Yatak odası önerileri..

Yatak odası için gereken en önemli şey rahatlıktır. Bunun için yapabilecekleriniz;

* Öncelikle odanın alabileceği en büyük yatağı alın.

* Kalitesiz birçok nevresime sahip olmaktansa, en kalitelisinden iki tane nevresiminizin olması daha iyi olacaktır.

* Yastık ve yorgan içinde yine mümkün olduğunca kaliteye önem vermelisiniz. Kaz tüyü yorgan, yastıklar ne kadar çekici gelsede ben almamanızı öneririm. O kadar yastığı, yorganı dolduracak tüy için kaç tane canlının acı çekiyor olması birçoğumunuzun aklına gelmiyor. Hayvanlara zarar vermeden tüylerine sahip olan sadece birkaç firma var. Bildiğim kadarıyla bu firmalar Macaristan’da yer alıyor. İllaki alacağım derseniz mümkünse araştırıp alın derim.

* Işık ise görünümde olduğu kadar, rahatlık için de önemli bir konu. Özellikle geceleri yatmadan okumayı sevenlerdenseniz. Gardrobunuzun içindekileri iyi görüp seçebilmek için de gardrop içi aydınlatmalarından kullanabilirsiniz.

Gelelim dekorasyon kısmına;

* Yatak başınıza cırt cırtlı kılıflar yapıp, sıkıldıkça kumaşı değiştirebilirsiniz.

* Yatak örtüsü kullanmıyor, yada sadece ayak ucunda kullananıyorsanız, nevresimlerinizi odanın geri kalanına göre seçmelisiniz. Eğer duvarlarınız, perdeleriniz, etraftaki aksesuarlar vs. çok renkli ise düz beyaz yada açık gri gibi nevresimler kullanmanız daha iyi olacaktır. Aynı zamanda yatağınız, dolabınız, aynanızın kenarı, lambaydı oydu buydu gibi şeylerde birbirinden farklı renklerdeyse yine düz renk nevresim, düz renk yatak örtüsü, düz renk perde seçerek denge sağlamanızı öneririm.

* Tekstilde desen kullanmak isteyenler, benzer renkleri barındıran farklı desenleri karıştırabilirler. Ben şahsen çiçekli bir tane desenle başka çiçekli bir deseni karıştırmayı sevmeyenlerdenim. Bence çiçekli bir desenle, kareli, çizgili, puantiyeli, yıldızlı vs. gibi desenleri karıştırmak daha hoş duruyor.

* Yatak odası çıplak ayakla en çok dolaştığınız yerdir muhtemelen. Bunun için de, halı kaplatacaksanız en pofuduk, en kalın olanını seçin. Parke üzerine küçük halılar kullanmayı sevenlerdenseniz koyun postu yada yine kalın, pofuduk bir halı seçmenizi öneririm.

* Gardrobunuzu sürgü kapılı seçerseniz, kapı açmak için yere ihtiyacınız olmayacağından mekanınızı daha fonksiyonel bir şekilde kullanabilirsiniz. Gardrobunuz yeterli gelmiyor ise duvarlara raflar monte edererek çok sık kullanmadıklarınızı şık kutular içinde bu raflarda saklayabilirsiniz. Yada kışın sık kullandığınız, eldiven, atkı vs. gibi şeyleri yatak odanızda tutmanız gerekiyorsa yine aynı şekilde kutular yada sepetler içinde saklayabilirsiniz.

* Başucunuz için seçeceğiniz lambaları, sıradan boylarda seçmek yerine en büyük boyları tercih etmenizi öneririm. Bence yatak odasına daha dramatik bir hava katıyorlar.

* Duvar rengi olarak ise sabah uyanmakta zorlanacağınızı düşünmüyorsanız çok koyu renkler seçebilirsiniz. Belki evin başka bir yerinde kullanmaya cesaret edemiyorsunuzdur ama yatak odasında çikolata kahvesi, koyu gri, koyu lacivert gibi renkler yine dramatik bir görünüm sağlayacaktır. Camdan güneşi yansıtacak yerlere kocaman, altın, gümüş yada son zamanların modası bakır çerçeveli aynalar asarak ışık oyunları yapabilirsiniz. Boyanızı mat seçmeye özen gösterin. Saten boya gibi parlak boyalar ışığı yansıtacağından yatak odası için iyi bir seçim olmaz.

One Response

  1. gülay Says:

    harika öneriler için teekkürler

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.