Anglepoise or not!

Öncelikle bilmeyenlere Anglepoise hakkında biraz bilgi vereyim;

Tasarımcısı George Carwardine aslında otomotiv mühendisiymiş, 1932 yılında herhangi bir pozisyona çevrildikten  sonra sabit kalabilen bir lamba arayışı içinde iken bunu icat etmiş. Lambanın uzuvları insan vücudunda ki kas kasılması ve gevşekliği yöntemini kullanıyor, böylece siz kolu oynatsanızda ışık sabit kalabiliyor. 1227 modeli icat edildikten sonra ki yıl seri üretime girmiş ve ondan sonra dünyada ki en tercih edilen çalışma lambası ünvanını almış. 1949 yılında BBC oda da başka bir ışık kaynağı olmadan lambanın kullanılmaması konusunda bir bildiri yayınlamış. Bildirgede sadece masa lambasıyla çalışmanın yaratıcı fikirleri kısıtlayıp, dejenere materyal üretimini arttıracağına dair açıklamalar yayınlanmış. Geride bıraktığı yıllarda birsürü değişik versiyonu çıkmış olmasına rağmen 1227 modeli ilk üretilen, orjinal olanıdır.

Benim favorim ise şu kocaman olanlar :)

Gelelim başlık açıklaması ve konuyla alakasına;

Sahte ışık olarak adlandırdığım lambayla kazanılan ışıkta çizim yapamamak gibi psikolojik bir sorun barındıran ben, bu ülkede kışın havanın öğlen 3.30 civarında kararmasıyla birlikte zaten teknik çizimden zevk almadığım ve binbir bahane ile sallamaya çalıştığım için kendime bir dur demek için ne zamandır çizimde bana yardımcı olacağını düşündüğüm bu lambadan ister dururdum (masa için olanı) fakat kendisinin £ 145 civarında bir fiyata sahip olması gibi birkaç şey beni bu durumdan alıkoyuyordu. Geçenlerde Tesco nun sitesinde çakmasına rastladım :) hemde indirimde £ 20 den £ 16 ya düşmüş, nasıl sevindim nasıl sevindim ama sonra stoklarda kalmadığı haberiyle karşılaştım, neyse ki stoğa geri gelince mail atma servisleri var. Bayram günü sabah 8.30 da mail gelmişti hemen kaçırmadan aldım daha doğru düzgün uyanamamışken..

Sizcede neredeyse aynı değiller mi?

Bu arada dışarıda kar yağıyor, inşallah kardan adam yapıcak kadar yağar. Bir iki gün önce ki biraz hayal kırıklığıyla sonuçlandı çünkü.

One Response

  1. Bora Says:

    O kadar ucuza stok kalmaması normal …

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.