Mar 28

Dünden önce ki gün internette beğendiğim bir lambanın gerçeğini görüp, alıp almamaya karar vermeye gittim. Daha doğrusu iki lamba beğenmiştim, birisi Next Home‘ daydı. Goodge street’te ki Next Home mağazası kapanmış. Boşu boşuna oralara kadar gitmiş oldum. Ama neyse ki favori mağazalarımdan Heal’s hala orada olduğundan orada biraz dolaştım, biraz da habitat yaptım. Sonra da Oxford Street’e devam ettim.

Yukarıdakiler Heal’s de beğendiklerim. En altta ki Ligne Roset‘ in lambası ve koltuğu.

Bu kocaman yuvarlak, ayaklı şey hoparlör. John Lewis’de buldum bunu. Bang & Olufsen Beoplay A9 modeli. Airplay özelliği de var. Şuradan görebilirsiniz.

Bunlar da Benetton’un ev ıvır zıvırı.

Mar 22

Dün Ideal Home Show’a gittim. Bu üçüncü gidişimdi ve farkettim ki çoğu şey aslında her sene kendini tekrarlıyor. Önceden yazdıklarıma giderseniz, aynı bahçe mobilyaları, aynı jakuziler, aynı süsler püsler herşey hala oradaydı. Bu sene ben mi çok iyi gezemedim yoksa gerçekten beklediğim şeyler yokmuydu emin olamadım.

Gözüme batan birkaç değişik şey de oldu tabiki. Şu piknik sepeti gibi katlanabilen bahçe mobilyaları ilgimi çekti. Brandaları da var, kışın üstünü de kapatıp içine su, kar, toz vs.  geçmesini engelleyebiliyorsunuz.Ben karanlıktan dolayı pek iyi fotoğraf çekemedim, şuradan daha detaylı görebilirsiniz.

Ağaç parçacıklarından yapılmış bu sehpalarda pek popülerdi. Onun üstünde ki bank ise sehpayla aynı yerden, Tristan Cockerill tarafından satılıyor.

2009 New York gezimde beğendiğim şu bankları hatırlarsınız belki. Burada da onlardan vardı, aynı firma birde bu tahtadan oyma sehpaları satıyordu. Üzerinde bolca emek harcanmış ve eşinin benzerinin bulunması biraz zor olan bir sehpa edinmek istiyorsanız, böyle birşey sizin için olabilir.

Mar 19

Bu fotoğrafları 3 ay önce sizler için çekmiştim. Bu aralar, yazamadığım dönemde kendi kendime yazmak için sıraya koyduğum şeyleri yazmaya çalışıyorum. Bu da onlardan biriydi.

Açıklamasına gelince; en üstte yer alan üçgenler beyaz düz kumaştan dikilmiş Amerikan servislerin kenarları, üçgenler o kadar küçük ki, dikiş dikiyorsanız ve küçük tefek bir işe yaramayacağını düşünüp yinede sakladığınız kumaş parçaları varsa, bu iş için kullanabilirsiniz. Hatta hızını alamayan olursa, masa örtüsü kenarı bile yapabilir. Bu Amerikan servisler ve ocaklar John Lewis‘den. John Lewis benim gerek sitesinde, gerek kendi mağazalarında saatlerimi harcayıp, kendimi kaybettiğim bir yer. Sevdiğim bütün tasarımcıların ürünlerini bir arada bulup üstüne bir de böyle rengarek ocaklar, çöp kovaları ve daha birçok ihtiyacım olmayan şeyin önünde durup onları nasıl mutfaklara koyardım gibisinden hayali mekanlar tasarladığım bir ortam :) Bu kırmızı ve mavi ocakların markası Stoves, şuradan özelliklerine bakabilirsiniz.

