Dec 27

Eveet sizlerle birlikte geçirdiğimiz 4. yılı da geride bırakıyoruz, umarım önümüzdeki yıl içinde herkesin istedikleri olur, herkes hayalinde ki eve, arabaya, çoluğa, çocuğa, işe, güce, sağlığa, mutluluğa,tatile,kahkahaya,sevgiliye, kocaya, düğüne, bayrama,yardıma,inanca,beceriye,kiloya,kediye, köpeğe, alışkanlığa,sabra ve aklıma gelmeyen daha birçok şeye kavuşur.


,

2010 da ki moda renklere, tarza, ıvıra zıvıra biraz göz atıp, 2011 de nelere devam şeklinde klasik geyiğimizi de yapıp bu yılın son postunu yazalım; Gri tonları ve beraberinde yada yanıbaşında biryerlerde canlı renkler pek bir popülerdi. Son birkaç senedir modası devam etmekte olan Union Jack (ingiliz bayrağı) li şeyler, “Keep Calm And Carry On” lar, yer yer köy esintileri, 70 lerin danimarka dan pırtlamış  retro mobilyaları, iskandinav tarzı vs.  ise gelecek yıllarda da popülerliğine devam edecek gibi görünüyor. Etsy gibi siteler sayesinde insanlar daha bir el emeği göz nuruna düşkün  oldu, becerisi olanlara duyurulur. Oturup kendi aksesuarlarınızı kendiniz yapınız. Ama güzel olsunlar!

Evinde kahverengi tonları kullanan insan sayısı gitgide azalmakta (Yeeey:D). Herşeyin renklisi makbül, uzunca bir süre daha da böyle devam edecek bana kalırsa. Yeniyle eskiyi karıştırmalar ve hemen hemen her türlü eşyanın takımından uzaklaşmaca (buna da bir yeey daha). Mumluk, kalemlik vs. yerine kavanoz, vazo yerine teneke konserve kutusu, şunun yerine bu, bunun yerine o kullanmaca. Beyaz, sarı, pembe…..

Malesef aklıma şimdilik bu kadarı geldi, eminim birazdan 3 sene önce ön kısmını ördüğüm ve arkasına ancak başladığım kazağımı örmeye gittiğimde aklıma 50 tane şey gelir. Şimdiden birtane geldi, kara tahta :)

Herkese MUTLU YILLAR!!

Dec 23

Birkaç hafta önce katıldığım mobilya tasarlama yarışmasının halk oyuyla oylanacağı haberini aldım az önce, katılırken fazla önem vermeyip sallamaca bir çizimi tarayıp göndermiştim, aslında ne kadar önemseyip bilgisayarda uğraşanlar edenler varmış görünce utandım vallahi, çizim konusunda iyi olmamamda cabası :) Bari cetvelle çizseydim en azından yamuk yumuk olmazdı. Her neyse şuradan görüp oylayabilirsiniz. Gönlünüzden ne koparsa :D

Birazda açıklayayım;  arkada ki zarlar 30x30cm civarlarında, beyaz deriden yapılmış,  pofudukluklarına pofudukluk katmak için siyah deri kaplı düğmelerle gömük gömük zar numaraları verilmiş küplerden oluşuyor. Geri kalanı ise siyah ve beyaz seçenekleri olabilecek, bildiğiniz platform yatak.

Lütfen çizimi değil fikri değerlendiriniz! :)

Dec 21

Yılbaşında ortalığı biraz farklı birşeylerle süslemek isteyenlere birkaç değişik alternatif buldum. İkli etsy den. Ağacı satan kişi pille çalışan ve alev almayan mumlar da temin ediyor. Ağaç masa üzerinde kullanılacak büyüklükte ve $145.00. Gerisi farklı farklı yerlerden zaman içinde toplanmış fotoğraflar, tam olarak nereden olduklarını hatırlamıyorum. Sorarsanız diye şimdiden belirteyim :)

Dec 18

Son dememe bakmayın aslında 3-4 hafta önce memo board u, 2 hafta önce civarında da ağacı yaptım ama onlardan sonra birşey yapmadığıma göre son yaptıklarım olarak değerlendiriliyorlar.

Bu sefer yapım süreçlerini kayda geçiremedim malesef  ama izlemek isteyenler olursa memo board u yapmadan önce şu videodan yardım aldım.

