Jul 19

Kaç gündür bütün gün aklımda bu yazıyı yazmak var.Bir kaç gün önce fotoğrafları çektim, ertesi gün yazmaya kalkıştığımda fotoğrafların bulanık olduğunu farkettim, yenilerini çekmek içinde karanlık olmuştu :) Falan filan.. Günlerdir takvimde blog post yaz yazısı işaretli, her gün bir sonraki güne taşımak zorunda kaldım :)

Neyse sonunda sözümü tuttum. Öteki evlerde hep mutfak önlüğü gibi ıvır zıvırları asabilecek kapalı bir yer bulmuştum kendime, bu evde bulamadim malesef. Şu dışarı açılan kapının oraya askı asmaya kalkıştım, çivi tutmadı, bu evde de çok uzun kalma planımız olmadığından matkap işine de girişmedim. O yüzden malesef ordan burdan asılıp kalabalık yapıyorlar. Fotoğraf için kaldırabilirdim aslında ama normalde nasılsa öyle görün istedim.

Mutfak 10 yıl önce kadar Ikea tarafından yapılmış ama ya önceki kiracılar çok kötü kullanmış yada kalitesi pek iyi değil. Bir çok yeri kabarmış, kırılmış ama neyse ki çok çaktırmıyor dışardan bakınca :) Şimdiye kadar yaşadığım evler içinde en yeni olan ve aynı zamanda en çok yıpranmış olan mutfak budur herhalde. Yinede görüntü olarak benim en sevdiğim. U şekliyle de en kullanışlısı. Bizim Bahamalar’da ki mutfak hem U şeklinde hemde U nun dışında 4 bar sandalyesinin kolayca sığdığı adamsı, barımsı bir kısmı vardı ama bu mutfağın 3 katı kadar büyüktü ve arada ordan oraya birşey koymak için bir ton yol yürümek gerekiyordu :P Böyle herşey birbirine yakın olunca daha kolaymış. Bu arada ikinci fotoğrafta tezgahın bittiği yer normalde buzdolabı boşluğuydu, bizim tombiş oraya sığmayınca bende oraya şundan aldım. Üst kısmını tezgahla aynı renge boyayacaktım hesapta ama sonradan biraz idare edeyim, buradan sonra kendi evimde taşınabilirsem  oraya uygun birşeyler yapar  yada koyacak yer olmazsa olduğu gibi satarım diye düşündüm.

Mutfak çok güneş almadığından erken kararıyor, o yüzden perde kullanmıyorum. Onun yerine yıllar önce şurada yazdığım pencere filmlerinden uyguladım alt yarısına. Böylece dışardan görünmeyip üst yarısından maksimum ışığı alabiliyoruz.

Bu sonuncu da birkaç ay önce arkadaşlara hazırladığım bir sofraydı, onu da bir ara biryerlere sıkıştırayım diyordum, burası uygun göründü gözüme.

Jul 7

Yazmayalı neredeyse 1 ay olmuş, bu aralar hiç yazasım yok, havaların güzel olması sürekli dışarı çıkma isteği uyandırıyor. Sonra da ha çıktım ha çıkacağım diyerek günü geçiriyorum, saat 6 olmuş, şimdi her yer kapanmıştır diyerek günü sonlandırıyorum. Arada 3 günlük bir festivale gittim sonra grip oldum 1 hafta yattım, bir hafta misafir gezdirdim falan filan. Vize yenileme süremiz yaklaşıyor, ya öyle olursa ya böyle olursa düşüncelerinden bir işe adam gibi odaklanamıyorum sanki. Ramazan da geliyor, iptal olma zamanı benim için. Düşünüyorum da, geçen ramazanı Hollanda’da ondan önceki ramazanı Bahamalar’da şimdikini İngiltere’de geçiriyorum, umidim seneyi ve ondan sonraki seneleri de İngiltere’de geçirmek ama bakalım neler olacak. Öteki ülkelerde de birinde her gün yüzmeyi diğerinde ise neredeyse her gün bisiklet sürmeyi özlemedim değil.

Mutfak ve bahçe fotoğrafı sözü vermiştim ama inanın ortalıkta dolaşıp fotoğraf çekmek şu anda gözüme çok büyük bir işmiş gibi görünüyor.  O yüzden sizi Armadilla bahçe odalarıyla tanıştırmak istiyorum. Büyük bir bahçeniz varsa ve eviniz yeterince büyük değilse, bunları alıp ev ofisi yada misafir yatak odası gibi ihtiyacınız olan ekstra odalara sahip olabiliyorsunuz. Vinçle getirip bahçenize koyuyorlar.

Birkaç farklı opsiyonu var. Mesela içi yataklı, dolaplı vs. şekilde yada boş şekilde alabiliyorsunuz. Dış görünümü içinde, iç görünümü içinde değişik renk seçenekleri var. Beyaza boyalı, mavi, ahşap rengi gibi. Birde 3 farklı boyutu var. Şurada bir youtube video su var, nasıl bahçeye yerleştirildiğini gösteriyor. Gösterilen bahçede koyulacak zemin düz olmadığından başlarında bayağı bir zemini düzleştirmeyi gösteriyor ama oraları geçebilirsiniz.