Mar 30

Artık çoğunuz biliyorsunuzdur ki, İngilizlerin elinden çıkmış tasarımların kalbimde ayrı bir yeri vardır :) Her ne kadar en çok sevdiğim mobilya tasarımcıları Finlandiya,Amerika, Fransa gibi yerlerden olup, en sevdiğim dönem ise Danimarka dan çıkma mobilyaların popüler olduğu dönem olsa da, genel görünüm, aksesuarlar, tekstil ve bunun gibi birsürü şey için İngilizler bir numara da ki yeri alıyor.

İşte en sevdiklerimden birkaçı;

Ercol şu anda hala mobilya tasarımına devam eden, ama şimdi sattıkları miniminnacık bile ilgimi çekmeyen bir mobilya firması. Ama yukarıda gördüğünüz ‘Ercol DayBed’ rüyalarımı süsleyen, ben alsam nasıl zımparalar, yeni kılıflar dikerimde kullanırım gibisinden düşüncelere kapılmamı sağlayan bir koltuk. Neden zımparaladığıma gelince, kullanılmamışını bulmak pek mümkün değil. Ebay de yada antikacıların kurduğu pazarımsı yerlerde bulunuyorlar. Ve halihazırda yenilenmişini almaya kalktığınızda £1000 civarında birşeyler ödemeniz gerekiyor. Hem bana göre onunla uğraşmanın zevki de bir başka.

Pul şeklinde ki halıları hem yerde, hem duvarda kullanabiliyorsunuz. Royal Mail (buraların ptt si) tarafından lisanslanmış.% 100 Yeni Zelanda yününden yapılmış ve  Nepal de üretiliyorlarmış. Farklı renkleri de var ama bence en güzeli pembesi. Şuradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yukarı da ki ıvır zıvırlar ise yine çok sevdiğim başka bir marka olan ISAK a ait. Aslında tasarımcının kendisi İsveçli ama ingiltere de yaşıyor. Çıkanlar buradan çıktığına göre bunları da İngiliz tasarımından sayıyorum nedense :D .Özellikle penguen li duvar kağıtları, nevresim ve battaniyelerine hastayım. Şuradan geniş kapsamlı bir kurcalama yapmanızı tavsiye ederim.

Son olarak ise Penguen yayınlarının ‘klasikler’ ürünleri var. Tabi bunlarda sandalye, termos, bardak vs. gibi ürünlerin yanı sıra, pasaport kabı, not defteri, çanta vs. gibi şeyler bulmakta mümkün. Daha önce de benim yatak odamda posterini görmüştünüz. Görmeyenler şuradan bakabilir.

Mar 10

Birkaç ay önce nereye gideceğimiz belli  olmadan birşey söylemeyeyim demiştim, artık belli oldu. Hatta biletlerimizi bile aldık :)

Biraz durumu açıklayayım;

Eşimin yaptığı bazı yanlışlıklardan dolayı, İngiltere de ki 5 sene sonunda başvuracağımız süresiz oturum hakkını kaybetmiş bulunmaktayız. Bir daha oturum izni başvurusu yapabilmek içinde 1 sene kadar bekleyip, öyle başvurmanız gerekiyor. Bizde birkaç seneliğine başka bir ülkeye gidip orası sararsa orada kalırız, sarmazsa buraya geri dönmek için başvururuz diye düşünürken, ilk kararımız Amsterdam olmuştu. Hatta yorumda güneşli biryere gitme konusunda, ne kadar güneşli olur bilemiyorum gibisinden birşeyler yazmıştım. Fakat biraz daha düşünüp, taşınıp artıları, eksileri inceledikten sonra Bahamalara taşınma kararı aldık. Hollanda ya o kadar yakındık ki, bu kararımızdan sonra vize başvurusu için konsoloslukta ki randevumuzu iptal etmem gerekti.

Bahamalar konusu da Türkiyeden vize istemeyen, güzel biryerler araştırmasında ortaya çıktı. Türk vatandaşlarından vize istemeyen birsürü ülke var ama çoğunda bir girişte ya 3 ay yada 1 ay kalabiliyorsunuz. Bahamalarda ise 8 ay. Bu 8 ayı uzatmak içinde ülke dışında 72 saat kadar kalıp, geri girmeniz yeterli oluyor. Uçakla Miami ye 35dk. , New York a ise 2,5 saat uzaklıkta. Birçok açıdan artı topladı yani bizden.

31 Mayısta Bahamalar yolcusuyuz inşallah. İlk defa uzun dönem eşyalı bir ev kiralayıp, ev dekorasyonu ve ev alışverişinden uzak kalacağım. Şimdiden eşyalarımızın kullanılmayanlarını satmaya başladım. Nisan ve Mayıs ayları da sanırım eşya satmakla dolu dolu geçecek. Kaderimde her 5 senede bir ev bırakıp herşeye yeniden başlamak var herhalde :) Ama neyse ki bu sefer ardımda bir kedi bırakmam gerekmeyecek.

Cumartesi de Türkiye ye gidiyorum. 29 Marta kadar yazı yazamayacağım. Şimdiden söyleyeyim.

Mar 6

Ahşap, kargo paletlerinden yapılmış yatak ve koltuklar uzun zamandır bayağı hoşuma gidiyor. Hatta kendimde biryerlerden bulup yapmayı düşünürken, diğer birsürü şey gibi o da başka bahara kaldı.

Yapı marketler, mobilyacılar, normal marketler vs. gibi birsürü yerden bedavaya yada çok komik fiyatlara bulabileceğiniz bu paletleri ister boyayın, ister daha doğal bir görünüm için olduğu gibi bırakın, ister üst üste koyun, ister tekerlek monte edin. Yaratıcılığınızı kullanarak kendinize özel, başka hiçbiryerde bulamayacağınız birşeyler yapın.

Üzerine ister yer minderleri koyup koltuk yapın, ister yatak koyup yatak olarak kullanın. Tamamen size kalmış.

İsterseniz yazın dışarıda, kışın içeride olmak üzere çok amaçlı bile kullanabilirsiniz.