Oct 25

Herkese iyi bayramlar diliyor ve görsel bayram şekerlerini sunuyorum :)

Oct 15

Bunları HEMA‘da buldum. Daha önce de Hema’da Orla Kiely desenlerinden esintilere rastlamıştım ama anlaşılan tasarımcıları bayağı bir Orla Kiely hayranı. Bana göre ise hava oldukça hoş, zira Orla Kiely en sevdiğim tasarımcıdır. Onun tarzına sahip şeyleri başka yerde bulmak pekde kolay olmuyor ama Hema sayesinde bende benzerlerini, ucuza bulmuş oluyorum :)

Bu Miffy yer lambasını Amsterdam’da Waterlooplein civarinda küçücük bir dükkandan aldım ama Amsterdam’a gelip, almak isteyen olursa satan daha birsürü yer sayabilirim (çoğunu dükkan ismi olarak değil, adres tarifi şeklinde verebileceğimden buraya yazması tuhaf olur diye yazmıyorum :) ) ve eminim gezip dolaşırken sizde rastlarsınız. Benimkinin boyutu 80x40x40 cm ama daha küçükleri de var. Miffy Hollandalı olduğundan burada çok popüler ve lambalarından başka, hikaye kitapları, oyuncakları vs. birsürü şey bulmak mümkün. Utrecht’ de müzesi bile var.

Şurada boynuzlara olan hayranlığımı sizinle paylaşmıştım. Yukarıdaki arkadaşı Noordermarkt (her pazartesi kurulan bit pazarı) ten 7.50 Euro ya aldım. Birkaç senedir peşinde olduğum birşeydi kendisi. İlk Londra’da 60 Pound a görüp, çok pahalı olduğunu düşünüp almamıştım. Sonra Kadıköyde ki antikacılarda buldum, 120 TL fiyatı verdiler, sonra Çukur Cuma da 500 TL dediler (Buna bayağı bir şok olmuştum). Burada ki pazarda gördüğümde 20 Euro civarındaysa alıcam artık diye kendi kendime sınır koyarken 7.50 yi duyunca sar ordan 5 tane diyesim geldi ama 1 tane aldım :) Sonra dayanamayıp birkaç hafta sonra bir tane daha arkadaş aldım yanına ama o henüz bir yere asılmadı. Onu da 10 Euro ya aldım.

Bu kasayı da yine Noordermarkt ten aldım. Bunlardan da yine uzun bir süredir almak istiyordum. Görünce alayım, ne yapacağıma sonra karar veririm, şimdilik salonda battaniyeleri koyarım diye düşünüyordum ama bizim kedi kendine yatak yapmaya karar verince benim daha düşünmeme gerek kalmadı. Satan yerde 7-8 tane vardı, üzerinde ismi yazan Gerrit Rietveld design klasiklerinden biri olan Zig Zag sandalyenin tasarımcısı ve ünlü bir mimar. Onun da yine Utrecht te gidip gezebileceğiniz, müzeleştirilmiş bir evi var. Kendisi 1917 de De Stijl (The style gibi okunuyor :) ), Neoplasticism de denen bir mimarı akım başlatmış vs. vs. Satan adam ona ait olduklarını söyledi. İçinde boya mı saklarmış birşeyler demişti ama hem onun ingilizcesi kötü olduğundan tam anlamadım ne demek istediğini hemde alalı 3 ay falan olduğundan unuttum anladıklarımı da :)

Şimdilik bu kadar, ama daha devami gelecek…

Oct 5

Ben Donna Wilson‘la ilk 2007 de tanışıp, şurada sizinle paylaşmıştım. O zamandan beri en büyük hayranlarından biriyim diyebilirim. Geçen ay Amsterdam Bijenkorf‘ ta ürünlerini görünce oldukça şaşırdım. Çok alakasız bir ülkede senelerdir görmediğim bir arkadaşıma rastlamış gibi hissettim :) Aslında Donna İskoçyalı ve ben İngiltereden sadece 1,5 senedir ayrıyım, kendisini görmüşlüğüm bile yok ve burada İngilterede ki sevdiğim tasarımcıların ürünlerine ara ara rastlamıyor da değilim ama beklenmediğim bir yerden beklemediğim bir zamanda, uzun zamandır düşünmediğim bir şey bulmuş olmak şaşırttı herhalde.

Hollanda da yaşayıp, Donna Wilson sevenlere duyurulur.