Aug 30

Hala normal tempoma dönebilmiş değilim. Bayramınızı bile tebrik etmemişim, kusura bakmayınız. Ne kadar yazmadığımın farkında bile değildim. Her gün koşturmacayla geçiyor. Geçtiğimiz 2-3 hafta sanki aslında 2-3 günmüş gibi geldi. Halbuki yeni ev düzme sebebiyle paylaşacak birsürü ürün yorumu ve sevinci var. Birkaç hafta sonra DIY  (artık Türkiyede de yaygın bir terim bu değil mi?) konularına da girebilirim gibi geliyor. O zaman da paylaşacak birsürü şey çıkar ve yazabilecek zamanda buldum mu, geri dönüşüm muhteşem olabilir :)

Bugün ki konuyu yazmak için neredeyse 4 aydır bekliyordum,  bir tane tabım o kadar zamandır hep açık duruyor unutmayayım, gözümün önünde dursun diye ama araya hep başka konular girdi. Neyse sonunda sıra geldi. Şimdi haberler…

Strand East Londra nın doğusunda yapılmakta olan bir Ikea kasabası. Terk edilmiş, endüstriyel bir bölgeyi alan Ikea burayı tamamen kendi kurallarını koyarak inşa edip, ev, ofis ve hotel den oluşacak şekilde tasarlamış. Planlara göre tüm binaların altlarında garajlar olacakmış ve sokaklarda park etmiş arabalar olmayacakmış. Çöp toplama vs. gibi bütün işler de yine Ikea tarafından hallediliyor olacakmış. Buradan ev kiralamak isterseniz ev sahibiniz Ikea olacak :)

Ikea nın yaptığı bu olay, bize ve İngilizlere her ne kadar uzak olsa da, aslında Avrupadaki bir çok ülkede, bir çok şirketin yaptığı birşey. Şirketlerin kendi kendilerine site yada daha da büyüğü bir bölge seçip oraya yerleşim kurmaları ve orayı kiralayarak para kazanmaları gayet normal bir olay. Ikea da bunu İngiltereye getiren ilk şirket olsa gerek. Ya da çok büyük ve tanınmış olduğundan bu kadar ses yaptı, orasını bilemeyeceğim.

Olur da okurlardan birisi gider oraya yerleşirse, deneyimlerini paylaşmasını isterim.

Aug 7

Ramazanın yaz mevsimine denk gelmesi oruç tutmak açısından biraz kötü olsa da,iftar davetlilerinizi bahçe, balkon ve teras gibi açık alanlarda ağırlamak için bahane olmuş oluyor.

Burada ki fotoğraflardan ilham alarak sizde ideal masa düzeninizi oluşturup misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

Masa düzenine merakı olup nasıl düzenleyeceğine dair pek fikri olmayanlara bir de şablon buldum. Wine glass kısmı ramazanla biraz kavram kargaşası oluşturuyor ama şablonu internetten buldum ve üzerinde oynayacak vaktim olmadığından öylece bırakmak zorunda kaldım malesef.

Herkesin zevki farklı, kimi şıkırtılı şeylerden hoşlanıyor kimi sade, umarım herkesin zevkine hitap edecek alternatifler bulabilmişimdir.

Aydınlatma iftar sofranız için en önemli unsurlardan biri olacaktır. Bunun için de mumlar, solar lambalar, gaz lambalari, fenerler vs. gibi birçok uygun fiyatlı çözüm bulabilirsiniz.