Jul 26

Haftaya salı günü 1 haftalığına Las Vegasa gidiyorum. Gitmeden yine öneri toplamak istedim. Özel bir önerisi olan, şurada çok güzel şunlar bulunur, burası kesin görmelik diyen varsa, elini ardına koymasın :P Bir günlük Grand Canyon &  Hoover Dam & Skywalk turum var, bir günün bir kısmında ise CSI experience olayına girmeyi planlıyorum. Arada eşimi konferans ve iş görüşmelerinden birkaç saatliğine koparabilirsem sahte Venedikte gondol turu planım var. Birde klasik dans eden suları izlemece vs. Şimdiden çok fazla müze ayarlamadım ama gittiğimde günlerin gidişatına göre belki birkaç  müzede gezerim. Washington da kendi kendime öylesine Newseum a gittiğimde içinde Berlin duvarını bulmuştum. Benim için şaşırtıcı bir sürpriz olmuştu, bunun gibi beklenmedik bir yerden çıkacak, beklenmedik birşeyler bileniniz varsa, söyleyiniz lütfen.

Alışveriş kısmında bilindik alışveriş yerlerindense kenarda köşede kalmış, gözden uzak, antikacı, eski püskücü, bit pazarı gibi yerler varsa oralarıda dolaşmak isterim. O konuda da öneri alabilirim.

Jul 25

Son zamanlarda gördüğüm en iyi fikirlerden biri! Şöminenin üzerindeki aksesuarlara ışık yansıtılarak elde edilen gölge, duvarın birkaç ton koyusuna boyanarak sonsuzlaştırılmış. Biraz aksesuarların yerini değiştirmenizi zorlaştırsada bir-iki sene için yada eşyaların yerini hiç değiştirmeyenler için süper bir fikir. Aynı fikri duvara monte edilmiş raflarda ve duvara dayalı bir çok mobilya için kullanabilirsiniz.

Jul 18

Ortalama 1 senedir sıradaki evimin salonunda gri duvarlara sahip olmayı planlıyorum, her ne kadar sırada ki evimin nerede olacağı henüz belli olmasada ve eşyalı kiraladığımız, karar verene kadar kalmalık evleri evden saymasamda hala görüp, beğendiğim her gri duvara sahip fotoğrafı topluyorum :) O kadar fotoğrafı toplayıp, sizinle paylaşmamak olmaz diye de bu yazımı hayalimde ki duvarlara adıyorum :P

Gri duvarların en güzel yanı, beyaz kadar sade değiller, hemen hemen her renkle uyum sağlıyorlar, böylelikle her renkten aksesuar edinip, isterseniz hepsini aynı zamanda, istemezseniz değişik renk kombinasyonlarıyla kullanabiliyorsunuz.

Kaynak: Housetohome, desiretoinspire.

Jul 10

İşe eskicilerden yada anneannenizin, babaannenizin, annenizin kullanmadığı, gözünüze kestirdiğiniz çerçevelere el koyarak başlayabilirsiniz :)  Tabi hepsi aynı ölçüde yada modern çerçeveler istiyorsanız yeni almanız daha uygun olacaktır. Sonra içine klasik kurumuş yaprak, ot, böcek koyabilirsiniz. Tüm bunları kendiniz toplayacağınızdan, hazır alınmışından daha anlamlı bir sanat eseri çıkarmış olacaksınız :)

Daha değişik alternatifler olarak fotoğrafta gördüğünüz gibi bandanalarınızı çerçeveleyebilirsiniz. Bunun yanısıra eşarp, liseden arkadaşınızın matematik defteri arkasına yazdığı not, sevgilinizle ilk gittiğiniz sinema/konser bileti, ilk okulda yaptığınız ilk resim (bizim öğretmenimiz ilk yazılımız ve yaptığımız ilk resimleri saklayıp 5. sınıfta mezun olurken geri vermişti, hala arada çıkartıp insanları nasıl kare yaptığıma bakıp bakıp gülüyorum) vs. gibi kendi hayatınıza, geçmişinize dair anılarınızı çerçeveleyip bir anı duvarı oluşturabilirsiniz.

Yok ben uğraşamam hali hazırda hazırlanmışını alayım derseniz yine klasik kelebekli çerçevelerden edinebilir yada etsy de orada burada artık çok popüler olan scrabble taşlarından yapılmışlardan da alabilirsiniz. Bazı yerler sizin istediğiniz yazıyı yazıp, çerçeveleyip gönderiyorlar. Kendiniz yapmak isterseniz de şuradan bakabilirsiniz.

Çocuğunuzun elini,ayağını, kedinizin, köpeğinizin patisini zararsız, hatta özellikle kediyse bu (patilerini yalayacağından) gıda boyası gibi yenilebilir bir boyaya batırıp, kağıda izini çıkartıp çerçeveletebilirsiniz.

Tatile gittiğiniz özel biryerden topladığınız deniz kabuğu gibi şeyleri de uygun bir çerçeve bulabilirseniz bir kartona slikon tabancası yardımıyla yapıştırıp, çerçeveleyebilirsiniz.

Ben burada keseyim yoksa bu liste uzadıkça uzayacak. Sizde buradaki fikirleri uygulayarak yada buradan esinlenerek kendi fikirlerinizi bulup, kendinize özel sanatınızı oluşturup, duvarlarınızı süsleyebilirsiniz.

Jul 5

Burası İtalya’ da Palermo yakınlarında ki Agrigento şehrinde küçük bir restoran. Ben kendisini Foscarini lambalarından dolayı buldum.  Daha çok 9-10 sene önceki tarzımı yansıtıyor olsa da yinede Victoria dönemine ait kalebodurları, ve özellikle bu kalebodurları patchwork şeklinde uygulamalarını çok beğendim.

Gelelim Foscarini Tropico lambalara; Lambalar termoplastik reçine nin metal halkalara bağlanmasından oluşuyor. Temelde buz beyazı ve kırık beyaz renkleri var ama isteğiniz üzere turuncu ve lila-mor renklerinde filtre de yapabiliyorlarmış.

Lambalar her ne kadar şıkırtılı görünsede, rustik bir dizaynla ne kadar uyum sağladığını fotoğraflardan görüyorsunuz. Bu restoranı size gösterme amacım her zaman söylediğim “tarzları birbirine karıştırmaktan korkmayın” sözümü biraz daha görselle anlatabilmek için.

Burada bu karışım sadece lamba ile sağlanırken, genelde birsürü eşyanın farklı dönemlerden, tarzlardan vs. alınıp harmanlandığı tarza ise eclectic design deniyor.  Bu tarz tasarımlardan hoşlanıyor ama araştırmak için hangi kelimeleri kullanacağınızı bilmiyorsanız, yardımcı olacak bir kelime olacağını düşündüm :)

Fotoğraflara tıklayarak büyüklerini görebilir, lambalara şuradan, restoranın bilgilerine ise şuradan ulaşabilirsiniz. (chrome kullanıyorsanız kolaylıkla ingilizceye çevirebilirsiniz).