Electree şarj ağacı

Electree küçük, fotovoltaik panellerden oluşan küçük bir bonsai ağacı. Telefonunuzu ışık harici başka bir enerji kullanmadan şarj edebilme kapasitesine sahip. Sadece iç mekan kullanımı için tasarlanmış. Ağaç gerçek bonsai ağaçları gibi kendi istediğiniz şekli verebilmeniz için, modüller halinde geliyor. Böylece en efektif  kurulumu da sağlayabiliyorsunuz.

Bu fotovoltaik paneller bizim alışık olduğumuz güneş enerjisi panellerinden biraz daha farklılar. Güneşin altında olmadan normal gün ışığıyla şarj olabiliyorlar. Hollanda ya ilk geldiğimizde insanların güneş enerjisi kullanmalarıyla dalga geçiyorduk, adam gibi güneş olmayan bir ülkede bu kadar fazla solar panel görmek biraz absürd gelmişti doğrusu. Sonradan öğrendik ki aslında fotovoltaik panellermiş ve güneş olmadan da çalışıyorlarmış. Tabi büyük bir evin tüm ihtiyacını karşılamak için bütün çatıyı bu panellerle kaplıyorlar. Ne kadar efektif orasını bilemiyorum ama.

Bütün dünyanın yeşil yaşamı desteklemeye çalıştığı şu zamanlarda, sizde telefonlarınızı şarj etmeniz için bu tarz bir aygıt kullanabilirsiniz.

2 Responses

  1. burak ceviz Says:

    merhaba şarj ağacını nasıl temin edebilirim yardımcı olurmusunuz

  2. Tuba Mavituna Says:

    Merhaba,

    Ürün henüz piyasaya çıkmadı, Aralık 2012 de dağıtıma başlanacak, fakat sitesinden önceden ısmarlayabiliyorsunuz. Türkiyeye gönerim yapıyorlarmıdır bilemiyorum ama aşağıda ki linkten şansınızı deneyebilirsiniz.

    http://www.electree.fr/vivien.muller/Electree-en.html

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.