Yeşil mekanlar

Son yıllarda dünyanın gidişatı kimseyi memnun etmez bir hal almışken, insanlar daha duyarlı olmaya, çöpleri ayırmaya, evlerinde daha doğal ürünler kullanmaya vs. başladılar. Her nekadar Türkiyede dünyanın geri kalanı kadar kaale alınmasa da bu durum, buralarda tamamen güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak ev geçindiren insanlar var. Hatta rüzgar enerjisiyle kazanılan enerjinin fazlasını devlete satarak para bile kazanabiliyorsunuz. Isınmaya gelince ise bahçeye yerden ısıtma sisteminin büyük çaplısını döşüyorlar ve güneşten toprağın altında ısınmış olan su borularından doğalgaz gibi evi ısıtabiliyorsunuz.

Tüm bu aydınlatmaydı, çer çöptü ıvır zıvır herkesin bildiği şeylerin yanısıra birde tamamen geri dönüştürülmüş ürünlerden yapılmış eşyalar var. Bu yazıda bunlardan birkaçını tanıtacağım.

20.000 den fazla lego parçasıyla yapılmış bu ada, yapması bir haftadan fazla sürmüş. Ikea da ki adalardan birtanesi kullanılarak etrafı legolarla kaplanmış. Konu, komşu, sülale de ki legoları toplama zamanı :)

İsmi “Loom” olan bu lambalar, organik polyester den örülerek, İsveçli imalatçı Zero için Benjamin Hubert tarafından tasarlanmış. Büyük objelerin etrafına geçirilebilecek kadar esnek ve sağlam, aynı zamanda ışığı kesmeden aydınlatacak kadar transparan.

Alman tasarımcı Werner Aisslinger tarafından tasarlanmış, üst üste geçirilebilen bu sandalyeler kenevir lifi gibi doğal liflerden, doğaya zararsız yapıştırıcılarla, ısı altında tutularak yapılmış. Hafifliği ve sağlamlığı arasında şaşırtıcı bir bağ olan bu sandalyeler 2011 Milan dizayn haftasında Ventura Lambrate deki sergide gösterilmekte. Oralarda olanınız varsa 12-17 nisan arasında bu sandalyeyi ve tasarımcının başka ürünlerini görebilirsiniz.

Sizde kendi eski eşyalarınızı atmak yerine geri dönüştürebilir, eskicilerden alınmış eşyaları doğaya zararsız boyalarla boyayıp, organik kumaşlarla kaplayabilir, öyle yapabilir, böyle yapabilir, çevreyi koruyabilirsiniz..

Kaynak: Inhabitat

One Response

  1. haluk dogar Says:

    Resimler gercekten can alici. Buna benzer resimler http://www.accent-interior.com dada var eger ilginizi cekerse.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.