Jan 30

Benim gözümde en iyi aydınlatmalar tabi, özel bir yer tarafından seçilmiş değiller. Made in design benim favori ev ürünlerimin çoğunu satan, bir çok ilginç şey bulabileceğiniz bir site. Bugün yeni ne var ne yok diye şöyle bir dolaşırken gördüğüm birkaç lambadan sonra bu sitede satılan oldukça güzel ve ilgi çekici lambalardan oluşan bir post yazma ilhamı aldım :)

Yukarı da ki Luminous Pure,  Lab81 tarafından tasarlanmış oyuncaktan ilham alınarak tasarlanmış. Gördüğünüz gibi birsürü rengi var. Eminim çizgi film, video oyunları, oyuncaklar gibi şeylere düşkün olanların hayran kalacağı bir lamba. Kullanılan mekanı monotonluktan kurtaracağı da kesin.

Moredesign tarafından Myyour için yapılan bu Bonsai ağacı şeklinde ki masa lambaları da  çiçek bakamayan ama bonsai düşkünü olanlara farklı bir alternatif. Pille de çalışabilme özelliği sayesinde istediğiniz heryere alıp götürebiliyorsunuz. Favori lambanız olması için elden gelen herşey yapılmış.

The lamp PXL, Fredrik Mattson tarafından tasarlanmış bir masa lambası. Pixellerde oluşan bir balon gibi görünüyor. £ 1,060,00 şeklinde saçma bir fiyata sahip, zahmet edip kdv sinide içine koymuşlar bu fiyatın. Ne kadar düşünceliler :) Markası da Zero.

The Lucellino lamp, Ingo Maurer tarafından 1992 de tasarlanmış. Tavan, masa, duvar, yer vs. ne çeşidini istiyorsanız yapmışlar. Metal telleri istediğiniz yöne çevirip lambanın pozisyonunu değiştirebiliyormuşsunuz. Eğer becerikli ve üretken bir insansanız, biraz uğraşmayla benzer birşeyler yapabilirsiniz kendinize.

Yine Myyour için, bu sefer Paolo De Lucchi tarafından tasarlanmış bu bulutlar özellikle yüksek tavanlı evler için en mükemmel aydınlatma şekli olsa gerek. Fotoğrafta birden fazla olmaları iyice bulut olayına sokmuş, sadece bir tanesi kullanıldığında aynı efekti verirmi bilemiyorum ama gördüğüm en şirin lambalardan biri. Aslında daha göstermek istediğim birsürü lamba vardı, içimde kaldılar ama yaz yaz nereye kadar, herhalde birkaç saatimi harcamam gerekirdi. Şimdi bile bir saati geçti :) En iyisi siz şuradan biraz kendiniz kurcalayın. Yukarıda kategorilerden birşeyler seçmeyi unutmayın gidince.

Jan 25

Barbara Coupe ev tekstili konusunda oldukça başarılı, özellikle yastık tasarımlarıyla benim gönlümü kazanmış :) İngiliz bir bayan.  Yastıklar içinde benim favorilerim zaten çerçevelenmiş versiyonlarını da çok sevdiğim, typography koleksiyonundan olan Londra otobüslerinin güzergahlarını gösteren yazılardan yapılmış (bus blind) olanlar ( girls only-boys only ler de dahil) ve Londra haritalı olan.

Ne kadar bizim konumuz olmasa da ipek eşarp, çanta, el nakışlı kumaş gibi şeylerde satıyorlar. İlginizi çektiyse şuradan detaylı bir inceleme yapabilirsiniz.

Jan 19

Geçen yazıda söz verdiğim üzere son zamanlarda aldıklarım, hediye edildiklerim vs;

Ne kadar kendime almamak için söz verip durduysamda huylu huyundan vazgeçemiyor malesef.  Hadi ufak tefekler neyse, birde ne zamandır gözüm üstünde olan, artık Ikea da satılmayan Lillberg sallanan sandalye den aldım. Ne zamandır Ebay de takipteydim. Geçen Tiger ın olduğu yere gideceğim zaman hemen orada satan birisi vardı, bu bir işaret olmalıydı :) Hemde açık arttırmayı belirlediğim fiyatın £ 15.00 altına kazandım, buda ikinci bir işaret. Neyse aldık geldik, şimdi güzel bir okuma köşesi oldu. Artık gideceğimiz yere de götürürüz bir zahmet, diğer eşyalarla birlikte. Bir koltuk fazla, az farketmez değilmi ama?

Şimdi geleyim tanıtıma; kanatlı beyaz seramik ve içi teneke dışı metal kalpli olan saksı tiger dan. Ben beyazı kalemlik olarak kullanmayı tercih ettim gördüğünüz üzere. Kavanozun dibinden silgi çıkartmak çok zor oluyordu, o yüzden böyle geniş ağızlı birşey daha kullanışlı oldu. Bunlar dışında desenli bantlar ve önce ki aldığım sıvı sabunluğun yuvarlağını aldım.

