May 28

İlk bakışta Antoni Gaudi tasarımlarını anımsatan bu ev aslında Javier Senosiain tarafından tasarlanmış. Tasarımcının BioArchitecture olarak adlandırdığı, naturel prensipler üzerine kurulu olarak tasarlanmış, organik yapılarından biri olan bu ev Meksiko’da yer almakta ve Magoli & Fernando Mayorga çiftine ait.

Bu ev Grancrete adı verilen betondan daha sağlam, yangın geçirmez ve çok iyi yalıtım sağlayan bir materyalden yapılmış.  Aynı zamanda depreme de dayanıklı. Grancrete daha 2004 te keşfedilmiş bir materyal olduğundan henüz Türkçe bir karşılığı varmıdır bulamadım.

Evin içinde gördüğünüz yeşillik ise şurada görebileceğiniz gibi tuhaf bir kaplama yöntemiyle yapılmış.

May 24

Pylones da klasik heryerde olan, İngiltere’de Octopus, Türkiye’de Karınca olarak anılan mağaza topluluklarının Hollanda versiyonu. Gezip, fotoğraf çekip sizlerle paylaşmak hoşuma gittiğinden fotoğraflarını kullanıyorum yoksa herhangi birinin sitesinden de hemen hemen aynı şeylere ulaşabiliyorsunuz zaten.

Pylones da olanların yanı sıra birde şu kotla kaplı olan Smeg buzdolabı var sizinle paylaşmak istediğim. Bunu Bijenkorf denilen büyük bir mağaza/ alışveriş merkezi karışımı yerde gördüm. Merak eden varsa fiyatı 1899 Euro. Yolunuz düşerse Bijenkorf ta da bayağı güzel ev eşyaları var, lamba bölümünü özellikle tavsiye ederim.

Aşağıda ki çocuk televizyonları da oranın MediaMarkt inden. Amsterdamın merkezine trenle 20 dk. kadar uzaklıkta, Amsterdam Zuidoost denen bir bölge var. Burası Ikea nın olduğu bölge. Aynı zamanda içinde muhteşem mobilyacıların olduğu 4 katı bir alışveriş merkezi var, ismi Villa Arena. Muhtemelen bir hafta her gün gidip, günün tamamını orda geçirseniz anca içinize sine sine gezmiş olursunuz. Televizyonların olduğu MediaMarkt de yine burada. Diğerlerine göre çok daha büyük ve daha farklı şeyler var.

May 19

Geçtiğimiz haftalarda Amsterdam a gittim, geldim ve oralardayken yine bir sürü ev eşyası beğendim. Options da yine beğendiğim mağazalardan biri ve inanılmaz misafir perver bir yer :) Alt kata indiğinizde genç bir kızcağız çay içer misiniz lerle karşılıyor sizi, küçücük yerde çay içe içe 3-5 tur atabiliyor yada kenarda köşede oturup çayınızı içebiliyorsunuz. İki tane bayan bir masada manikür yapıyor misafirlere ve bir masaj sandalyesinde yüz üstü yatmış bir teyzeye masaj yapan bir mağaza görevlisi görebiliyorsunuz burada. Bu durum geçici bir olay mıdır bilemiyorum ama sonradan başka bir mobilyacıda yine çay yada kahve istermisiniz sorusuyla karşılaştık. Hatta sizin kitabınızı alıp tüm gününüzü orada geçirmenizi öneren bir köşe bile hazırlamışlar. Başka bir tanesinde de direk çay kahve makinası, su vs. bulunan küçük mutfakımsı bir yer hazırlamışlardı. Demek ki burada işler böyle yürüyor. Böyle bir hizmetten sonra oradan eli boş çıkmak biraz kötü hissettiriyor doğrusu.

Sitelerine şuradan gidebilir ve başka ne var ne yokmuş görebilirsiniz.

Ben beğendiğim şeylerin birkaç fotoğrafını çektim ki mağazayı sizinle birlikte dolaşmışız da, bak bu ne güzel, şu ne güzel demiş gibi olayım istedim.

Bu post sadece bu mağazaya özel ama bundan sonra ki inşallah daha kapsamlı ve bilgilendirici olabilir…

Yolunuz Amsterdama düşerse buraya kesin uğrayın derim. Amsterdam Centraal station dan Dam square e doğru giderken ki ana yolda (Damrak).