabilirsiniz.

4- Ayna ve tablo gibi şeyler asarken her zaman yerden 1,5 m yukarıya asın. Eğer aynanın altına masa yerleştirmeyi düşünüyorsanız masanın yüzeyi ve aynanın alt kenarı arasında 20 cm boşluk bırakmaya özen gösterin. Çok büyük bir duvarda tek başına küçük bir tablo asmayın, ya büyük ölçülerde olsun yada grup halinde birkaç tane olsunlar.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.