Feb 21

Her ne kadar tekrar tekrar kedilerin büyük ihtimalle sizin aldığınız yataklarda değil, kendi seçtikleri yerde uyumayı tercih edeceklerini söylesemde, ben bile kendimi dinlemiyorum. Gerçi benimki değiştire değiştire heryerde yattığından arada sırada kullanılmış oluyor aldıklarım.

Sonradan başka birşeylere çevrilebilecek bir kedi yatağı yapmak mantıklı. Bizimki önceden şurada gösterdiğim gibi başka amaçlar için aldığım kasayı kendine yatak yapmayı tercih etmişti. Hala da kullanmakta. Sıkıldığında başka amaçlar için kullanabilirim.

Zaten çoğumuz kedi için değil, kendimiz için almıyormuyuz ki? Aynı yeni doğan bebeğe oda dekorasyonu olayı gibi :) Yukarıdaki kedi yatağını değişik renk ve desenlerde minderlerle Etsy den bulabilirsiniz.

Herneyse, benim en çok hoşuma giden asılabilen kitticraft lar. Aynı Ikea eşyaları gibi flatpack geliyorlarmış ve siz evde kendiniz monte ediyorsunuz. Tasarlayan insanların kedileri varmıydı bilmiyorum ama genellikle kediler sallantılı, patilerini koyduklarında sağlam durmayan şeylerden pek hoşlanmazlar. Bu tarz şeyler alırken aklınızda bulundurunuz.

Feb 16

Benim ev çok küçük, ne yapsam güzel durmuyor diyenlere gelsin bu yazı. Gördüğünüz gibi insanlar küçücük, tefecik, içi dolu turşucuk salonlarını ne de güzel dekore etmişler.

Önemli olan beğendiklerinizi uzunca düşünüp taşınmadan, ince eleyip, sık dokumadan almamanız. Eşyalarınızın multi fonksiyonel olmasına özen gösterin. Herşeyin içine birşeyler tepebilin. Boyutça büyük eşyalardan uzak durmaya çalışın. Camdan yansıma yapabilecek yerlere ayna koyun. Sehpa kullanacaksanız cam yada şeffaf akrilik sehpalar seçin ki mekanınız olduğundan geniş görünsün. Bunlar ev dekorasyonunun genel kuralları.

Herşeyin tersine gidip son iki fotoğrafta olduğu gibi büyük koltuklarda seçebilirsiniz. Özellikle ortalıkta koşturma ihtiyacı hissedecek bir çocuğunuz yoksa, eşinizle birlikte gömülüp film, dizi izleyebileceğiniz rahat, büyük bir koltuk seçmek düşündüğünüz kadar korkutucu olmayabilir. Yeterki sonunda elinizdekiyle mutlu olun.

Son iki fotoğraf klasik İngiltere evi salonuna örneklerdir. Buralarda büyük salonlu ev bulmak kolay bir iş değildir. Bunu da bilmek isteyenlere not düşeyim :)

Feb 12

Bu hotel konusunda yazma sözünü Ekim ayında vermiştim sanırım. Taşınmaydı, diy’dı derken kaynadı gitti.

Eşimin bana yıldönümü sürprizi olarak, doğduğum yer olan Almanya/Köln’e düzenlediği 2 günlük tatil sürecinde kaldığımız yer burası. Ben böyle ilginç mimarisi olan yerleri seviyorum diye bu su kulesinde ki hoteli seçmiş. Bina 130 yaşında ve avrupanın en büyük su kulesiymiş. İçi oldukça ilginç tasarlanmış. Labirent havasında koridorları olan bu binanın çatı katında manzarayı 360 derece görebileceğiniz bir restaurantı bulunuyor.

Şuradan sitesini inceleyebilir, daha detaylı fotoğraflarını görebilirsiniz. Yaz döneminde giderseniz kesinlikle tavsiye ederim. Kışın biraz donabilirsiniz ama. Odalarda hiçbir şekilde klima, kalorifer, şömine, kısacası ısınabileceğiniz hiçbirşey yok ve yorganları da incecik. Biz ekimde gitmemize rağmen hava 3 dereceydi, odamızın camından bakınca tam karşıda yer alan açık yüzme havuzunda çoluk çocuk, bikinili, mayolu insanlar havuza giriyordu. Hoteli de daha çok Alman vücut ısısına yönelik tasarlamışlar sanırım.

Benim gezime gelince, trenle şehrin 25-30 dk dışında olan doğduğum hastaneye gittim, ben doğduğumda yaşadığımız evin önünde bol bol fotoğraf çektirdim :) Kölner dom (Cologne Cathedral) ve Ludwig Müzesine gittim, sokaklarda aylak aylak dolaştım, Cafe Reichard restaurant da oldukça leziz bir yemek yedim, orayı da tavsiye ederim. 10 küsür yıl sonra tekrar berliner denedim, belki yerinde daha güzel olur dedim ama yine beğenmedim. Birde butlers dan aşağıda ki battaniyeden aldım.

Feb 6

Günlerdir bunu yazmaya çalıştım ama arada Türkiye’ye gidip geldim, orada da yazmaya fırsat olmadı. Ancak yazabiliyorum.

Lambanın bitmiş hali böyle oldu. İlk başladığımda çok sıkışık yapıştırdığım için sonrasında oradan kesip, öteki taraflara yapıştırmak zorunda kaldığımdan bitmesi 3 gün sürdü. Sizde yapmaya niyetlenirseniz aynı yanlışı yapmayın. O zaman 1 günde biter herhalde :)