Minyatür Panton Chair im daha dün geldi. Onu da Ebay den aldım. Honk Kong dan gelmesi biraz zaman aldı ama favori sandalyelerimden birini masamda sürekli tutabileceğime çok sevindim. Taşınmadan önce kendi Tom Vac yemek sandalyelerimi satıp yerine 2 tane Panton 2 tane Eiffel chair alabilirsem daha da fazla sevineceğim.

Harman Kardon Sound Sticklerde ne zamandır çok istediğim bir müzik sistemiydi. Yaptığım wish listler sayesinde öteki yarımdan aldığım yeni yıl hediyesi oldular. Ses kalitesi süper, tek kötü yanı küçük çubukların ayakta kalmasını sağlayan simitimsi şeyler kaymayı önlemek için lastikimsi birşeyden yapılmış. Bütün tozları hüüüüp diye çekip sonra geri vermiyorlar. Neyse temizlemeye çalışırsam çalışayım öylece yapışık kalmaktan başka birşey yapmıyorlar. Ama kendi görüntüsü ve sesi yanında hiç kalıyor tabi.

Jan 12

Bu aralar yine yoğunluğum ve yorgunluğum üstümde, o yüzden fazla detaya giremeden, şu arşivde oturan banyoları koyayım.

Her ne kadar birşey almamaya karar verip dursamda dün yine dayanamayıp yeni birşeyler aldım. Daha önceden şurada yazdığım Tiger olan yere gitmiştim dün, yine Tiger dan aldım yani birşeyler. Bir sonra ki yazıda onları gösteririm inşallah.

Yeni yılda evde ki fazlalıklardan kurtulma planlarıma da başladım, bir sürü bedeni olur mu, olmaz mı bilinmeden alınmış, etiketleriyle duran t-shirtler, hediye gelen parfüm, elbise, 1 senedir bir kenarda duran eski süpürge, artık oynanmayan oyunlar vs. birsürü şeyi toplayıp ebay e koydum. Neredeyse 1 günümü aldı hepsinin fotoğrafını çekip, listelemek.  Daha da devam etmem gerekiyor, herhalde bir günü daha  ona ayırmam lazım.

Sonra yine başka bir yeni yıl kararı olan okulu bitirmeye çalışmaktan kaynaklı, proje hazırlamaya çalışmaca, başka bir yeni yıl kararı olan düzenli spor yapmaca, başka bir yeni yıl kararı olan yeniden dolap düzenlemece, başka bir yeni yıl kararı olan Londra da daha çok müze gezmece vs. vs.  derken bir türlü yazamadım buraya. Bu yeni yıl planlarını yerine getirmekte çok zor işmiş canım.

Jan 3

Artık eskisi kadar patchwork modası olmasada  battaniye dünyası hala patchworkten kopabilmiş değil. Özellikle rengarenk anneanne battaniyeleri. Benim zevk kutumun içinde, diplere doğru biryerlerde hala durur patchwork. Haberi olanlar varmıdır bilmem yaklaşık 9 sene önce, 1 sene kadar patchworker olmuşluğum bile vardır :) Yaptığım şeyleri kulllanmamamın yanısıra hala o zamandan kalma yarım kalmış, yorganlanmayı bekleyen bir işim bile var. Ne yapayım ama çok büyük. Belki ilerde bir gün tamamlarım, şimdilik niyetim yok. Ama 3 sene önceden kalan kazağı bitirmek üzereyim buda bir gelişme :D  Neyse konudan saptım;

Burada ki patchworkler sizi bezdirecek zorlukta, ellerinizi kan gövde götürtüp, gözlerinizi şaşı hale sokacak, yarım bırakılacak şeyler değil. Özellikle Ouno Design ın eşarplardan yapılmış yatak örtüsü, eminim biraz el beceriniz varsa 1 saatte yapılabilecek birşey. Alternatif olarak elde de yapılabilir ama biraz daha zaman alır.  Fotoğraf: Flickr

Duvar kağıdı ise evinizin tarzına uyacaksa, özellikle kararsız insanlar için birebir. Duvar kağıdı seçerken karar veremiyorsanız neden hepsinden kullanmayasınız. Hem bir çok yer duvar kağıdı örneklerini bedava veriyor. Belki sadece tutkal fiyatına bütün odayı aradan çıkartırsınız. Hem o salonda ki duvar kağıdını tek başına yapmaya çalışmış birisi olarak, daha kolay yapılacağını düşünüyorum. En azından kağıdın bir ucu kuruyup yapışmamaya başlamaz, desenleri yanyana birleştirirken sevgili anneciğiniz ağlamaz, kağıt habire kıvrılıp üstünüz dahil heryeri yapış yapış yapmaz vs.  Fotoğraf: Flickr

Koltuk konusunda bir öneride bulunamayacağım zira yukarıda ki koltuk pek ünlü bir koltuktur. Ama yürekli bir koltuk kaplayıcısı (böyle mi denir?) bulur, fotoğraf gösterirseniz normal fiyatının biraz üstüne koltuğunuzu bu şekilde kaplayabilir zannediyorum.

Souk Chic Halı ise sahte patchwork. Kit olarak alıyorsunuz ve karo halı olarak geliyorlar. Geri dönüştürülmüş materyalin üstüne baskı şeklinde oluşuyor. Şuradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.