Cezvelere gelince, onları Selfridges in içinde ki Anthropologie‘de görmüştüm. Fiyatları bende eski çizgi filmlerde ki gözlerin yerinden fırlaması durumu oluşturmuştu. Sapı zeytin ağacıymış. Kahvenin tadına hiçbir etkisi olmayacak birşey. Miss gibi bakır cezve varken :) Neyse efendim, onun da linki burada, sizde bir yazım yanlışı olduğunu düşünmeyin diye fiyatlarının 88 GBP olduğunu onaylayayım, Türk parasıyla ne kadara geliyor sorusuna cevap ise 241.623 TRY.

Mar 11

Ikea’dan çok beğenerek aldığınız eşyaları herkesin evinde görmenin ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorum, belki birçok insan için değildir ama tasarım düşkünü, kendi evinin diğerlerinden farklı olmasını isteyen insanlar için öyle.

Çoğunuz Ikea Hackers sitesine rastlamışsınızdır belki, insanların Ikea’dan aldıklarını, farklı amaçlar için olsun, farklı görünüm kazandırmak için olsun kendi çaplarında değiştirip, gösterdikleri bir site. Buradan birçok ilham alabilirsiniz ama DIY yeteneklerinizi de konuşturmanız gerecek, üstüne birde vakit harcama olayı var.

Bugün sizlere tanıştırmak istediğim birkaç websitesi var. Hepsi Ikea mobilyalarınızın biryerlerini anında değiştirebileceğiniz ürünler satıyor. Pretty pegs zaten çok ünlü o yüzden büyük ihtimalle biryerlerde rastlamışsınızdır, rastlamadıysanız da burada rastlamış oldunuz :)

Pretty pegs Ikea koltuklarınıza ve yataklarınıza ayak satıyor. Heryere de postalıyorlar. Kendileri İsveç’te. Yukarıda ki benim koltuğum ve ayaklarım. Çok  ilgili, emaillerini hemen cevaplayıp, yardımcı olan insanlar. Çekinmeden alışveriş yapabilirsiniz yani.

Bemz ise yine Ikea koltuk ve yataklarına hatta sandalyelerine, puflarına vs. kılıf satıyor. Yatak örtüsü, yastık kılıfı gibi şeyler de satıyorlar.

Son olarak yeni keşfedip, bu yazıyı yazmama ilham veren site Mykea var. Mykea da Ikea dolaplarınıza, yataklarınıza, sehpa ve kitaplıklarınıza stickerlar satıyor. Aradığınız seriye uygun stickerlar yoksa irtibata geçin demişler ama hemen yapıp satışa çıkartırlar mı yoksa size özel tasarım mı yaparlar bilemiyorum.

Son olarak demiştim az önce ama Parts of Sweden‘ ı da şimdi Ikea Hackers’ dan buldum. Onlar da sticker, dolap kapağı vs. gibi şeyler satıyor. Bir göz atabilirsiniz.

Mar 3

Uzun zamandır takip edenler artık biliyordur ki ben monokrom insanı değilimdir. Günlük yaşantımda biryerlerden gözüme değişik canlı renkler çarpması gereklidir. O yüzdende monokrom mekanlara uzaktan hayranlık duyar dururum. Bu son evde siyah, beyaz ve griyi oldukça fazla kullanmama rağmen sağda solda değişik renkler kullanmayı da eksik edemedim haliyle.

Bunlar benim uzaktan hayran olmakla yetindiğim mekanlardan bazıları. Kendi evim olduğunda, banyoda kullanabileceğimi düşündüğüm bir renk kombinasyonu. Arada sıkıldıkça renkli havlularla havasını değiştirebilirim en azından.

Monokrom mekanları sıkıcılıktan kurtarmak için değişik dokular kullanmaya özen göstermelisiniz. Fotoğraflara dikkat edersiniz, ahşap, metal-krom, seramik, değişik kumaş dokuları vs. hep bir arada kullanılmış.

Yukarıda ki benim kesinlikle hayır demeyeceğim bir banyo.  Ben tasarlamış olsam o lavobo ve avizeyi seçmezdim muhtemelen ama geri kalan herşey benim olsa çok sevinirdim doğrusu.