Kumaşı 4 sene önce civarında Ikea dan alıp birtürlü birşey yapamamıştım. Sonunda kullanacak bir yer buldum. Taşındıktan sonra Victoria tarzında bi çerçeveyi kırmızı yada içinde ki diğer renklerden birine boyayıp çerçevelemeyi planlıyorum. Yapmak için gerekenler tuval, zımba, kumaş, kurdele ve kumaş ile tuval arasına koymak için orta kalınlıkta elyaf. Ben zımba tabancası kullandım, tabanca doğru düzgün çalışmadığından elimi de biraz yaraladım ama çok yapasım vardı, ısrar ettim :)

Ağacı da geçen sene bahçede rüzgardan kırılan ağacın bir kısmını ayırmıştım böyle birşeyler yaparım diye, ona da pek zamanım olmamıştı. Yatak odasından artan beyaz boyayla boyadım. İki parçaydı, kurdeleyle iki parçayı birbirine bağladım. Aslında büyük bir vazonun içine girme isteği taşıyor gibi ama yeni birşey almamak konusunda kararlı olduğumdan şimdilik dibine başka şeyler koyup, dikkati yukarı kısımlara toplamaya çalıştım.

Dışarıda müthiş bir kar fırtınası var, ara ara tam sevdiğim lapa lapa moduna giriyor ama ne yazık ki gripli bir çift olarak eve hapsolduğumuzdan geleneksel kar yürüyüşlerimden birini gerçekleştiremiyorum. 1-2 saat önce bahçeye çıkıp 5 dk. takılmıştım, bütün ayak izleri ortadan kaybolmuş :) . Belki az sonra bir 5dk. daha çıkarım.

Dec 15

Her ne kadar tam istediğim gibi olmasa da salonunda fotoğraflarını sonunda çekebildim. Daha önceden de dediğim gibi daha alınacak ve yapılacak birsürü şey vardı fakat ani taşınma ihtimalı ortaya çıktığından beri herşeyi durdurmuş bulunmaktayız. İnşallah bir sorun çıkmadan vizemizi uzatabilirsek ve o zamana kadar hala evi alan olmazsa sanırım temmuz, ağustos tan sonra her koşulda yeni ev bakmaya başlayacağız. Şimdilik Temmuza kadar beklemedeyiz :)

Yukarıda ki fotoğraflar yine taşındığımız ilk haftalarda çekilmişti. Daha lambamız kurulmamış ve yerlerde sürünürken, evin kendi lambalarından  ve perdelerinden kurtulamamışken. Bu odanın doğru düzgün güneş almaması ve ısınamaması gibi nedenlerden dolayı bu renk iyice soğuk hissettiriyordu. Zaten beyaz olan eşyalarımız da bu duruma pek yardımcı olmadığından şeker pembesine boyama kararı almıştım. Ama her yerde karşıma çıkan ‘ istediğiniz rengin 3 açık tonunu alın!’ uyarılarına kulak asmadığımdan şeker pembe yerine fuşya duvarlarım oldu. Ama bunuda sevdim, daha bir dramatik oldu.

Yukarıda ki fotoğrafda önce ve sonranın ortasında kalan zamanlardan. Yeni koltuğu almadan önce, alınca tv yi duvara asmak, altına elektrik şömine alıp asmak vs. gibi planlarım vardı ama aldıktan bir iki ay sonra ev satılığa çıktığından tüm bu planları iptal ettik. Tv bu şekilde koltuğa çok yakın kalıp rahatsız edici olduğundan orta sehpayı tv sehpasına çevirip aşağıda ki şekle soktuk. Böyle her açıdan çok rahat oldu. Biraz eskiden koltuğun iki yanında duran şeffaf sehpa ve beyaz compinibili ortalıkta yersiz kaldı ama, zaten sallanan sandalyenin yüksekliği de ortama pek uymadığından battı balığın yan gitmesi durumu oluştu :) .

Bu arada şu bikaç ay önce bahsettiğim masa da ki kırmızı şeye gelince, içinde yeşil elma, limon vs. gibi şeyler varken çok daha güzel görünüyor. Almayı planlayanlar varsa bilginize. Ben genellikle yeşil elma koyuyorum içine ama fotoğrafı çektiğim zaman yeni bitmişti :)

Birçoğunuza çok renkli ve karman çorman gelebilir belki ama biraz fazla renkli bir kişiliğe sahip olup, yıllarca (nedendir bilinmez) monokrom tasarımlarla yaşadıktan sonra artık birsürü renkte yaşamamın zamanı gelmişti. 1.5 senedir böyle yaşamaktan memnunum ama bir sonraki ev için planlarım duvarları griye boyayıp, koltuğa gri kılıf almak. Renklerden tamamen kopmayı planlamıyorum ama evin, odanın, güneşin ıvırın zıvırın etkisine göre biraz miktarı azaltırım herhalde.

Fotoğrafların üzerlerine tıklayarak büyük boyutlarını görebilirsiniz..

« Previous Entries