Kedi ve dekorasyon üzerine..

Kediler nedense ev dekorasyonu ile ilgili dergilerdeki ve bloglardaki fotoğrafların hatta ev eşyası ile ilgili reklamların bir vazgeçilmezi. Evi daha sıcak yapıyorlar, daha yaşanılası kılıyorlar vs. Peki ev eşyaları bu konuda neler düşünüyor?

Yukarı da Rönesans portresi için poz verdiğini zanneden şahsiyet bizim eşyaların azılı düşmanı. Onun yüzünden 5-6 yıldır hayallerimin koltuğu olan Tufty Time koltuğu almam sadece hayal olarak kalıyor ve koltukların kendilerini atmadan kılıflarını değiştirebileceğim Ikea’dan başka biryerden koltuk alamıyorum. Kumaşını tırmalamaktan keyif almayacağını düşünürek aldığım yeşil koltuk da yaramaz patilerden hakkını almış durumda.

Tufty Time Sofa

Tabi her kedinin huyu, suyu farklı. Bizim bundan önceki kedimiz kendi tırmalama kütüğünden başka hiçbiryeri tırmalamazdı mesela ama şimdiki evin her köşesinde ona özel tırmalama aygıtı olmasına rağmen, hepsi benim, herşeyi tırmalayacağım görüşünde. Bu tırmalama kütüklerini de ne kadar uğraşsalar da adam gibi, koyulduğu ortamda sırıtmayacak, kısacası çirkin görünmeyecek bir şekilde yapmaları çok zor sanırım. Bunlar evin dekorasyonunu boza dursun, asıl konu canım koltuklarınızın paramparça olması.

Whishbone chairs

Özellikle dizayn klasiklerine düşkünseniz, bir koltuğa bir ton para verdiyseniz, anneannenizden, babaannenizden yadigar  ise, dünyanın başka bir ucundan güç bela getirttiyseniz bu duruma sinir oldukça olacaksınız. Ama sanırım konu eşyanıza verdiğiniz değer mi ağır basıyor, yoksa ailenizin bu yerden bitme, tüylü bıdığına olan sevginiz mi?

Bizimkinin marifetleri koltukla sınırlı değil tabi. Onun oynamak istediği zamanlarda oynamadığımız için halının çektikleri.

Dışarı çıkmak istediği anda zihnini okuyup, kalkıp kapıyı açmadığımızda perdenin çektikleri.

Şimdiye kadar hep shaggy halı kullanıyordum, onu tırmalayamıyordu, perde yerine ahşap jaluzilerden kullanıyordum, onlarla da yine sorun yoktu. Ama hasır kirli çamaşır sepetleri ulaşılmaz bir hayal :) Kağıdımsı, ipimsi tuhaf bir materyalden oturma yeri olan Whishbone sandalyeleri de bayağı seviyorum, onlarda yine ulaşılamayacak birşey benim için. Yumuşak, keten kumaşlı koltukları tırmalamaktan pek hoşlanmıyor gibiler. Sizde bu dertlerden muzdaripseniz, keten koltuk iyi bir seçim olabilir.

Karakteri henüz belli olmayan yavru kedi edinmeyi düşünüyorsanız hazırlıklı olun yani. Yetişkin bir kedi edinirken huyunu suyunu sahibine sorabilir, size bu tarz davranışlar uymuyorsa uyanını arayabilirsiniz. Nede olsa hayatınızı inşallah 16-18 yıl arası gibi bir zamanda beraber geçireceksiniz. Eşinizin huylarına nasıl önem veriyorsanız bu da aynı.

Birde tüy dökme konusu var. Buna göre de yine keten kumaş daha iyi gibi. Kadife koltuklara çok yapışıyorlar. Cins kedi peşindeyseniz İran kedisi ve Ragdoll en çok tüy dökenlerinden. Neyse ki bizimkinin tüy dökme problemi yok. Yada azıcık var ama İran kedisinden sonra yok gibi geliyor.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.