Pencere giydirmece…

Priss adlı okuyucunun isteği üzerine hazırladım bu yazıyı. Umarım ihtiyacı olanlara faydası dokunur.  İlk olarak benim favorim olan iç panjurlar var. Ben Türkçe böyle adlandırmayı uygun buldum ama başka birşey deniyorsa kusuruma bakmayın :) Daha fazla araştırıp görmek isterseniz, shutter yazıp, geniş çaplı bir araştırma yapabilirsiniz.  Ev alır almaz yaptırmayı planladığım, son derece kullanışlı, jaluzinin ablası bunlar.  iki-üç parça şeklinde yaptırıp alt ve üst kısmını ayrı ayrı açık ve kapalı olarak kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda kenara katlayıp tamamen açık da kullanabiliyorsunuz. Ev alınca yaptırma sebebim camınızın ölçüsüne göre yaptırıp, özel olarak monte ettirmeniz gerekiyor. Kiracıysanız söküp götürmeniz pek mümkün değil yani.

Eğer yerlere kadar kocaman camlarınız varsa ve dışardan çok görünmüyorsanız, yada görüneyim ne olsun diyenlerdenseniz, ince, uzun, beyaz sade perdelerde gayet hoş görünüyor bence. Özellikle rüzgar esip, perdeleri uçusturunca. Alternatif olarak altına store perde kullanabilirsiniz. Storeların black out olanları tamamen karanlık oda elde etmek isteyenlere uygun olacaktır. Termal storelardan da kullanıp kışın gelecek doğalgaz faturanızı da biraz düşürebilirsiniz. Aynı zamanda yazında kapalıyken ısıyı içeri geçirmiyorlar.

Ahşap jaluzi üstüne ince yada kalın perdeler kullanarak, jaluzinin sertliğini yumuşatabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise panel perdeler. Ikea da bol bol bulabilirsiniz bunlardan. Hatta beğendiğiniz bir kumaşı Ikea dan panel perde kiti alarak da kolaylıkla perde yapabilirsiniz.

Benim favori perdelerimden ikincisi ise katlamalı perdedir. Bence evi daha tertipli ve düzenli gösteriyor. Biraz da asalet ekliyor gibi :) Her ne kadar kısa pencerelere daha uygun görünse de, yere kadar olanlarda da kullanılıyorlar. Sürekli kapalı tutacaksanız çok bir anlamı yok ama.

Son olarak birde bambu storlear var. Bunları da yine kenar perdelerde birlikte kullanmazı öneririm.

2 Responses

  1. Priss Says:

    Yazi icin tesekkurler,ben de bu esnada perdelerimi almis bulunmaktayim.zebra+japon oldu ama ahsap jaluzilerde cok pis gozum kaldi:(tr de su an kesinlikle bir zebra cilginligi var!! Yalniz perde tipini biraz da ev kendi belirliyomus onu anladim,misal benim evde pencere üstü perdelik bar yaptircak yer yoktu..nese nihai secim ekteki gibi oldu, http://www.sendspace.com/file/shhxxp

  2. ahşap jaluzi Says:

    mükemmel bir yazı. perde dekorasyonu ve oda şıklığı için en uygun önerileri yazmışsınız. teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.